Львівське лобі: міф чи реальність?

Новообрані парламентарі від Львівщини вчора підписали Угоду про співпрацю із місцевими радами області. Тепер громадськість повинна проконтролювати виконання взятих обранцями зобов’язань

Новообрані парламентарі від Львівщини вчора підписали Угоду про співпрацю із місцевими радами області. Тепер громадськість повинна проконтролювати виконання взятих обранцями зобов’язань

Найбільше за історію незалежної України представництво Львівщини у парламенті повинно дати свої плоди. У цьому випадку можна говорити про необхідність неофіційної міжфракційної депутатської групи, яка у ВРУ 7-го скликання лобіюватиме соціально-економічні інтереси нашого регіону. Щось на кшталт того, як “регіонали” вибивають бюджетні субвенції для Донецька, Єнакієва, Луганська, Одеси (саме туди із держбюджету-2011 було скеровано найбільше коштів). Та чи можливим є таке за нинішньої політичної ситуації?..

Після довгих розмов про це під час виборчої кампанії і обіцянок вже після оголошення результатів виборів, обрані від Львівщини нардепи вирішили піти далі.

Учора в стінах обласної ради між ними і представниками місцевого самоврядування області відбулось підписання Угоди про співробітництво. Нардепи пообіцяли на законодавчому рівні втілювати ініціативи знизу. Вони лише забули, що опозиціонерам, якими є більшість дотичних до Львівщини нардепів, робити це буде надзвичайно складно.

Основу закладено

Сам факт підписання подібної угоди є позитивним явищем, проте українці часто спостерігали за подібними помпезними подіями. Тож реальну оцінку угоді можна буде дати лише після здійснення нардепами перших кроків щодо лобіювання інте­ресів області у найвищому законодавчому органі країни. Та й зрештою депутати, особливо мажоритарники, і без жодних угод мали б відстоювати інтереси місцевих громад.

26 листопада був закладений лише фундамент широкомасштабного львівського лобі у ВРУ. Зокрема Угоду про співпрацю підписали: від Львівської обласної ради – голова облради Петро Колодій, від Асоціації місцевих рад “Ради Львівщини” – уповноважений представник Ольга Шайдулліна, від Львівського відділення Асоціації міст України – голова відділення, мер Львова Андрій Садовий, від Львівської міської ради – секретар ради Василь Павлюк, від новообраних народних депутатів України від Львівщини Степан Кубів (від Об’єднаної опозиції), Ірина Сех (“Свобода”), Ярослав Гінка (УДАР). Під час підписання були присутні й інші новообрані депутати.

Зазначимо, що це була перша ініціатива нового голови ЛОР  Петра Колодія на своїй посаді. “Пошті” також стало відомо, що таким чином була перехоплена ініціатива у міського голови Львова Андрія Садового, який також організував зустріч із новообраними нардепами від міста, проте скликав її на пізніший час у понеділок.

У пошуках довіри

Серед основних питань соціально-економічного та культурного розвитку області для вирішення яких необхідно об’єднати зусилля, в документі зазначаються: посилення ролі органів місцевого самоврядування, створення виконавчих комітетів обласних і районних рад; зміцненні фінансової бази місцевого самоврядування та залучення фінансового ресурсу (дотацій, субвенцій, коштів державних програм); боротьба з корупцією і беззаконням; боротьба з безробіттям; недопущення продажу земель сільськогосподарського призначення; реформування і розвиток агропромислового комплексу області; вирішення проблем Львівського міського сміттєзвалища; ремонт доріг загального значення, комунальних доріг, розвиток інфраструктури; залучення зовнішніх та внутрішніх інвестицій; реформування і розвиток житлово-комунального господарства тощо.

Зазначимо, що загалом багато питань є надто загальними і потребують конкретнішого опрацювання. Так, під час підписання угоди Ірина Сех заявила, що у неї вже майже готовий законопроект про розширення прав місцевих громад і місцевого самоврядування, а  Львівщина може стати пілотним проектом для апробування цього закону. Про що йде мова конкретніше, вона наразі не розповіла, лише зазначила, що цей законопроект ще потребує незнач­них доопрацювань.

“Головне завдання депутатів усіх рівнів – від депутатів селищної ради до депутатів Верховної Ради – повернути довіру людей. Якщо нам із вами не вдасться цього зробити, якщо не зрушимо з місця важливих питань, то можемо втратити державу”, – наголосив голова облради Петро Колодій.

Сьогодні можна сподіватися на те, що новообрані нардепи будуть частіше, ніж їх попередники, відвідувати сесії Львівської обласної та міської рад.  Найближчі місяці також прояснять ситуацію із виконанням підписаних зобов’язань. Тут варто говорити і про об’єктивні чинники, про реальний розклад сил у парламенті: навряд чи депутати від Львівщини (які представляють опозицію) зможуть просувати свої ініціативи. Опозиції у ВРУ 6-го скликання цього не вдавалось. Тож тепер потрібно, щоб кількість “львівських” депутатів переросла у якість.  

КОМЕНТАРІ

Степан Курпіль, народний депутат України:

Михайло Хміль, новообраний народний депутат України:

- Важливо, що відбулось підписання такої угоди. Добре, що зібрались новообрані народні депутати і представники місцевого самоврядування. Таких зустрічей бракує. Тепер потрібно, щоб Угода наповнювалась конкретним змістом, тому що вона дещо загальна. Якось так вийшло, що майже нікому із представників самоврядування (міським, сільським головам) не дали слова. При підписанні виступили "начальники" із привітальними промовами. Та свято швидко закінчується, а починаються будні. Вони, на жаль, сумні, якщо не сказати жорстокі. Зараз органи місцевого самоврядування ламають собі голову над тим, як дожити до нового року, оскільки казначейству не вистарчає грошей для проплати захищених статей. Невідомо звідки отримуватимуть зарплати вчителі та інші бюджетники. Ці проблеми буде дуже вирішити, адже нинішня влада догосподарювалась до того, що дефіцит бюджету становить приблизно 36 мільярдів гривень. Фізично у скарбниці грошей немає...Проблема полягає у тому, що депутати від Львівщини будуть працювати в опозиції. Ми бачимо, що все-таки "регіоналам" вдалось сформувати більшість у ВРУ за допомогою самовисуванців, тобто "тушок". Тому вирішувати проблеми Львівщини буде дуже важко. Останні два роки відчувається дуже велика диспропорція у фінансуванні східних та західних областей України. Раніше такого не було. Нині йде хронічне недофінансування Львівщини та інших західних областей. Нам потрібно об'єднувати зусилля, щоб у будь-якому випадку підхід був однаковим для усіх, щоб не було "улюбленців" і "пасинків" при розподілі держбюджету. Думаю, що незадоволених розподілом бюджету є більше, ніж задоволених. Саме незадоволених і потрібно гуртувати навколо себе і домагатись справедливості у розподілі бюджету. Ми повинні бути реалістами. Думаю, що 4 грудня буде прийнятий бюджет ще старим складом без жодного обговорення. Уряд намалює все кулуарно, а парламентська більшість за помахом руки Чечетова це затвердить. Тому говорити в таких умовах про вибивання грошей для регіону - зі сфери фантастики... - Ще до виборів опозиція декларувала, що ми маємо готові законопроекти, які будемо виставляти із перших днів роботи нового парламенту. Це стосується загальнодержавних законопроектів. А от сьогоднішнє підписання Угоди є позитивним кроком для того, щоб збирати ініціативи органів місцевого самоврядування, які, я переконаний, будуть подавати свої пропозиції щодо відстоювання інтересів області. Потрібно лобіювати конкретні проекти. В Угоді про співпрацю між органами місцевого самоврядування і нардепами прописані кілька пунктів, які близькі мені, і якими я буду займатись в парламенті. Це є боротьба з безробіттям, розширення повноважень органів місцевого самоврядування, а також вирішення питання міського сміттєзвалища (переконаний, що силами тільки місцевих громад і органів місцевого самоврядування це питання ми з місця не зрушимо). 

Анатолій Романюк, доктор політичних наук, керівник Центру політичних досліджень:

 
- На мою думку, це крок уперед, тому що більше, ніж 20 років показали, що депутати, які проходили до ВРУ не зуміли об'єднатись задля сприяння розвитку регіону. Вони декларували бажання допомагати, але не було жодних реальних кроків у цьому напрямі. Тому підписання такої Угоди саме по собі вже є позитивним. Вона передбачає  зобов'язання, які беруть на себе депутати від Львівської області, і оскільки підписується публічно і стане предметом публічного надбання, то відповідно громадськість має можливість вимагати від нардепів виконання взятих на себе зобов'язань. Думаю, це сприятиме тому, що таки постане львівське лобі у Верховній Раді, і що воно почне працювати.  

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7335 / 4.2MB / SQL:{query_count}