Оренда житла для студентів: як не дати себе ошукати?

“Пошта” дізналася, як не потрапити в пастку тим, хто шукає помешкання через рієлторів. Корисні поради від адвоката: як відсіяти шахраїв і не пустити грошей на вітер

фото: brilliant-deal.com
Вступна кампанія – 2014 уже близька до завершення, тому батьки і студенти починають шукати житло, оскільки місць у гуртожитках на всіх не вистачить. 
Пошук квартири у Львові, тим паче на довгий термін, справа непроста, оскільки потребує часу, терпіння, зусиль і грошей. Найпростіше це робити через знайомих, які знають, хто здає в оренду помешкання. Тоді вже домовлятися з власниками про ціну й термін проживання. Але якщо знайомих нема, доводиться звертатися по допомогу до рієлторів. А тут уже можуть виникнути труднощі. 

Важкі пошуки, сумнівні результати

Так повелося, що до рієлторів українці ставляться з острахом, бояться, що їх ошукають, видурять гроші, а квартири так і не знайдуть. Люди розказують іншим страшні історії про те, що мусили викинути багато грошей, а квартиру їм знайшли жахливу, чи потім довелося швидко “з’їжджати”, бо власники самі там жити захотіли. 
Здебільшого по допомогу до рієлторів звертатися не хочуть, бо дуже багато грошей доведеться заплатити одразу – три місячні вартості квартири: одну рієлтору, дві власнику (за перший та останній місяці).
“Із рієлторами я мав справу кілька разів. Зазвичай вони беруть повну місячну плату за знайдену квартиру, деякі  хочуть 50% від вартості. Коли шукав собі житло, мені чомусь показували застарілу базу даних, ті квартири, які подобалися, вже були здані. А ще вони ніби не слухають, яке саме житло тобі потрібне. Кажеш, що хочеш однокімнатну квартиру на Сихові з меблями, а вони пропонують двокімнатну на  Замарстинівській без них. Я готовий заплатити, але лише за те, чого хочу, а не за те, що в них є в наявності”, – розповів “Пошті” студент Микола.
Оренда однокімнатної квартири коштує 1,5 – 2 тисячі гривень, двокімнатної – 2 – 3 тисячі гривень
А от пані Надія, яка шукала квартиру для доньки-студентки, розповіла, що натрапила на житло випадково. Жінка домовлялася про послуги однієї львівської рієлторської компанії, а та пропонувала лише непідходящі помешкання (далеко від університету, без ремонту й доволі дорогі). 
“Потім почала телефонувати за оголошеннями в газеті. Писало, що це власники, а виявилося, що теж рієлтори. Дзвонили чи не цілодобово, кликали на покази, але ми розраховували, що компанія, з якою ми домовилися попередньо, підбере щось для нас. А потім подзвонив рієлтор із газетного оголошення та сказав, що звільнилася підходяща квартира. Поїхали, подивились і домовились, хоча і втратили 500 гривень авансу, який заплатили першій рієлторській фірмі”, – розповіла пані Надія

Рієлтори та ціни 

Львівські рієлтори кажуть: незважаючи на серйозний потік мігрантів із південно-східних областей і Криму та подорожчання долара, вартість оренди квартир у Львові залишилася такою ж, як і на початку року.  
Як розповіла “Пошті” Ірина Яремко, голова Львівської рієлторської палати, великого напливу студентів рієлтори поки не відчувають, проте батьки вже починають шукати житло для дітей, цікавляться цінами та пропозиціями. Насправді це традиційний попит, він є щороку по закінченню вступної кампанії.
“Ціна оренди квартири коливається залежно від району. Звісно, ближче до центру помешкання дорожчі. Зараз за однокімнатну квартиру в середньому треба у місяць платити 2 тисячі гривень, проте на окраїнах можна знайти і за півтори тисячі, щоправда, євроремонту в такій не буде. Двокімнатну можна знайти за 2 – 2,5 тисячі гривень. Якщо хочете нову сантехніку й гарний ремонт, доведеться заплатити до 3 тисяч гривень. Інколи в такій квартирі може проживати не один студент, а двоє-троє. Батьки шукають і варіанти підселення. Найпопулярнішими є райони поблизу навчальних закладів. Кожна мама переживає, щоби дитина витрачала якомога менше часу на дорогу. А от район біля вокзалу чомусь популярністю не користується”, – розповіла Ірина Яремко.
Жодних авансових платежів рієлторські компанії за пошук житла не беруть. Коли вам пропонують придбати номери телефонів власників квартир, аби потім домовлятися одразу з ними, цю фірму не можна вважати рієлторською
З її слів, аби не дати себе ошукати, треба звертатись у рієлторську компанію, відтак обов’язково зайти в офіс, перевірити документи про реєстрацію компанії та розраховуватись лише після підписання договору між орендодавцем і орендарем. 
“Жодних авансових платежів рієлторські компанії за пошук житла не беруть. Коли вам пропонують за незначну плату придбати номери телефонів власників квартир, аби потім домовлятися одразу з ними, цю фірму не можна вважати рієлторською. Це інформаційні агентства, і якщо говорити відверто, жодних квартир у них нема. Це давно спланована схема заробітку, і таким людям довіряти не можна”, – розповіла Ірина Яремко. 

Поради й застереження від юриста

Львівський адвокат Олег Мицик повідомив “Пошту”, як відсіяти шахраїв і не пустити грошей на вітер. З його слів, договір про оренду житла на термін більше трьох років потребує засвідчення в нотаріуса. Якщо йдеться про оренду на коротший термін, то послуги нотаріуса не обов’язкові.  
“Якщо це таки справжній рієлтор, то він має за свої послуги брати не менше повної місячної вартості знайденої для вас квартири. Обов’язковим є укладення рієлтором угоди між орендодавцем та орендарем про передання квартири. Також він обов’язково має познайомити вас із орендодавцем, аби ви могли з ним вирішити додаткові питання”, – розповів Олег Мицик.
З його слів, часто псевдорієлтори намагаються видурити в людей гроші, надаючи неправдиву інформацію про нібито реальних власників квартир. Так може зробити кожен: або добросовісно назбирати оголошень про оренду, або її просто вигадати.
Якщо це таки справжній рієлтор, то він має за свої послуги брати не менше повної місячної вартості знайденої для вас квартири. Обов’язковим є укладення рієлтором угоди між орендодавцем та орендарем про передання квартири
“Можуть придумати номери телефонів та адреси або ж узяти застарілу інформацію про квартири, які вже давно здані. Коли особа виходить за межі такого “агентства” та починає дзвонити, виявляється, що більшість тих квартир або вже не здають, або не такі ціни, або номери недійсні”, – розповів Олег Мицик.
Адвокат зазначив, що рієлтори можуть просто сконтактувати вас із власниками та сказати, щоб угоду ви вже самі з ними підписували чи що власник може здати в оренду квартиру і без договору. Це його право, хоча це нерозумно. Але навіть якщо, до прикладу, власник укладає угоду про оренду на термін три роки, він може розірвати її будь-коли. 
“Коли ви укладаєте угоду про оренду та її терміни, у ній обов’язково має бути зазначено, що власник передчасно може її розірвати, проте мусить завчасно повідомити про це, до прикладу, за місяць”, – підсумував співрозмовник.
03.04.2018 10:22
Svitlana Osinkina

важко знайти квартиру


25.12.2014 6:42
Illya Konovalov

Так, проблема пошуку житла дуже актуальна. Якісного житла взагалі мало і таке поняття як flatsharing не так розвинуто як на Заході. Ми з друзями запустили новий безкоштовний сервіс для пошуку аренди кімнат. Ті, хто пропонує кімнату можуть додати детальне оголошення про підселення, а ті, хто шукають створюють анкету сусіда. Таким чином люди зможуть знайти одне-одного. Посилання - http://hatoteka.com/uk/rooms/


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6679 / 4.24MB / SQL:{query_count}