А рани не гояться й донині…

13 років тому на Скнилівському летовищі сталася наймасштабніша катастрофа під час авіаційних шоу

фото: Андрій Польовий
Учора, 27 липня, у Львові відбулися пам’ятні заходи, присвячені 13-тим роковинам Скнилівської трагедії. Поминальні богослужіння відбулися в усіх храмах міста, а загальна поминальна літургія за жертвами трагедії – у каплиці всіх Святих українського народу, що на вул. Авіаційній, 1. Рідні та близькі загиблих поклали квіти до пам’ятного знака на летовищі. 
Уже 13 років життя постраждалих у результаті Скнилівської авіакатастрофи та їхніх родичів поділене на “до” і “після”. Ця трагедія залишилась у їхніх серцях, відчуття скорботи, горя і втрати стало невід’ємною частиною їхнього буття. Людям важко згадувати ті криваві миті і пробачити винних у смерті їх рідних, але ще важче забути тих, кого не стало 27 липня 2002-го…
 
 фото: Андрій Польовий
Важкі зітхання, сльози, схлипування… У людей, які пережили катастрофу і втратили рідних, досі перед очима жахливі картини падіння Су-27, понівечені тіла, крики, похорони, могили. У них залишилося відчуття провини за те, що вони живі, а їхні рідні  лежать у темних, холодних і сирих могилах…
Психологи ж переконують, що минулим жити не треба і що не варто залишатися віч-на-віч зі своїм горем. Рідні, яких втратили, мають бути світлим спогадом.
Потрібно жити заради тих, хто поряд: батьків, дітей, братів і сестер. Коли людина створює атмосферу постійної жалоби, то й для ближніх дійсність стає гнітючою та нестерпною. 
  
 фото: Андрій Польовий  
Нагадаємо, що на Скнилівському летовищі 27 липня 2002 року проводили святкування, присвячене 60-річчю 14-го авіаційного корпусу ВПС України. Фігури вищого пілотажу виконували досвідчені пілоти першого класу групи “Українські соколи” – полковники Володимир Топонар і Юрій Єгоров. Вони мали продемонструвати фігури на МіГ-29, однак літак не зміг вилетіти до Львова, тож довелося його замінити на Су-27. Під час показових польотів літак спершу зачепив дерево, потім крилом землю, декілька разів перевернувся та влетів у натовп людей. Внаслідок падіння Су-27 загинуло 78 осіб (із них 28 дітей), 250 постраждали. Пілоти встигли катапультуватися.
Вони не визнавали своєї вини, звинувативши організаторів у тому, що ті не передбачили безпечної відстані від глядачів. Суперечки про причини аварії тривають і досі. Серед них називають і несправність літака, і непродуманість виступу, і відсутність у пілотів льотної практики. 
Покарання за авіакатастрофу понесли близько 10 людей. П’ятьох ув’язнили. Зокрема, Володимира Топонара до 14 років і Юрія Єгорова до восьми. Їм інкримінували відхилення від льотного завдання, низький професіоналізм і недбальство. Згодом строк пілотам скоротили. Натомість постраждалі в авіакатастрофі вимагають офіційних вибачень від держави, позбавлення винуватців авіакатастрофи військових звань, а також збільшення розміру моральних відшкодувань.
 
 фото: Андрій Польовий
Володимир Мотузюк під час трагедії втратив сина та невістку. “У нашого онука Юрчика тоді загинули і батько, і мати. Йому було три рочки. Минуло 11 років, а здається, що це сталося вчора… Суд призначив компенсацію в розмірі 40 тисяч гривень, але до повноліття цими коштами ніхто не має права користуватися (лише за дуже серйозних обставин, таких як хвороба, та й то за рішенням опікунської ради можна буде зняти певну суму)”, – розповів Володимир Мотузюк.
Рідні загиблих під час авіашоу подали позови до суду передусім заради справедливості. “Йдеться не про грошову компенсацію. Просто особи, які були причетні до цієї страшної катастрофи, чомусь не відповіли за свої вчинки. Вони спричинили трагедію, внаслідок якої загинуло стільки безневинних людей, а ще більше залишилося каліками. Лише один член екіпажу зараз відбуває покарання – Володимир Топонар. Ця трагедія залишила глибокий слід у серцях потерпілих”, – зазначив Володимир Мотузюк.
 
 фото: Андрій Польовий
До слова, до Скнилівської трагедії найбільшою катастрофою під час авіашоу було зіткнення над авіабазою Рамштайн у Німеччині. 1988 року під час виступу італійських пілотів у повітрі зіткнулися три з 10 літаків, після чого вони впали на глядачів. Тоді загинуло 70 осіб, ще три сотні отримали поранення. 
  
 фото: Андрій Польовий  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4370 / 4.01MB / SQL:{query_count}