Щоб на голову не впали…

Німецькі й українські фахівці спільно реставрують 17 балконів у центрі Львова. Роботи планують завершити до початку весни 2014-го

фото: Марічка Ільїна
Мабуть, чи не кожен львів’янин або гість міста, прогулюючись центром, милувався унікальними балконами, які не просто майстерно виконані, а ще й абсолютно різні. Та щоб побачити всю цю красу, на жаль, потрібно добряче придивлятись. Адже більшість із них у дуже понищеному, навіть аварійному, стані, тому потребує фахових ремонтних робіт, а це не завжди по кишені міському бюджету.  
Як повідомили “Пошті” у GIZ, нині в історичному центрі Львова реставрують 17 балконів. Ремонти проводять за підтримки міськради та Німецького товариства міжнародного співробітництва в рамках проекту “Муніципальний розвиток та оновлення історичної частини міста Львова”.
Наразі розпочали реставрувати старовинні балкони на 12 будинках: по балкону на вул. Лесі Українки, 36, Федорова, 30, Краківській, 26, Лисенка, 7, Дорошенка, 6 і 21, а також на площі Ринок, 8 і площі Соборній, 10; по два на вул. Сербській, 13, Друкарській, 6-а, площі Соборній, 11, а також три балкони на вул. Братів Рогатинців, 14. Окрім того, фахівці GIZ вже почали формувати список балконів, які реставруватимуть у наступному році. 
Загальна вартість цьогорічних ремонтів становить понад 1 млн грн, з яких 9 тис. грн є внеском мешканців (по 500 грн від квартир, яким належать балкони), а решту суми порівну сплачують GIZ і ЛМР. Як розповіли вчора “Пошті” у Німецькому товаристві міжнародного співробітництва, над реставрацією 17-ти балконів працює 5 реставраційних фірм. Проведення робіт супроводжує архітектор проекту GIZ. Зважаючи на погодні умови й обсяг робіт, архітектори прогнозують, що завершуватимуть реставрацію балконів навесні наступного року. 
“Кожен із балконів у поганому стані, але найгірше зберігся дерев’яний балкон на вул. Дорошенка, 6. Він є одним із двох дерев’яних еркерів, що збереглись у Львові, тому його, без сумніву, можна назвати унікальним. Збудували його в ХІХ ст. Він складається з кам’яної плити зі кронштейнами та з дерев’яної верхівки. Наразі еркер демонтовано і розпочато реставрацію дерев’яної частини. Проектна документація для цього готова і вже пройшла експертизу. Реставрація коштує більше 200 тис. грн”, – повідомила “Пошті” Ганна Мамчур, асистент проекту, речник GIZ. 
З її слів, не менш складними є ремонтні роботи над балконом на вул. Сербській, 13, оскільки там доводиться працювати з каменем. Як розповідала раніше “Пошті” начальник управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко, верхню частину балкона демонтували, бо вона була в аварійному стані. На місці проводять роботи з каменем. Реставрація триватиме приблизно три місяці. 
Зі слів архітектора проекту GIZ Анни-Марії Роте, реставрація балконів – дуже складний процес, адже вони – як маленька модель цілої будівлі, що складається з багатьох матеріалів, кожен з яких потребує свого фахівця. “Часто для реставрації бал­кона потрібна ціла команда спеціалістів: каменярів, інженерів, ковалів, ливарів. Скажімо, над еркером на До­рошенка, 6 працюють спеці­а­лісти з ка­меню та дерева. Го­ловне завдання реставраторів у цьому випадку – максимально зберегти історичний дерев’яний матеріал і захистити його від шкідників та вологи”, – повідомили “Пошті” у GIZ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9537 / 4.09MB / SQL:{query_count}