Проміняли “Санта-Барбару” на трамвай

“Пошта” поцікавилася, чи задоволені мешканці вимушеним перенесенням ринку через будівництво трамвайного кільця

фото: Марічка Ільїна (12)
У Львові чекали трамваю на Сихів роками, адже реалізація проекту була розпочата ще у 2008-ому році, коли початково обіцяли завершити будівництво до 2011-го. Проте спорудження трамвайної колії, яка з’єднає найбільший житловий масив міста із центром, розпочалося лише у липні 2014-го року. Роботи тривають два роки, щоразу чиновники обіцяють, що “трамвай поїде”, але віз, тобто, вагон, і нині там. 
Завдяки новій трамвайній колії зі Сихова до середмістя можна буде комфортно дістатися за 25-30 хв
Хоча виглядає так, що той віз врешті зрушить з місця. На сьогодні вже виконані майже всі роботи, запуск трамвая заплановано на 17 листопада. “Пошта” вже розповідала, що проект реалізовують за рахунок кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку у розмірі 12 млн євро, гранту німецького уряду у 5 млн євро, технічної допомоги ЄС у розмірі 1,5 млн євро і коштів з міського бюджету (8,85 млн євро). Завдяки новій трамвайній колії із Сихова до середмістя можна буде комфортно дістатися за 25-30 хв. Протяжність колії – 11,5 км у обидва боки по вул. Стуса вздовж просп. Червоної Калини до ринку “Санта-Барбари”.

Готовність – 90%

Зараз будівництво трамвайної колії на Сихів вийшло на фінішну пряму. Виконання проекту розділили на дві частини: починаючи від вул. Свєнціцького і до вул. Угорської, та від вул. Угорської до кінця проспекту Червоної Калини. Колія та інфраструктура готові приблизно на 90%.
Найпроблемнішою ділянкою став колектор на вул. Стуса, який виявився аварійним. Під час укладання договору про будівництво трамвайної колії на Сихів, реальний стан колектора був невідомий. Однак після того, як його дослідили експерти, було прийняте рішення побудувати новий, тому що прокладати трамвайну колію поряд з аварійним колектором небезпечно. 

ЄБРР виділив додатково 6 млн євро на будівництво колектору підземним способом. Саме цих коштів бракувало для продовження будівництва, тож після дофінансування реалізацію проекту “Трамвай на Сихів” вдалося продовжити.
“Ніхто не очікував, що у нас виникнуть такі серйозні проблеми із колектором. Лише цього року він обвалювався шість разів. Станом на сьогодні всі проектні роботи завершені, а будівельні роботи – на фінішній прямій”, – повідомив директор ЛКП “Львівавтодор” Олег Береза.
На сьогодні всі роботи виконуються згідно з планом, проблемною залишається лише ділянка на місці ринку “Санта-Барбара”
Однак кінцевий термін виконання всіх робіт неодноразово переносили. Зараз, коли більшість робіт завершено або знаходяться на завершальній стадії, нарешті названо кінцеву дату, коли трамвай поїде, – 17 листопада. “Ця дата є якраз такою, яку ми можемо розрахувати, щоб трамвай міг почати дійсно курсувати, виходячи з тих всіх речей, які були в нас у планах з виконання робіт. На сьогодні всі роботи виконуються згідно з планом, проблемною залишається лише ділянка на місці ринку “Санта-Барбара”, працівники якого ще виселяються. Ми не хотіли чинити ніякого тиску на них, щоб вони самостійно могли забрати своє майно для безпечного демонтажу ринку. Але, навіть з урахуванням затримання перенесення ринку, кінцевий термін запуску першого трамваю не переноситься”, – розповів директор ЛКП “Львівавтодор”.

Проблемна “Санта-Барбара” 

Після того, як питання з колектором таки вдалося вирішити, проблемним залишалося питання стосовно ринку “Санта-Барбара”, на місці якого вже скоро має постати трамвайне кільце. Варто додати, що це рішення також було непростим для Львова – і працівники, й покупці ринку не були задоволені таким рішенням.
“Дійсно, для декого місцезнаходження нового ринку не є комфортним, – розповіла “Пошті” львів’янка пані Віра. – Люди, повертаючись з роботи маршрутками, могли відразу ж купити собі продукти, оскільки ринок знаходився біля кінцевої зупинки. І для продавців таке розміщення було дуже вигідним. Поза тим, ринок “Санта-Барбара” на просп. Червоної Калини був у жахливому стані, прилавки ржавіли, приміщення було брудне, місцеві його жартома називають “Шанхаєм”. На вул. Антонича ж матимемо нові, сучасні павільйони”.

Підприємці насамперед скаржаться на те, що, переїхавши на нове місце, вони втратять більшість своїх постійних покупців. “Для нас багато покупців уже як друзі, можуть попросити залишити якийсь товар для них, навіть просто привітніше до нас ставляться. Навряд чи їм захочеться йти на новий ринок, вочевидь, почнуть купувати все необхідне в супермаркетах, – розповідає продавець Леся. – Старий ринок ми вже розібрали, а новий невідомо коли відкриють. Що нам робити увесь цей час, за що жити?” – обурюється жінка.
Тим часом на місці старого ринку, що на просп. Червоної Калини, зараз можна побачити лише руїни. Будівельники на повну займаються демонтажем павільйонів, розпилюють металеві балки, які вже давно проіржавіли, прибирають купи сміття, які ніхто не прибирав, і все це супроводжується страшним смородом…
За інформацією керівника “Санта-Барбари”, новий ринок планують відкрити у 20-их числах жовтня
Люди, що займаються демонтажем ринку, неохоче розповідають про те, за скільки часу мають його розібрати, однак зазначають: при вираховуванні термінів здачі ділянки ніхто насправді не переймався тим, за скільки часу реально можна очистити її для будівництва колії.
“Ми тут (всередині колишнього приміщення ринку – “Пошта”) працюємо вже майже два тижні, розпилюємо павільйони. Вони всі дуже старі і проржавілі, з ними важко працювати. В закутках за багато років назбиралися величезні купи сміття, яке ніхто не прибирав – напевно, залишили нам. Не знаємо, хто розраховував, що ми зможемо розібрати павільйони за тиждень, і чим цей хтось керувався, приймаючи таке “мудре” рішення. Добре, що нам дали ще трошки додаткового часу для демонтажу ринку”, – скаржаться робітники ринку.

Поки що на вул. Антонича залишилося ще багато невиконаної роботи – збудовано лише частину павільйонів. Тим не менш, як зазначила “Пошті” голова Сихівської райадміністрації Ірина Маруняк, новий ринок відкриють до листопада. 
“За інформацією керівника “Санта-Барбари”, новий ринок планують відкрити у 20-их числах жовтня. До 1 листопада ринок вже повинен працювати. Поки що монтують павільйони, підключають електропостачання, облаштовують прилади обліку електроенергії… Робота йде повним ходом, – повідомляє голова Сихівської райадміністрації. – Всі підприємці, які працювали на просп. Червоної Калини, матимуть місце для роботи на вул. Антонича, вони будуть забезпечені робочими місцями”.
Однак, спорудження нового ринку не до вподоби жителям вулиці Антонича, адже, на їхню думку, його поява ринку принесе із собою безліч проблем – галас, сморід і сміття. “Мені, як людині, якій цей ринок пересувають якраз під вікна, така ідея не дуже подобається – надворі постійно стоятиме сморід, збільшиться кількість людей на вулиці, яка раніше була дуже тихою. Крім того, не раз вже чула від самих продавців, що їм це дуже невигідно, оскільки на попередньому місці у них вже налагоджена торгівля, є постійні клієнти, а зараз прийдеться починати все заново”, – розповідає мешканка Сихова Ліна.

Тим часом у Львівській міськраді розповідають, що ділянка на вул. Антонича була єдиним варіантом, яка б задовольнила потреби підприємців і не зашкоджувала мешканцям Сихова. Віталій Свінціцький, заступник голови комісії інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики Львівської міськради, зазначив, що при обговоренні інших можливих ділянок не вдалося домовитися з працівниками ринку.
“Було виділено земельну ділянку на вул. Антонича, яку закріпили за “Львівавтодором” і передали підприємцям ринку “Санта-Барбара”. Звісно, раніше розглядалися й інші ділянки, але спільної згоди вдалося досягти лише при обговоренні ділянки на вул. Антонича”, – розповів Віталій Свінціцький. 

Маршрутки переповнені. Надія на трамвай

Хоч і ділянка на вул. Антонича не є такою зручною в розташуванні ринку, як вже довго служила “Санта-Барбара” на просп. Червоної Калини, але ж такі зміни йдуть не просто так – до Сихова нарешті поїде трамвай, будівництво колії для якого почали багато років тому. 

“Ринок “Санта-Барбара” на просп. Червоної Калини вже почали ліквідовувати, й особисто мені бракуватиме тієї його частини, де продавались овочі, фрукти та інші продукти. Інша частина, що займалась продажем речей, одягу, іграшок, канцтоварів, не виглядала дуже корисною – товари продавалися зазвичай не дуже високої якості, – розповідає львів’янка Ольга. – Не знаю, наскільки це рішення було важливим для мешканців району, але, зрештою – поруч на просп. Червоної Калини є інший ринок з овочами, різні магазинчики з посудом і одягом. Чесно кажучи, сумніваюсь, що перенесення ринку сильно зашкодить району – хіба лише тим, хто на ньому торгував”, – розказує дівчина.
Ділянка на вул. Антонича була єдиним варіантом, яка б задовольнила потреби підприємців і не заважала мешканцям Сихова
Так чи інакше, запуск проекту “Трамвай на Сихів” планувався вже давно, і люди нарешті зможуть добратися до центру міста новенькими швидкісними трамваями, а не постійно переповненими маршрутками. А будівництво трамвайного кільця було необхідним рішенням для того, щоб трамвай міг нарешті поїхати – альтернатив, на жаль, не знайшлося.
“Особисто я буду користуватись трамваєм і дуже чекаю, коли його нарешті запустять. Якщо вірити обіцянкам, то трамвай має доїжджати до центру за 25 хв – що набагато швидше, ніж зараз доводиться їхати зранку автобусом”, – розповідає львів’янка Ольга. Дівчина також додає, що для Сихова трамвай – як довгоочікуваний подарунок.

Також однією з переваг нового ринку на вул. Антонича є те, що станція “Сихів”, на яку прибувають люди зі своїми домашніми продуктами на продаж, знаходиться значно ближче до нового ринку, аніж до того, що працював на просп. Червоної Калини.
“Мешканці сіл, які продавали на “Санта-Барбарі”, матимуть перевагу, оскільки станція “Сихів” знаходиться недалеко від вул. Антонича, – розповідає пані Віра. – Зрештою, все нове сприймається нашими людьми з пересторогами, спочатку ми всі бачимо лише негатив. З часом, думаю, новий ринок повністю себе окупить”, – зазначає жінка.
Антон Лягушкін, речник ЛКП “Львівелектротранс”, голова ГО “Львів’яни за електротранспорт”:
– Роботи зараз ведуться дуже активно, тому маємо надію, що трамвай поїде вчасно – у середині листопада. Підстанція, яка живитиме трамвайну лінію, вже здається в експлуатацію, тому з живленням проблем не повинно бути. Приблизний пасажиропотік оцінити поки що важко, оскільки зараз замість трамваїв їздять автобуси, які більш-менш справляються із навантаженням. Але квиток на трамвай є дешевшим за проїзд в автобусі, тому, вочевидь, багато людей скористаються можливістю зекономити. Зараз за кошти ЄБРР закуплено сім трамваїв “Електрон”. 29 вересня ми вже прийняли перші два. На мою думку, будівництво цієї трамвайної колії було необхідним рішенням для нашого міста. Сихів – густонаселений район Львова, у якому проживає понад сто тисяч осіб. Зрозуміло, що для такої кількості людей потрібен масовий транспорт. Попередні проекти не були вдалими, станція “Сихів”, до прикладу, знаходиться задалеко від житлових будинків. Один із найкращих варіантів – запуск швидкісних трамваїв. На жаль, частина цієї трамвайної колії проходить вулицею Івана Франка, на якій досить часто бувають затори. Недоліком є те, що не було вжито ніяких заходів для розвантаження цієї вулиці, щоб трамвай постійно курсував на великій швидкості. Не можу сказати напевне, чи трамвай буде швидшим за автобус. Маємо досить складний профіль колії, багато підйомів на маршруті, відповідно, є й деякі обмеження стосовно експлуатації. Якість прокладання самої колії є більш ніж задовільною, однак виникає і декілька зауважень. Наприклад, навіщо прокладати її плиткою, якщо можна було зробити це простіше – поставити колію на шпалах, засипати гравієм і зверху, до прикладу, засипати землею і сіяти траву? Також, імовірно, було б зручніше зробити на вул. Стуса окрему лінію для трамваю, як маємо це на маршруті №2 на ділянці від вул. Мечникова до вул. Пасічної, а не просто залишати колії по центру вулиці. Такі варіанти були, але їх не зреалізували. Стосовно перенесення ринку “Санта-Барбара”, то, на жаль, не було альтернативи цьому рішенню. Якщо ми повинні продовжити колію від вул. Княгині Ольги до Сихова, зробивши велике кільце, і збудувати нове трамвайне депо на вул. Трускавецькій, то для цього потрібні мінімум два виїзди – існуючий по лінії трамваю №3 і, відповідно, на Сихові. Знесення чинного ринку було необхідним. Варто відзначити, що зовнішній вигляд теперішньої “Санта-Барбари” є неприпустимим. На мою думку, ринкам у такому стані не місце у Львові.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3784 / 4.12MB / SQL:{query_count}