Бюджет Львівщини – 2016: амбітний, але з ризиками

Депутати облради прийняли головний фінансовий документ на рік. Найбільше коштів з обласної скарбниці скерують на медицину, освіту і транспорт

У 2016-ому на Львівщині активно ремонтуватимуть дороги, у селах відновлять фельдшерсько-аку­шер­ські пункти, аграрна промисловість області мала б також зробити крок уперед, а школярі нарешті доїздитимуть на уроки “Школяриками”. 
У вівторок, 12 січня, на сесії депутати облради затвердили бюджет області на поточний рік, отже, Львівщина “повноцінно функціонуватиме”. Як розповів директор департаменту фінансів Львівської ОДА Олег Демків, у проекті обласного бюджету передбачено доходи в розмірі 9 039 797,5 тис. грн і видатки в розмірі 9 346 699,2 тис. грн.
“Бюджет амбітний, має хорошу динаміку і досить напружений, адже має певні ризики через зміни в податковому та бюджетному законодавстві, – зазначив Олег Демків. – У Державному бюджеті на 2016 рік фінансування профтехосвіти без відповідного цільового ресурсу передане на місцеві бюджети. Така ж ситуація склалася з пільговими перевезеннями та іншими пільгами. Попри всі складнощі, усі соціальні виплати, зокрема учасникам АТО і сім’ям загиблих під час Революції Гідності та на сході України, збережені на рівні минулого року”.

Серед основних пріоритетів обласного бюджету визначено ремонт доріг як загальнодержавного, так і місцевого значення.
“У цьому році очікуємо 685 мільйонів гривень від перевиконання митних платежів у рамках експерименту, який діє у Львівській області. Ці кошти заплановано скерувати на будівництво та реконструкцію доріг загальнодержавного значення, – підкреслив Олег Демків. – Також закладено 280 мільйонів гривень в обласному бюджеті на фінансування ремонтних робіт на дорогах місцевого значення. Цю позитивну динаміку покращення дорожньої інфраструктури в області потрібно підтримувати”.
Окрім того, майже у два з половиною рази зріс обсяг фінансування мікропроектів, які передбачені для невеликих територіальних громад на ремонти та реконструкції важливих соціальних об’єктів. Також в обласному бюджеті збільшено з 6 млн грн до 11 млн грн підтримку агропромислового комплексу, а на розвиток фізичної культури та спорту передбачено додатково 16 млн грн. Пріоритетними залишаються програми енергозбереження та співфінасування за допомогою міжнародної технічної допомоги.

Соціальний бюджет

“Години слухань, консультацій і перемовин позаду. Бюджет Львівської області прийнято, 65 депутатів проголосували “за”. Ці ж таки дві третини депутатського корпусу підтвердили і зміни до комплексної програми соцзахисту і програми щодо учасників війни. Також було прийнято низку звернень на суспільно складні теми. Тож ідемо вперед. Черга на обласні програми”, – написав на своїй сторінці у Facebook голова Львівської облради Олександр Ганущин. 
Планують ремонтувати автошляхи: Броди – Радехів – Червоноград, від перевалу до Турки, Старого Самбора, Самбора, від траси Львів – Тернопіль на Перемишляни і в напрямку Рогатина
Для жителів краю не так важливі озвучені в кулуарах колосальні суми коштів, як те, куди і на що їх спрямують. Тим паче, що проблем у області не бракує: глибинки мають проблеми з транспортним сполученням, зрештою, і сільські місцевості занепадають, люди масово іммігрують у пошуках кращого життя, процвітає безробіття, а деякі автошляхи Львівщини більше схожі на атракціони, ніж на повноцінну трасу. У селах нема навіть медпунктів, тому там хворіти зась. Чи закладено в цьогорічному обласному бюджеті кошти на вирішення повсякденних проблем жителів краю?
“Я б назвала цей бюджет соціальним, адже 37% коштів піде на медицину, чимало на освіту і на допомогу воїнам АТО”, – зазначила “Пошті” перший заступник голови Львівської облради Парасковія Дворянин. 

Основні бюджетні видатки: на що і скільки?

Більша частина видатків (5,6 млрд грн) – це субвенції з державного бюджету. Найбільшу частину доходів до обласного бюджету (76%) приносить податок на доходи фізичних осіб, ще 11% – податок на прибуток підприємств, по 6% – плата за надання адмінпослуг і рентна плата за природні ресурси. 
Зі слів директора департаменту фінансів Львівської облдержадміністрації Олега Демківа, який доповідав депутатам про бюджет, 60% видатків іде транзитом із державного бюджету, тож обласна рада фактично цими коштами не розпоряджається.

Найбільше коштів у 2016 році з обласного бюджету піде на охорону здоров’я (1 386 млн грн), на транспорт (980 млн грн) і на освіту (682 млн грн). Більше половини коштів на охорону здоров’я(724 млн грн) виділяється на заробітну плату медикам, ще 102,6 млн грн піде на оплату комунальних послуг та енергоносіїв. Із видатків на медицину 309 млн грн виділяється на закупівлю медикаментів, 127 млн грн – на програму надання медичної допомоги жителям Львівської області, а 43 млн – на придбання продуктів харчування.
Для ремонту доріг державного значення у 2016 році виділять 685 млн грн, ще 280 млн грн видатків на транспорт спрямують на виконання обласної програми розвитку дорожньої інфраструктури і 15 млн – на компенсацію проїзду пільговиків у залізничному транспорті.
Обласний бюджет – 2016 на півтора мільярда більший за минулорічний, що дає змогу з оптимізмом дивитись у майбутнє
Із видатків на освіту більше третини коштів також піде на оплату праці (242,8 млн грн). Ще 74,7 млн грн спрямують на виконання програми розвитку освіти Львівщини; 44 млн грн – на харчування вихованців інтернатів, учнів і пільгових категорій студентів; 38 млн – на оплату комунальних послуг.
Із обласного бюджету на 2016 рік профінансують 42 програми (торік їх було 55), на які виділяють 766,7 млн грн. Втім кошти на ці програми виділятимуть лише після того, як облрада затвердить по кожній із них конкретні заходи.
Найбільше коштів на виконання своїх програм отримають департамент дорожнього господарства ЛОДА (280 млн грн), департамент охорони здоров’я ЛОДА (132,9 млн) та департамент освіти і науки ЛОДА (74,8 млн).

Шанс кожному мікропроекту

Зі слів секретаря бюджетної комісії Львівської облради Андрія Ковча, цього року на конкурс фінансування мікропроектів Львівською облрадою передбачено 35 млн грн. 
“Будь-яка громада області може претендувати на отримання частини з цих коштів, – розповідає Андрій Ковч. – Головне – переконати конкурсну комісію, що той чи інший проект допоможе вирішити нагальні проблеми жителів області”. У конкурсі мікропроектів можуть брати участь і міста обласного значення. Їх у області дев’ять.
Цього року на конкурс фінансування мікропроектів Львівською облрадою передбачено 35 млн грн. У конкурсі мікропроектів можуть брати участь і міста обласного значення
“Хоча спочатку йшлося про те, щоби гроші були спрямовані виключно в сільську місцевість, ми змушені були виправляти помилку уряду, який переклав на плечі міст обласного значення фінансування професійно-технічної освіти, що є непосильною ношею для них (можливо, окрім Львова), – зазначає Андрій Ковч. – Допустивши міста обласного значення до коштів програми мікропроектів, ми хоча б трохи вирівнюємо ситуацію”.

Під загрозою – профтехосвіта і пільговики 

Завдяки резервам із минулого року цьогоріч не буде скрутно, запевняють чиновники. А от на ветеринарну медицину, фінансування профтехосвіти й компенсацію безкоштовного проїзду у транспорті для пільговиків в обласному бюджеті грошей забракло. Напередодні депутати довго дискутували, чи не скасувати взагалі пільгового проїзду, та все ж передбачили на це 15 млн грн.
“В обласному бюджеті 70% від минулорічної суми є на пільгові перевезення. Зараз ведемо розмови з районами області, моніторимо ситуацію, спонукаємо їх, аби на перехідний період на все це були кошти”, – зазначив Олег Демків. 
Та перевізники вже зухвало виганяють пільговиків із салонів обласних маршруток. 
“Ми отримуємо сигнали з районів, що людей виганяють із автобусів, мовляв, “відсьогодні ви не маєте права їздити”. А це пенсіонери, воїни АТО. Треба щось вирішувати”, – зазначила “Пошті” Парасковія Дворянин. 
На обласному фінансуванні зараз мають бути 22 ПТУ в селах і райцентрах Львівщини
Депутати облради також проситимуть від уряду  державних субвенцій на профтехосвіту, бо ПТУ в районах Львівщини інакше “не витягнуть”.
“Це має бути обов’язково триєдине фінансування: державне, власні зароблені кошти навчальних закладів і фінансування з боку роботодавців. Тому докладемо максимум зусиль, аби повернути саме таку європейську практику фінансування профтехучилищ!” – наголосила директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олександра Небожук.
На обласному фінансуванні зараз мають бути 22 ПТУ в селах і райцентрах Львівщини. Мінімальні кошти на їх утримання вишукують також у кожній райадміністрації.
“Попри позитиви, бюджет має і проблемні моменти. На профтехосвіту, наприклад, узагалі нема державної субвенції. Отже, нам доведеться десь відшукати 600 мільйонів гривень, 100 мільйонів із яких – суто область, близько 200 мільйонів – місто обласного підпорядкування Львів, а решта – інші міста області, такі як Борислав, Самбір тощо”, – зазначив заступник голови Львівської облради Володимир Гірняк. 

Щоб кожен знав, на що гроші витрачають

Депутати висловили низку критичних зауважень до цьогорічного кошторису області і принципу його формування. Голова фракції “Об’єднання “Самопоміч” Інна Свистун запропонувала передбачити постатейний перелік заходів, програм та об’єктів, які фінансуються з обласного бюджету. 
“Ми пропонуємо, аби кошти, які є до розподілу у видатках бюджету, затверджувалися виключно на пленарному засіданні, щоб розподіл відбувався не кількома членами комісії та представниками Львівської обласної держадміністрації, а виключно на сесії всіма депутатами. Так громада знатиме, на що ми витрачатимемо ті чи інші кошти. Тобто необхідний постатейний перелік заходів, програм та об’єктів, які фінансують”,– зазначила Інна Свистун.

діаграми з презентації ЛОДА (4)
Однак депутати не підтримали такої пропозиції. “У мене дуже двоякі відчуття щодо цього бюджету. Ми дуже багато над ним трудилися, ретельно поставились і до бюджетних слухань , і до обговорень, і до програм. Це позитивно. З іншого боку, депутати не підтримали пропозиції постатейно розшифрувати всі видатки по усіх галузях. Прикро, що така перспективна річ, яка би дала відповіді на всі запитання, яка би зробила цей бюджет не ручним управлінням, а більш відкритим, прозорим, зрозумілим і для жителів, які би знали, куди йдуть ті чи інші кошти з податків, наприклад. На жаль, депутатам не сподобалася така пропозиція”, – зазначила Парасковія Дворянин. 
Із її слів, тепер ще більше уваги потребуватиме процес розподілу коштів, аби спрямовувати їх на найбільш потрібні справи. 

“Вважаю, що тепер депутати мають ще більше зобов’язань дуже прискіпливо ставитися до всіх цифр, які подаватиме обласна адміністрація. А облдержадміністрація як розпорядник коштів нестиме ще більше відповідальності за розподіл фінансів. Я б хотіла побажати їм навчитися вчасно подавати розшифровку програм, уміти бути креативними, пояснювати, на що їм потрібні кошти, і дбати про розвиток Львівщини. Адже на сьогодні маємо не так багато програм, які б розвивали регіон”, – резюмує Парасковія Дворянин. 
До слова, друге засідання другої позачергової сесії Львівської обласної ради відбудеться 26 січня 2016 ро­ку. Під час другого сесійного засідання депутати планують розглянути регламент Львівської обласної ради, а також низку питань, які пройдуть процедуру розгляду в комісіях і будуть готові до розгляду на сесії.

Подбали про вояків АТО

На сесії Львівської обласної ради депутати затвердили Комплексну програму соціальної підтримки у Львівській області учасників АТО і їхніх родин, а також родин Героїв Небесної сотні на 2016 – 2019 роки. На її реалізацію в обласному бюджеті Львівщини передбачено 26,7 млн грн. Про це розповів директор департаменту соціального захисту населення ЛОДА Василь Мартиняк.
“Цей фінансовий ресурс передбачений на виплати одноразової адресної допомоги в розмірі 100 тисяч гривень родинам, родичі яких загинули під час АТО, – зазначив Василь Мартиняк. – Окрім того, кошти скеровуватимуть на виплату одноразової адресної грошової допомоги демобілізованим воїнам. Соціальні виплати також передбачені дітям військовослужбовців, добровольців, волонтерів, які загинули під час участі в антитерористичній операції, та Героїв Небесної сотні”.
За його словами, 150 тис. грн закладено на відшкодування витрат, пов’язаних із наданням пільг на житлово-комунальні послуги, тверде паливо та скраплений газ, на послуги зв’язку родинам Героїв Небесної сотні.
Також відповідна програма передбачає фінансування на виготовлення та встановлення пам’ятних знаків на могилах загиблих під час АТО і Героїв Небесної сотні в розмірі 4 млн грн.

“Будемо робити все, аби люди не мали причин виходити на акції протесту”

Олег Синютка, очільник Львівщини, – про особливості і структуру видатків обласного бюджету – 2016, причини недофінансування окремих сфер та позитивні зміни, на які варто чекати жителям краю 

– Олегу Михайловичу, які, на вашу думку, має позитиви і негативи новоприйнятий бюджет області – 2016 ? Що у ньому нове?
– У бюджеті відображені стратегічні цілі, які ми повинні реалізувати у 2016-ому. Насамперед ідеться про дороги. На них виділено найбільшу кількість коштів за програмами – 280 млн грн. По-друге, заклади охорони здоров’я. Ми повинні підняти рівень обслуговування у лікарнях. По-третє, школи. Дуже добре, що цього року маємо змогу закупити близько півсотні шкільних автобусів. Також  більше коштів ніж торік виділено на культурну спадщину, на роботу народних домів, на агропромисловий  комплекс. Вчасне прийняття бюджету в таких обсягах дасть добрий поштовх для розвитку області. 
– Скажіть, будь ласка, які автошляхи області вдасться відремонтувати коштом бюджету? Чи вистачить грошей, аби довести до пуття найбільш проблемні дороги краю?
– Навіть 280 млн грн недостатньо для того, аби відремонтувати усі розбиті дороги Львівщини. Втім у 2016-ому профінансуємо більший обсяг робіт, аніж торік. Якщо будемо йти такими темпами, то за декілька років люди матимуть змогу користуватися кращими автошляхами. Перелік доріг  наступного тижня винесуть на публічне обговорення. Біда в тому, що грошей значно менше ніж автошляхів, що потребують нагального ремонту…
Першочергово ремонтуватимемо дороги державного значення, які плануємо профінансувати коштом надходжень від митних платежів. Мова про автошляхи Броди – Радехів – Червоноград, від перевалу до Турки, Старого Самбора, Самбора, від траси Львів – Тернопіль на Перемишляни і в напрямку Рогатина. Думаю, це ті дороги, які треба відремонтувати першочергово. Безсумнівно, завершимо п’ятикілометровий відтинок між Червоноградом і Сокалем.
– Які сфери у 2016-ому можна назвати недофінансованими? Як гадаєте,  це  може спричинити соціальні вибухи у суспільстві?
– Проблеми, які маємо сьогодні, пов’язані з тими змінами, що прийняті насамперед на загальнодержавному рівні. Передання фінансування  профтехосвіти місцевим бюджетам, безперечно, дуже боляче вдарить по кишені, тому ми домовилися, що вже у першому кварталі підніматимемо перед урядом питання  стосовно фінансового забезпечення профтехосвіти. Друга проблемна тема – пільгові перевезення, які тепер мають фінансувати  місцеві бюджети. 
Нам би, звичайно, хотілось, аби кожна галузь отримала більші обсяги фінансування. Те, що обласний бюджет – 2016 на півтора мільярда більший за минулорічний, дає змогу з оптимізмом дивитись у майбутнє. Загалом від себе, тобто влади, будемо робити все, аби люди не мали причин виходи на акції протесту.
У вівторок, 12 січня, шахтарі перекрили трасу на Жовкву. Втім із ними проблема не в бюджеті – там іде боротьба між приватними компаніями та ДП “Львіввугілля”. Ми зобов’язані не допустити знищення ДП “Львіввугілля” на догоду приватним компаніям.
– Чи вплине, на вашу думку, бюджет Львівщини – 2016 на життя пересічного жителя області? 
– Звичайно, якщо буде відремонтовано декілька десятків кілометрів доріг, якщо буде переобладнано фельдшерсько-акушерські пункти в містах і селах Львівщини, якщо діти отримають нові шкільні автобуси. Це, безумовно,  дасть свої результати. Хоча немає жодної галузі, де б я сказав, що достатнього грошей. Але виходитимемо з того, що маємо. Зрештою, ми повинні бути свідомими того, що в державі торік було 40% інфляції, і це дало своє. 
Розмовляла
Олена Петришин


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6552 / 4.27MB / SQL:{query_count}