“Чорний ворон” дебютував у кіно

У широкий прокат вийшла історична драма за мотивами роману-бестселера Василя Шкляра

Учора, 5 грудня, в кінотеатрах України відбулася прем’єра повнометражної історичної драми “Чорний ворон”, знятої за мотивами однойменного роману-бестселера Василя Шкляра за підтримки Держкіно.
Кінострічка розповідає про історію життя та кохання Івана на прізвисько Ворон, якому випала доля стати учасником повстанського руху часів Холодноярської республіки. Одвічна жага українців до волі не дає головному героєві стояти осторонь важливих подій, які розгортаються у його селі. Саме тому він відважно жертвує спокоєм та сімейним затишком і починає запеклу боротьбу за незалежність рідної землі, волю та майбутнє українців і своєї родини.
Події фільму розгортаються у 1922 році. Колишній офіцер армії УНР приїздить разом із вагітною дружиною Тіною до батька на хутір неподалік містечка Кам’янка. Вони сподіваються почати нове життя, отримати документи, якось адаптуватися до нової влади. Але вже на вокзалі стають свідками розвантаження новенького панцерника і свіженького полку ГПУ на чолі з чекістом Євдокімовим, який прибув на придушення холодноярців. Іван розуміє, що в серці Холодноярської республіки втекти від війни не вдасться. Невдовзі Євдокімов арештовує пов’язаного з повстанцями Іванового батька, а його самого пробує завербувати і змусити втертися в довіру до повстанців. Іван постає перед дилемою – терпіти ганьбу і насильство над своєю сім’єю заради ілюзії миру чи самому приєднатися до повстанців.
«Не всі герої книги з’являться у фільмі. Це адаптація, тому сценарій відрізняється від мого роману. Але найголовніше, що, на мій погляд, у кінострічці залишилось, це холодноярський дух, нескореність та прагнення боротися заради тієї ідеї, що була написана на чорному бойовому прапорі повстанців – «Воля або смерть», – пояснює Василь Шкляр.
Головну роль – Івана на прізвисько Ворон – виконав популярний український актор Тарас Цимбалюк. Напередодні зйомок він проштудіював безліч історичних книг. Актор розповів, що найбільше в роботі над екранізацією його підтримував батько – історик за фахом, який із раннього дитинства прищеплював Тарасові любов до рідної землі. «Про Холодний Яр я знав зі шкільних років… І неймовірно зрадів, що врешті-решт у нашій державі актуалізують цю тему. Після того, як мене затвердили, одразу повідомив тата. А він видав мені купу книжок про цей історичний період, щоб я підготувався до зйомок», – каже актор.

Ролі його побратимів зіграли Павло Москаль (Вовкулака) та Азізбек Абдурашидов (Ходя). Головного антагоніста – чекіста Євдокімова – зіграв Андрій Мостренко, ще одного негативного персонажа – Птіцина – втілив Олексій Тритенко, знаний завдяки ролям у таких історичних проєктах, як «Крути 1918» та «Сувенір з Одеси». Народна артистка України Наталія Сумська виконала в історичному фільмі роль ворожки Явдохи.
Для стрічки розробили понад 400 образів – спеціально відшиті або зібрані на антикварних ринках речі. Про історію створення костюмів для фільму розповіла наукова консультантка, кураторка проєктів Українського інституту історії моди, головна художниця костюмів «Чорного ворона» Марія Квітка. Більшість костюмів для фільму створювали з нуля. Знайти речі майже столітньої давності на блошиних чи антикварних ринках було дуже складно. Вдалося відшукати лише прикраси, зокрема сережки Явдохи (Наталя Сумська) та сережки і брошку Тіни (Ксенія Данилова). Головним завданням для команди була максимальна правдивість образів холодноярців, тому напередодні виконали чималу роботу: вивчали спогади очевидців, переглядали старі світлини, багато часу працювали у фондах музеїв. Художниця костюмів Марія Квітка, яка сама родом із Черкащини, часто бувала у селах області, займалася дослідженням етнографічного одягу цього регіону, запевняє, що навіть прості селяни у фільмі виглядатимуть, як реальні жителі Черкащини 20-их років.
«Для мене було важливо дотриматись історичної правдивості образів. Мені хотілося, щоб глядач дійсно бачив, як виглядав холодноярський повстанець, –наголошує дизайнерка. – Щоби внуки і правнуки або ж самі холодноярці, якби мали змогу побачити про себе кіно, пишалися ним».
Головною музичною темою «Чорного ворона» стала пісня «Веселі, брате, часи настали…», яку гурт «Океан Ельзи» написав понад 10 років тому. Та попри час її рядки досі актуальні.
Варто нагадати, що, окрім «Чорного ворона», в кінотеатрах нашого міста можна подивитися історичний трилер «Ціна правди». Про цей фільм ми писали в матеріалі «Сміливість окремої людини і боягузтво влади та політиків» («Львівська Пошта», №93 (2208) від 27.11.2019 р.).
А ще сьогодні о 19.00 в «Кінопалаці» відбудеться зустріч із режисером Семеном Мозговим, який представить «Історію зимового саду» – найкращий український документальний фільм на Міжнародному кінофестивалі Docudays UA.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.5758 / 4.1MB / SQL:{query_count}