“Це буде титанічна, але цікава робота”

Тарас Химич, режисер, – про зйомки художнього фільму “Король Данило”, прокат драми “Жива” у Європі, і не лише про це

фото: Олег Огородник (3)
Він робить те, що любить, і любить те, що робить. Не приховує, що це тяжка робота, а втім дуже цікава. Цінує і тішиться працею згуртованої роками команди. Він – за яскраве, за емоції! Ще б пак, він – режисер, який хоче знімати наше, українське кіно і успішно це робить!
Із листопада 2016-го до лютого 2017-го в українському прокаті демонстрували історичну драму Тараса Химича “Жива” про життя зв’язкової УПА Анни Попович. Це перший художній фільм режисера, праця над яким тривала впродовж трьох років. Тепер Тарас Химич взявся за бойовик – художній фільм “Король Данило” про Данила Романовича (відомого як Данило Галицький) і його часи. Обіцяє видовищне кіно!
Фільм у прокат, найімовірніше, вийде в 2018-ому. Вже є офіційний тизер до стрічки. Команда вже вибрала певні локації (це буде не лише Прикарпаття, але й Поділля, Центральна Україна), обрала частину героїв. Хто ж зіграє головну роль – короля Данила – ще думають. Обіцяють і всеукраїнський кастинг. Працюють з реконструкторами, залучать каскадерів.
Фільм у прокат, найімовірніше, вийде в 2018-ому. Вже є офіційний тизер до стрічки
“На початку проекту сформувалося позитивне бачення. Маємо чітку ціль, і ми з командою до неї йдемо. Фільм “Король Данило” – це буде титанічна, але цікава робота. Це виклик. Ми ще не робили такого. Це складний проект, масштабний, але дуже цікавий. І нам усе вдасться! Це буде якісне і видовищне кіно”, – каже гість “Пошти” – режисер Тарас Химич.
Щодо “Живої”, то український глядач мав змогу бачити цю стрічку в 26 кінотеатрах країни. Бюджет фільму сягнув 2,5 мільйона гривень. “Ми вийшли в прокат без жодного дистриб’ютора, фільм зняли без державної підтримки. Лише на завершальному етапі нам допомогла влада області. Зараз розпочинаємо міжнародний прокат. Зокрема, в квітні наш фільм англійською покажуть у Кейптауні (Південно-Африканська Республіка). Також ведемо перемовини з представниками Польщі, Німеччини, Австрії”, – розповідає гість “Пошти”.

“У мене завжди була мрія зняти художній фільм. Ще з 1994 року, коли  тільки почав знімати, взяв до рук камеру. Не знав, що це має бути. Думав, може, щось молодіжне, але точно не асоціював, що вийде щось таке, як “Жива”, – зазначав торік нашому виданню режисер.
“Жива” – це стрічка про жінку, котра змінила десятки доль, побудована на реальних подіях, пережитих франківчанкою Анною Попович. Як уже писала “Пошта”, режисер Тарас Химич почув цю дивовижну історію від неї під час роботи над одним із документальних фільмів про УПА і зрозумів: це саме воно – те золото, яке треба реалізувати, бо іншого шансу не буде. Це та історія, яку треба за будь-яку ціну зробити! Пані Анна дала дозвіл на роботу, але зауважила, що фільм має бути не документальний, а художній, видовищний: “Зробіть із мого життя щось цікаве, аби то не просто була оповідь. Там має бути кохання, драма, все!”
Сцени допитів знімали в Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” у Львові. Більшість зйомок відбувалися в Горганах – тій частини Карпат, де розгорталися події. Гірські краєвиди у фільмі неймовірні, вражають! До слова, фільм “Жива” можна буде подивитися 22 березня о 21.30 на телеканалі ZІК, а також на “24 каналі” 25 березня о 15.20 і 26 березня о 19.20.
– Тарасе, скажіть, будь ласка, як воно – знімати фільми під час війни?
– Ми живемо в середовищі живого. Суспільство живе, немає якогось європейського спокою, все проявляється, війна, як би це дивно не звучало, оживляє людей… Для режисера – це людські долі, контрасти, які видно, це натхнення. Тому певен, що для режисера – це момент відбутися в такому середовищі. Ми просто виконуємо роботу, яку відчуваємо, це наш стиль життя.
У “Живій” ми з командою максимально виклалися, тому вийшов хороший результат. Кожен наступний проект буде кращий за попередній. Чому? Передусім через досвід. Ми хотіли не зупинятися, зберегти той тонус, який дала нам “Жива”, і ось ідемо далі.
– Як Україна, на вашу думку, сприйняла “Живу”?
– Задоволений тим, як фільм гарно сприйняли, скільки людей його подивилися. Відгуки максимально позитивні, критика – мінімальна. У кінотеатри йшли люди, які згодом, знаю, запрошували своїх друзів, родину. Ішли цілими колективами. І це добре! 
– А яке місто найтепліше сприйняло цей фільм?
– Львів сприйняв найкраще! Вдячний йому за це! Звісно, нашу творчу команду це тішить. Скажімо, на вихідні не було квитків, бо всі продали. Мене вразило, як місто зустріло нашу стрічку. Тішить, як Львів зустрів і підтримав свого режисера. Щиро дякую!
– Як ви щойно сказали, команда не хоче  зупинятися. І ось тепер зйомки фільму “Король Данило”…
– Ще коли я знімав документальні стрічки, була ідея зняти такий фільм. Вивчаючи історію, різні історичні постаті. Постать короля Данила дуже зацікавила мене. Це ще були 2011 – 2012 роки. Ще до Майдану, до “Живої”. Та ми зустріли Анну, і спершу була “Жива”…

– Значить “Король Данило” дочекався свого часу?
– Так. Майдан, війна… Якісь пафосні речі відпали, і бачення, як далі робитимемо кіно, змінилося. Ми дозріли до того моменту, коли хочемо зняти “Короля Данила” – якісний і видовищний фільм. І можливо, дещо неісторичний.
– Команда, яка знімає фільм “Король Данило”, та ж сама, що знімала “Живу”?
– Так, однозначно. Наша команда поступово набирала обертів з 1997-го. До нас, як то кажуть, вливалися нові люди… У 1997-ому ми зняли свій перший кліп і так почали разом працювати. Ось так уже маємо 20 років постійної праці. В нашій команді – моя дружина Олена, композитор Любомир Соломченко, звукорежисер Роман Микульський, Яна Фаят, а віднедавна з нами Олеся Галканова – виконавчий продюсер.
– Розкажіть докладніше, де плануєте знімати нову стрічку і які локації задіяти?
– Певні локації вже окреслили, над іншими ще думаємо. Адже потрібна така локація, що буде зручна для зйомок і всієї команди. Потрібно буде створити місто XIII століття. Орієнтовно поблизу Львова.
– Можливо, це буде Тустань?
– Розглядаємо і такий варіант. Однак маємо інші. Звісно, це буде і Центральна Україна. Ландшафтні зйомки обов’язково повинні показати масштаб країни. Потрібна справжня місцевість.
Хочемо ламати стереотипи, хочемо показати життя королівства, але нетипове. Це художній момент. Масові сцени, загалом більшість сцен зніматимемо на Львівщині. Це зручно, близько, тут краща комунікація. Люди в кіно йдуть, бо хочуть побачити цікаву, інтригувальну розповідь. І ми їм це запропонуємо.
– Яка ваша мета як режисера цього фільму і яким є головний меседж “Короля Данила”?
– Це історичний бойовик. Цей фільм популяризує історію, спонукає прочитати, ким був король Данило. Але це художній фільм, видовищний наш, український, екшн. “Король Данило” – це масове кіно. Можливо, “Жива” була більш емоційно спрямована на жінок, тому й аудиторія була переважно жіноча. Це фільм про жінку.
А “Король Данило” – це класичний бойовик. На цей фільм прийдуть різні люди, насамперед молодь. Так, нас цікавить молодь.
На роль короля Данила плануємо всеукраїнський кастинг. Це повинен бути чоловік років тридцять-сорок, актор із харизмою, із принципами
Ми будемо адаптувати історію. Вивчаючи та знаючи історію, я побачив, що у нас є дуже багато кліше. Чомусь вважають, що історія – це щось “сіре”… А ми покажемо, що це був космополітичний світ, різні народи перепліталися і жили на території, якою правив король Данило, як король бачив ту державу, які і чому сюди приїздили іноземці. Хочемо показати Україну як територію, де люди хотіли жити.
– Хочете цим фільмом зламати стереотипи?
– Хочу змусити подумати, що це могло бути і так. 
– Ви проти сірості, за яскраве та емоційне…
– Саме так – за яскраве! 
– Тарасе, а ви готові до шквалу критики істориків? Напевно, будуть і такі.
– Вже є такі! Будь ласка, нехай критикують, а нам своє робить. Хочемо драйву в цьому фільмі. І глядач його побачить. Звісно, “мораль” буде. 
– Скажіть, яким ви бачите короля Данила?
– Як людину, яка не завжди була миротворцем, жорстоким та хитрим,  можливо, інколи підступним. Людину, яка постійно повинна була робити складний вибір – вибір між совістю і скрутною ситуацією, яка на той час існувала. Людину, яка боролося, виживала, переборювала внутрішні конфлікти.
– Видно з вашої розповіді, що живете цим фільмом. І давно? Чому ви захотіли знімати цю стрічку?
– Король Данило – дуже яскрава постать. У мене є велика можливість розкрити тему короля Данила, і ми це з командою зробимо. Попрацювати по-художньому, не прив’язуючись тільки до історії. 
Можливо, цей фільм викличе в глядачів якісь емоції, і вони більше зацікавляться постаттю короля Данила. Будуть більше цікавитися, читати про нього. Нехай король Данило стане героєм, який викличе якісь емоції, суперечки. Навколо фільму вже почали виникати запитання – король він чи не король? Хочемо робити якісне українське кіно, на яке люди захочуть іти.
Фільм “Жива” можна буде подивитися 22 березня о 21.30 на телеканалі ZІК, а також на “24 каналі” 25 березня о 15.20 і 26 березня о 19.20
– А ви вже визначилися, хто і яку роль гратиме?
– Так, на п’ятдесят відсотків. Над рештою ще працюємо. Не більше десяти акторів матимуть ролі першого плану. Тих, що другого, набагато більше. Все залежить від сюжетів.
–А хто ж зіграє короля Данила?
– Ще міркуємо над цим. Але певні думки вже є.
– А ви не хотіли б самі зіграти головну роль?
– Та ні, бо я не актор (Сміється). Плануємо всеукраїнський кастинг. Коли і де – оголосимо. Це повинен бути чоловік років тридцять-сорок. Це має бути актор із харизмою, із принципами. Саме тоді він краще зрозуміє дух і характер Данила і краще зіграє цю роль. Є певні думки, хто б це міг бути, та будемо шукати ще. Це головна роль, тому це так важливо. Це обличчя фільму. Так ми Олю на “Живу” шукали. І вона дуже добре зіграла головну роль.

Кадри із фільму “Жива“
– Вже є тизер фільму. На одному з кадрів присутня мати короля Данила. Хто гратиме цю роль?
– Мирослава Рачинська з Театру Леся Курбаса. Мама народила Данила рано і тому виглядає молодо. Гарна жінка в розквіті сил…  Роль Василька – брата короля Данила дісталася Юрію Вихованцю з Івано-Франківська. Боярина – Василеві Мицьку. Це також актори театрів.
– Коли ішлося про локації, то ви говорили про ландшафтну зйомку. Особливо варто відзначити професійну зйомку з неймовірно красивими краєвидами Карпат у “Живій”. Вам сповна вдалося передати енергетику цих гір! Глядач побачив титанічну працю вашої команди, за що дякуємо! Як я розумію, і у фільмі “Король Данило” також буде акцент на ландшафтну зйомку.
– Звісно. Це дуже важливо і справді так красиво! Покажемо простір глядачу. У фільмі буде багато краси нашої землі! Це потребує часу, але ми це покажемо. Треба зачекати на дощ, сонце після нього… Це непрості зйомки, але такі цікаві… Я навчився бачити природу, люблю за нею спостерігати. Маємо неймовірну красу! Люблю ландшафтну зйомку. У фільмі будуть різні пори року. 
– Плануєте залучати до зйомок каскадерів?
– Обов’язково. А як же без них?  Каскадери є і у Львові, і в Києві. 
 
Кадр із зйомок фільму “Жива“  
– А як щодо костюмів – вони вже готові чи їх тільки створюють?
– Працюємо над цим. За костюми у фільмі відповідатиме Олеся Галканова. Маємо досвід, як це зробити. Фільм “Жива” – яскравий приклад. Будуть гарні костюми. Обладунки кують львівські майстри.
– Скажіть, яким є попередній бюджет фільму “Король Данило”? Він буде більший за той, що був у “Живій”?
– Думаю, більший. Бо це масштабніший фільм, більше людей будуть задіяні в зйомках. Будуть і спецефекти. Бюджет “Живої” становив 2,5 мільйона гривень. Ясна річ, що певну частину з бюджету фільму завше забирає реклама стрічки. Орієнтовно 20 відсотків “їсть”… 
Зараз шукаємо меценатів і ресурси для зйомок фільму. Працюємо в цьому аспекті. Ми відкриті на всі пропозиції та звернення щодо фінансування стрічки, окрім популістів.
Відкриємо й рахунок, аби українці на бажання також могли долучитися. Звісно, вся звітність про надходження коштів і витрати буде відкритою, прозорою. До слова, саме прокатом “Живої” за кордоном збираємо на фільм “Король Данило”. 
–  А чи хотіли б ви мати фінансову підтримку держави?
 – Так, пішли б на співпрацю з Держкіно. Але… Тоді все затягнеться в часі, а  зупинятися не можна. Нам треба працювати, працювати… Колись ми, можливо, й будемо співпрацювати, але не на цьому етапі – на іншому.

Тизер фільму “Король Данило”: https://vimeo.com/207777880
– Що вам у фільмі самому найбільше подобається? Яка сюжетна лінія насамперед?
– Два брати – Данило і Василько. Один брат вирішує долю країни, другий – військовий. Між ними, можливо, і є конфлікти, суперечки. Головний герой має суперечку і з братом, і зі самим собою. Навколо всього цього є якісь замовлення, вбивства... А ще мені подобається те, які в нас будуть костюми! 
– Коли українському глядачеві варто чекати показу “Короля Данила”?
– Все залежить насамперед від фінансування. Якщо все піде добре, а ми на це сподіваємося, знімемо фільм до кінця року. Відповідно глядач побачить його у 2018-ому. “Живу” ми знімали три роки, щоправда, між цим ще паралельно  працювали над трьома художньо-документальними стрічками (плюс англійська версія) та кількома кліпами. Зараз будемо зосереджені лише на “Данилові”. Всю свою енергію, увесь свій досвід вкладатимемо в цей фільм! 
– Чекаємо презентації, ясна річ, у Львові. Це дуже пасувало б у рідному місті?
– Спочатку попрацюємо над фільмом (Сміється). 
Розмовляла
Ірина Цицак
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7647 / 4.51MB / SQL:{query_count}