Комунальна залежність

Вже з початку липня гаманці львів’ян суттєво полегшають, адже через підвищення тарифів на комунальні послуги за них доведеться платити “втридорога”. “Пошта” порахувала, як змінились тарифи у Львові

Із багатьох талантів українців талант “затягувати паски” чи не один із “найуживаніших”. Упродовж років високі ціни й низькі зарплати змушують нас економити на подорожах, на відпочинку, на їжі… Що не рік, то дорожче  жити, це літо відзначиться суттєвим подорожчанням комунальних послуг, зростуть тарифи на воду, газ, світло… 
Думки ж львів’ян різняться, не всі певні, що “затягування пасків” справа тимчасова і скоро можна буде послаблювати їх. Дехто каже, що комунальники “наживаються”, а хтось думає, що наші урядовці лінуються думати, у всіх випадках для них вихід єдиний – підвищення тарифів.   

“Тарифні” удари

Ціни на комунальні послуги почали зростати ще в травні, коли підняли вартість газу. 
Як повідомляв міністр фінансів Олександр Шлапак, для домогосподарств, що споживають до 2 тис. куб. м, ціну підвищили до 1,197 грн за тис. куб.м. Для тих, хто споживає до 6 тис., вартість газу збільшили до 1,965 гривень за тис. куб.м. А для тих, хто споживає більше 6 тис., ціна газу становить 4,011 грн за тис. куб. м. Востаннє ціни на газ для населення підвищували у серпні 2010-го (в середньому на 50%).
Зазвичай, одне подорожчання тягне за собою низку інших. Тепер же Нацкомісія з держрегулювання у сфері компослуг з 1 липня підвищує тарифи на воду та електропостачання для 26 міст України, зокрема і Львова.
“Тариф на тепло для Львова зросте приблизно на 34%”, – повідомив директор ЛМКП “Львівтеплоенерго” Степан Пакіж. Міські чиновники й посадовці львів’ян заспокоюють, мовляв у порівнянні з великими містами України, тарифи у Львові будуть одними з найнижчих. Щодо гарячої води, то вона, за словами Степана Пакіжа, зросте тільки у частині здорожчання тарифів на холодну воду, інформує прес-служба міськради. 
“Зросте тільки складова холодної води, складова тепла не зміниться. Тариф на опалення також зросте з 1 липня”, – сказав Степан Пакіж. На сьогодні тарифи на гарячу воду для споживачів категорії населення ЛМКП “Львівтеплоенерго” складає – 20,16 грн, вартість тепла – 179,71 за 1 Гкал. та 1,301 грн за 1 метр квадратний опалювальної площі. Зі слів директора ЛМКП “Львівводоканал” Валентина Вольського, раніше тариф на водопостачання та водовідведення у місті складав 5,76 грн, з 1 липня тариф становитиме 7,98 грн.
“Цей тариф буде однаковий для всіх споживачів – мешканців, державних і приватних підприємств. Зараз відро води коштує 4 копійки, з 1 липня воно коштуватиме 5,5 копійки. Це пов’язано з ростом тарифу на електроенергію. Зокрема, у травні електроенергія подорожчала на 5%, і в червні вона подорожчала теж на 5%. Зросла вартість палива, податкова складова збільшується, вартість газу, хоча ми його використовуємо небагато, але все ж ця маленька складова збільшилась”,  – сказав Валентин Вольський. 

“Великі” гроші…

Комунальна арифметика справа зовсім непроста… Містяни справно сплачують за всіма квитанціями, що надходять та із сумними очима рахують залишок у гаманці. Якщо підрахувати грядущі підвищення, то ті, хто зараз віддає за комунальні послуги близько 400 гривень, тепер платитимуть понад 600. 
Містяни бояться, що тепер комунальні послуги коштуватимуть їм всіх грошей… а жити ж за що? Так львів’янка Любомира розповіла “Пошті”, зараз ще якось вдається нормально розраховуватись за послуги ЖКГ без боргів, але очікуване зростання суттєво вдарить по кишені.
“Взимку за газ платила приблизно 170 грн у місяць, а в травні близько 60 грн. Щодо світла, то якщо використовую до 150 кіловат, то сплачую майже по 22 копійки, до 800 кіловат – 28 копійок. Чула, що світло подорожчає на 40%, то можна порахувати наскільки дорожче доведеться платити, якщо за травень сплатила 95 грн. Ціна на воду не зростала з 2013-го. Але кажуть, що піднімуть на 80%. Це катастрофа. Живу в особняку, без каналізування за воду плачу 3,98 грн за куб, в місяць, використовую приблизно 10 кубів”, – каже пані Любомира.
Тож з квитанцій пані Любомири можемо порахувати як було і як буде, наприклад, з оплатою за газ, який наразі з усіх комунпослуг здорожчав найбільше. Відтак минулої зими пані Любомирі блакитне паливо обійшлось у 170 грн, цієї ж зими їй за нього доведеться викласти близько 300 грн.   

Мер проти! 

Категорично проти “будь-яких подорожчань” міський голова Львова Андрій Садовий, та все ж зробити в цій справі він нічого не може, й самому комунальні послуги обійдуться в копійчину. Цікаво, скільки взимку коштує “обігрів” нового помешкання мера, триповерхового будинку загальною площею 695 кв. м? 
“Я проти будь-яких подорожчань та нових тарифів, але треба враховувати реалії сьогоднішнього дня. До прикладу можна взяти хоча б підприємство “Львівводоканал”. Кожного місяця наш монополіст Львівобленерго піднімає вартість електро­енергії, а це ЛКП дуже енергозатратне. З того ж часу, коли востаннє було коригування тарифів на воду, ціна на електрику виросла суттєво. А у вартості води половина суми припадає якраз на оплату електроенергії. Суть проблеми полягає в тому, що Національна комісія з регулювання енергетики робить це кожного місяця не проводячи нарад, обговорень, просто беруть і піднімають ціну ставлячи нас перед фактом”, – зазначив “Пошті” Андрій Садовий.
З його слів, саме тому у міста і виникають борги, вартість всього зростає, натомість заробітні плати залишаються такими як були, винний же в усьому безлад у державі. 
“Зупиняти водопостачання у Львові, щоб не піднімати цін і не влазити в борги – неможливо. Тому ми погоджуємось на корегування ціни на зміну вартості енергоносіїв, щодо всього іншого я категоричний противник. Зараз змінюється ціна на газ, тому автоматично буде коригування ціни на опалення. Ми на це ніяк не можемо вплинути, бо цим займаються державні структури, нам же тільки доводять до відома. Забрали повноваження в міст, а там на верхівці олігархи бавляться, як заробити більше грошей, люди від цього лише страждають”, – переконаний мер.       

Єдиний порятунок – субсидії

У розмові із “Поштою” Людмила Шангіна, директор соціальних програм Центру Разумкова зазначила, що ситуація в Україні кризова, “якщо не сказати гірше”. Адже в казні немає грошей, зрештою як і у гаманцях більшості громадян. 
Тому подорожчання житлово-комунальних послуг –  це вимушений крок, ціни на них треба було підняти вже дуже давно, щоб привести їх у відповідність до цін, за якими відпускаються енергоносії промисловим підприємствам. Співрозмовниця запевняє – тарифи треба коригувати, щоб в Україні не було ні подвійних, ні потрійних цін, бо така ситуація – “годівниця” для корупції.
 "Комунальний Майдан"          
Помилкове і незаконне підвищення тарифів, зокрема на послуги водопостачання, може викликати невдоволення з боку населення і призвести до “комунального Майдану”. Таку думку висловив директор аналітико-дослідницького центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко, інформує інтернет-видання news.finance.ua.
Він зазначив, що в Україні немає правильного порядку формування тарифів на воду. “ Комунальне підприємство прагне збільшити собівартість продукції, щоб отримати більше прибутку. Це побічні дії першої стадії накопичення капіталу. Однак за 23 роки досить лише накопичувати, потрібно також віддавати або здавати його у виробництво, в модернізацію галузі. Але цього не відбувається, оскільки для цього потрібно бути справжнім бізнесменом, а не злодієм, який сів на грошовий потік”, – зазначив Олександр Сергієнко.
Він розповів, що зараз у розвинених країнах є продуктивна система контролю вартості послуг водопостачання, і додав, що потрібно перейняти європейський досвід у цьому питанні. “Нехай навіть на це витратимо декілька років. Інакше несанкціоноване зростання вартості закінчиться комунальним Майданом”, – упевнений експерт. 
“Підняти тарифи – це вимога Міжнародного валютного фонду, який надає нам кредити і на досить вигідних з фінансової точки зору умовах. Але є і ті умови, які нам не подобаються. Звісно, ні цей фонд, ні громадяни України ні в чому не винні. Бо винна лише наша влада. Свого часу в нас була знецінена праця, тепер маємо мізерні зарплати, пенсії. Найперше, чого в нас сьогодні бракує – це ринкової ціни праці. В такому випадку усі труднощі того періоду, який зараз переживаємо, перекладаються, як правило, на суспільство, воно змушене цей тягар нести”, – каже Людмила Шангіна.
З її слів, вина частково лежить і на нинішній владі, адже за понад три місяці вона могла зробити для країни значно більше, хоча б для того, щоб люди переживаючи ці труднощі, зокрема підвищення цін, все-таки бачили, що завтра буде краще у чомусь іншому, можливо навіть із зарплатами. 
“Поки ні таких дій влади, ні їхніх перспектив я, на жаль, не бачу. Борги у громадян звісно будуть нагромаджуватись, але й зростатимуть бюджетні видатки. Бо щойно підвищуються тарифи на вартість житлово-комунальних послуг, збільшується кількість сімей, які будуть отримувати компенсацію. Тобто людям, яким і без того було погано, буде як і було, отримуватимуть субсидії. А люди, які не потрапляють до цієї категорії, платитимуть значно більше за ті самі неякісні послуги житлово-комунального господарства”, – зазначає співрозмовниця.
Ганна Гопко, координатор Реанімаційного пакета реформ
Щодо реформи ЖКГ, то мають бути механізми прозорості нарахувань. Бо зараз дуже незрозуміло, як нараховується оплата за газ, за світло, за житлово-комунальні послуги.

Вже є закон про доступ до публічної інформації, і саме він розширює можливості для людей. Відтак інформацію про комунальне майно і бюджетні кошти вже буде важко приховувати. Тому дуже важливо, щоби багато людей небайдужих зверталися до “природних монополій” – газ, вода, світло і фінустанов з конкретними запитаннями: “чому обслуговування моєї квартири з таким-то метражем обходиться стільки-то? Як відбуваються нарахування за те й те?”

Зараз треба мобілізувати людей для того, щоби вони професійно підходили до цього. Треба всі ці монополії, які дуже часто будуються на корупційних зв’язках, розвалювати через публічність, відкритість. Загалом я відчуваю страшенне подорожчання життя в країні.

Але уряд має пояснювати людям ціну подорожчання. Якщо зараз багато людей готові затягнути паски і протриматися у скруті ще рік, то уряд має пояснити, що за рік ми вийдемо на такий-от рівень бізнесу, залучення інвестицій. Нам мають пояснювати, що робиться в країні і для чого, чому ми зараз повинні терпіти, і як через півроку – рік країна вийде з реанімації.
11.07.2015 17:19
Iryna Berezovska

Денисе, ну ви даєте! "У сім дитина, тато не має офіційної роботи...." А хто вам винен? Ідіть шукайте роботу! а то лиш чекаєте на подачки! ви дорослий чоловік! чому за вас має платити держава? споживаєте ви! а чому я маю платити, а ви ні? у мене зйомна квартира + послуги... а ви плачетеся.... здоровий мужик! не соромно?


27.09.2014 10:27
Николаевич

Не верьте всему подряд http://stroytesami.com/fotopart/59.php


19.06.2014 18:31
Денис Олійник

Прохання до редакції, підніміть будь ласка ще тему про субсидії, на що в кожному конкретному випадку можна розраховувати родині. Яка субсидія коли в сім'ї дитина, тато не має офіційної роботи, дідо працює по трудовій угоді а баба нелегалом у італії і всі разом вони прописані і живуть в одній квартирі, яким чином люди зможуть надавати усі довідки про доходи коли всі ми працюємо по чорнових схемах.


19.06.2014 18:26
Денис Олійник

Влучно підмічено, що влада за три місяці могла б принаймі розповісти людям яка перспектива у нашому майбутньому, коли саме очікувати на світло вкінці тунелю, а нас годують все безвізовим режимом, який по ниніншньому курсу євро 17 грн нікому вже не потрібен. Це все не смішно, вже навіть не страшно, жити з такою зарплатою 1500-2000 грн і кожен квартал мати підвищення цін на все. У голові просто вже бракує логіки, зрозуміти як люди живуть на ці гроші, як? Як жити з нинішніми цінами на продукти і все решта ? Як можна жити в цих умовах і не вдаватися у тіньові схеми, кримінал, приховування податків? Це зрівня самогубства, жити і вмирати або робити щось що дозволить вижити твоїй родині. Ми думали що гірше вже не буде, виявляється буде і стало.


17.06.2014 18:09
Peter Shinka

це тільки початок , до кінця не всі доживуть


Для того щоб залишити коментар необхідно
9.6500 / 4.32MB / SQL:{query_count}