60 днів до 26 BookForum

За два місяці Львів заполонить головний культурний фестиваль країни. Яким буде 26 BookForum, розповідає “Львівська Пошта”

Із 18 по 22 вересня у нашому місті відбудеться головний культурний фестиваль країни – 26 BookForum, який проводять у Львові з 1994 року.
Традиційно гостям форуму запропонують такі незмінні основні події, як: урочисте відкриття 26 Національного BookForum; 25 церемонія вручення книжкової премії BookForum Best Book Award; 11 Ніч поезії та музики non-stop; 8 Благодійна акція “Третій вік: задоволення від читання”; 10 Львівський міжнародний бібліотечний форум; 15 Фестиваль дитячого читання “Книгоманія” і, звичайно ж, 26 Національний львівський книжковий ярмарок – найбільший ярмарок української книги та один із наймасовіших заходів такого типу в Східній Європі.
Головні експозиції розташуються в Палаці мистецтв, біля палацу Потоцьких, а також на алеї просп. Свободи.

Фокусна тема, кластери та спецпроєкти

Щороку фестиваль присвячений певній фокусній темі, яка розкриває найактуальніші проблеми нашого суспільства. Для 26 BookForum обрали тему “Відшукування причетного” за однойменним віршем Грицька Чубая, адже саме цього року відзначаємо 70-річчя від дня народження поета.
Уже відомо, що програма Свята читання включатиме щонайменше 26 тематичних кластерів і спецпроєктів: “Приналежність”, “Класика”, “Фікшн: романтична література”, “Фікшн: історична література”, “Поезія”, “Фантастика”, “Крим”, “Війна”, “Політика”, “Територія свободи: ЗМІ”, “Комікси”, “Освіта”, “Креативні індустрії та урбаністика”, “Бізнес та економіка”, “Жінка в темі”, “Історія”, “Наука і технологія”, “Мови та переклади”, “Філософія”, “Здоров’я”, “Мандри”, “Стиль життя”, сценічні читання сучасної європейської драматургії “Жива сцена”. Курирувати фокус-програму “Приналежність” будуть літературна критикиня Ганна Улюра та керівниця Ukrainian Literary Center Поліна Городиська. За тематичними блоками “Медіа”, “Література” та “Спільнота” проєкт об’єднає сім подій різних форматів – дискусію, подіумну розмову, відкриту розмову, круглий стіл тощо.
Українська письменниця, правозахисниця, телеведуча Лариса Денисенко та журналістка, літературознавиця Ірина Славінська відповідатимуть за спеціальний проєкт “Жінка в темі”.
“Стиль життя” під кураторством Гаськи Шиян фокусуватиметься на життєвій складовій письменництва. Відвідувачі матимуть непересічну нагоду дізнатися більше про характери та цінності авторів, холівари і конфлікти в літературному середовищі, політичний та ідеологічний контексти творчості, особисті стосунки, соцмережі та балансування між “справжньою роботою” і письменництвом.
Кураторська програма Галини Вдовиченко “Художня література: романтична література у світі глобальних змін” в низці подій розкриватиме, чого чекає читач від сучасного роману про кохання, хто сильніше пише про кохання – чоловіки чи жінки, чи існує межа відвертості в літературі про романтичні стосунки тощо.
У рамках тематичного кластера “Війна” його учасники говоритимуть про те, як війна впливає на культуру, літературу, мистецтво і навпаки. До діалогу залучають авторів ветеранської літератури, режисерів, фотографів, філософів, соціальних психологів.

“Поезія” включатиме творчі вечори класиків української поезії з виконанням класичної музики львівськими музикантами, дискусійні панелі на тему взаємодії поетичних генерацій останніх 40 років за участі критиків, літературознавців та самих поетів, спеціальну розмову з тими, що знали Грицька Чубая, дискусію про місце сімдесятників в українській поезії, дуети українських поетів та іноземних гостей, а також тематичні групові читання.
Кластер “Історія” зосередить увагу на видавничому та науково-освітньому напрямах публічної історії. Програма охопить панельні дискусії з питань кінореалізації сценаріїв, а також обговорення актуальних контекстів вивчення українсько-польських, українсько-єврейських, українсько-російських взаємин.
Журнал “Куншт” курируватиме події тематичного кластера “Наука і технології”. Дискусія між мандрівником та екологом допоможе шукати відповідей на те, хто винен у глобальному нагріванні, і що робити, аби запобігти велике шосте вимирання.
Причетність як глобальний тренд розкриватимуть події кластерів “Освіта”, “Філософія” та “Політика”.
Медіа-кластер “Територія свободи: ЗМІ” курируватиме журналістка Громадського радіо Єлизавета Кузьменко. Учасники обговорюватимуть мінливість сучасної мультимедійної екосистеми, ролі традиційних медіа і впливи соцмереж. 
Окремий тематичний кластер присвятять розвитку української комікс-індустрії на тлі зарубіжних практик “дев’ятого виду мистецтва”. Його куратором стане видавець Богдан Кордоба. Для прихильників він готує близько 20 презентацій та п’ять дискусій. 
У рамках тематичного кластера “Фантастика” говоритимуть про фантастичні сюжети в різних медіа, нові тенденції на ринку, зміну читацьких смаків та про те, чого не вистачає українському читачеві фантастики.
Спецпроект “Жива сцена” представить сім п’єс сучасних європейських авторів і авторок у форматі сценічного читання. Гостями 26 BookForum стануть драматурги з Великобританії, Ірландії, Німеччини, Польщі, Сербії. Читання виконуватимуть молоді актори Львівського театру імені Лесі Українки, а також українські письменники і перекладачі.
Під час 26 BookForum також відбудуться з’їзд міст літератури ЮНЕСКО та Українсько-єврейська зустріч.
На відвідувачів форуму чекають зустрічі з українськими та іноземними авторами, автограф-сесії, презентації, тематичні кластери та спецпроєкти, тисячі книжок і унікальна “Ніч поезії та музики”, які відбуватимуться у  понад 35 локаціях середмістя Львова. 
На 26 BookForum традиційно завітають найвідоміші українські автори: Сергій Жадан, Оксана Забужко, Андрій Любка, Юрій Андрухович, Андрій Курков, Лариса Денисенко, Галина Ткачук, Ірина Славінська, Тарас Прохасько, Андрій Кокотюха, Ірен Роздобудько, Катерина Калитко, Мирослав Лаюк, Мар’яна Савка, Юрій Винничук та інші.
До слова, уперше за сприяння Українського культурного фонду вхід на усі події 26 BookForum буде безкоштовним! 
Співорганізаторами 26 BookForum є ГО “Форум видавців”, Український інститут книги, Львівська міськрада, Львівська облрада, Львівська облдержадміністрація, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація за підтримки Українського культурного фонду.

Вадим Карп’як, автор концепції фокусної теми 26 BookForum:
– На вибір цьогорічної фокусної теми мене надихнув один із віршів Грицька Чубая “Відшукування причетного”. До того ж у 2019-ому ми відзначаємо 70-річчя від дня його народження. Ми постійно шукаємо причетних до глобальних зрушень, так наче це знання дасть нам якусь владу над цими процесами. І шукаємо їх найчастіше десь ззовні, недооцінюючи власний вплив на все, що відбувається довкола. Пошук спільної мови з іншими і розуміння, з ким цієї спільної мови навіть не треба шукати; турбота про довкілля, свіжий погляд на закостенілі тези; зв’язок між поколінням; зрештою, перемога у війні – усе це залежить насамперед від кожної конкретної людини. Бо нема таких речей і явищ, до яких би ми не були прямо чи опосередковано причетні в цьому житті, навіть якщо ця причетність на перший погляд і неочевидна. І нема такої причетності, яка не передбачає відповідальність перед майбутнім, перед громадою і в першу чергу перед власним сумлінням. Недарма в українській мові слово “причетний” співзвучне зі словом “причина”. А першопричина всього, що діється навколо, – людина. І не якась абстрактна і узагальнена, а завжди дуже конкретна: з плоттю, кров’ю і свідомістю.
Ганна Улюра, співкураторка фокусної теми 26 BookForum:
– Для фокус-програми 26 BookForum ми обрали тему “Приналежність”. Зазвичай говорять про благодать приналежності. Те, що ми здатні усвідомлювати себе як частину чогось більшого, це дар в системі рівноцінних дарів. Ми є тим, що ми отримали від інших. Але це і наш свідомий вибір. Ми є тим, ким вирішили бути, і готові мати справу з наслідками цього рішення. (А чи готові, до речі?) У дискусіях і розмовах у межах фокус-програми планується обговорити способи, у які нас залучають до спільнот та ідей, які нас дисциплінують, зокрема, але роблять це так, щоб і ми від того були щасливі. Чи обов’язкова щодо “приналежності” ота “благодать”? Чи таки варто більше думати про “відповідальність приналежності”?
Поліна Городиська, співкураторка фокусної теми 26 BookForum:
– Коли ми запитуємо, хто ми, то рано чи пізно впираємося у питання про “приналежність”. Саме те, до якої спільноти, класу, етнічної чи політичної групи, клубу за інтересами чи навіть групи в соціальних мережах ми належимо, значною мірою визначає наш вибір, дії та рішення в ключових життєвих ситуаціях. У рамках фокусної програми 26 BookForum говоритимемо про аспекти, ознаки та механізми “Приналежності” в медіа, літературі та суспільстві, а саме: про моральну і суспільну паніку як методи контролю спільнот; про великі наративи та самоідентифікацію людей з групами або ж ідеями; про постпам’ять, постлюдину, іншування та сучасні практики гуманістичних трансформацій; про знецінення і заохочення в соціальних групах, а також про досвід Іншого в дитячій літературі та культурний переклад. Чи узалежнює нас приналежність? Спробуємо з’ясувати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.1578 / 4.17MB / SQL:{query_count}