“Часто самі батьки не читають!”

Які підсумки Дитячого форуму і фестивалю “Книгоманія”, що мотивує дітей читати і як вони самі популяризують читання, розповідає “Львівська Пошта”

фото: Олег Огородник (3)
Днями у Львівському палаці мистецтв завершився Дитячий форум – фестиваль дитячого читання “Книгоманія”. Цей унікальний захід поєднав гру із набуттям різних корисних вмінь та навичок. У рамках проекту письменники, художники, науковці, спортсмени, музиканти, винахідники, музейники, бібліотекарі, майстри ділилися своїми вміннями із дітьми і робили світ кращим.
За три дні фестивалю статус “Рятівник” отримали 2 тисячі 820 дітей, статус “Герой” – 725 та “Супергерой” – 1 тисяча 236. Гостями фестивалю дитячого читання стали 33 переможці Всеукраїнського конкурсу дитячого читання “Книгоманія” із 29 областей та міст України. Для них організували спеціальну програму, що включала: офіційну церемонію нагородження в Науковій бібліотеці ЛНУ ім. І. Франка; зустрічі з письменниками; відвідування заходів та майстер-класів у Палаці мистецтв; коуч-сесії “Агенти Книгоманії” – створення медійного продукту для популяризації читання і ток-шоу “Від сміття до книжки: відверті запитання Людям Книги”, організованих Українським інститутом книги за участі Наталії Коваль, Надії Кушнір, Марії Артеменко, Насті Мельниченко і Тані Стус. Крім того, книгомани зустрілися та поспілкувалися із зіркою телесеріалу “Школа” Веронікою Лук’яненко.
Ось що розповіла про свою участь в проекті суперчитачка із Вінниці Софійка Малечко: “Я старалася відвідувати всі події та майстер-класи! Власноруч зробила зеро-вейст-підставку для олівців та цей чудовий браслет у вигляді квітки. Ми отримали в подарунок дуже гарні книги від “Книгоманії”, і я вже не дочекаюся, коли зможу вдома їх прочитати. Також придбали на книжковому ярмарку нові книги, які я ще не читала. На фестивалі мені дуже сподобалося, Львів також, хотіла б тут залишитися щонайдовше. Дякую за неймовірні спогади і мандрівку на свято! Це надихнуло мене читати ще більше. Сподіваюся знову відвідати фестиваль дитячого читання “Книгоманія” і потрапити на Bookforum у вересні, бо там значно більше книг, а я вже читаю багато “дорослих” книжок”.
Спеціально для переможців другого етапу Всеукраїнського конкурсу дитячого читання “Книгоманія-2019” провели конкурс “Читаю з Kredobank – їду у Варшаву”, головний приз якого – поїздка до Центру Коперник у столиці Польщі. Під час проведення конкурсу діти знімали бук-трейлери на книжки, пов’язані з фінансами, та публікували свої відгуки у “Таємному товаристві книгоманів”.
Всі учасники конкурсу отримали в подарунок від АТ “Кредобанк” книжку “Світ грошей”, яка доступно та цікаво розкриває світ фінансів. А переможницею конкурсу стала Аліна Кульбачко із Дружківки Донецької області, яка зняла бук-трейлер на книгу Бодо Шефера “Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей”: “Мені сподобалася “Книгоманія” – це велика можливість отримати винагороду за свої старання та успіхи в читанні. Дякую своїм батькам за підтримку, завдяки їм я опинилася у Львові та побачила все це! Найкращою подією була церемонія нагородження, я не очікувала побачити такі завдання і таке свято для нас, книгоманів. Ще мені сподобалася подія з Марією Артеменко, де вона із Танею Стус вчила нас ставати найкращими у журналістській справі. Ми спробували себе в ролі блогерів, робили власні медійні проекти, присвячені поширенню читання. Зараз мені дуже важко повірити, що ці три дні фестивалю вже позаду, адже здавалося, що ми лише пакували валізи до вашого міста…  Дякую “Кредобанку” за круту поїздку та цей великий подарунок, який я отримала!”
Загалом на Дитячому форумі були представлені 34 видавництва із дев’яти областей України. Дев’ять із них взяли участь у фестивалі вперше. Всі вони були учасниками Книжкового ярмарку, представили свої книжкові новинки та хіти продажів попередніх років.
“Ігросфера” зібрала найбільших виробників настільних ігор. Упродовж фестивалю відвідувачі мали можливість побавитися в ігри та придбати найсвіжіші новинки з ігрового світу. А ще у рамках “Ігросфери” презентували нові українські комікси.
Важливе місце на цьогорічному Форумі займала літературна програма: були задіяні 40 авторів, 12 видавців та п’ятеро ілюстраторів. Одними із найяскравіших заходів цієї програми стала презентація “Книжки про сміття” Галини Ткачук, яка перетворилася на своєрідний майстер-клас, де кожен показав свої знання і практичні навички щодо вирішення проблем екології. Окрім цього, відбулася презентація книги Лариси Денисенко “Я і Конституція”. “У цьому році Дитячий форум відбувався як велика та весела гра: різноманітні локації як для менших діток, так і для підлітків, безліч цікавих зустрічей та майстер-класів і, звісно, книги, книги, книги! Я з великим задоволенням пройшлася всіма стендами та залами, побувала всюди, де тільки встигла, але найбільше задоволення, звісно, дала мені зустріч із читачами, – поділилася враженнями дитяча письменниця Наталка Щерба. –  Ми дуже гарно поспілкувалися, обговорили все, що тільки можна, а ще пограли в книжкову вікторину та гру “Часодійний флер” на відгадування чисел. Дякую організаторам, все було добре сплановане, навіть на автографи вистачило часу і можна було особисто поспілкуватися з кожним, хто прийшов!”.
Уже традиційно в літературній програмі відбулися презентації та автограф-сесії  відомих дитячих письменників і перекладачів: Лариси Денисенко, Галини Ткачук, Галини Вдовиченко, Кузька Кузякіна, Мирослава Лаюка, Марії Артеменко, Тетяни Стус, Сергія Гридіна, Івана Андрусюка, Олега Чаклуна, Наталки Щерби, Валентини Захабури, Лариси Ніцой, Анастасії Рябухи, Олександра Есаулова, Анастасії Нікуліної, Наталі Матолінець та інших.
Також відбувся цикл професійних дискусій щодо промоції дитячого читання. Зокрема, дискусія “Акваріум”, презентація практичних кейсів та досліджень про читання. Під час дискусії “Акваріум” промоутери дитячого читання – літературні критики, працівники бібліотек, педагоги, науковці, автори, видавці, а також активні молоді батьки, навіть школярі – поділилися своїми напрацюваннями щодо промоції читання і обговорили актуальні питання: хто сьогодні може бути ефективним стейкхолдером промоції дитячого читання і як їм взаємодіяти? Що не так із сучасною бібліотекою для дітей? Наскільки функціональною є сучасна критика дитячої літератури? Як розвивати культуру читання в родинах?
Дев’ятирічна школярка Софія під час дискусії розповіла про свій досвід популяризації читання: “Я веду свій блог, у якому розказую про сучасні цікаві книжки просто і зрозуміло для своїх друзів. Таким чином показую своїм однокласникам, що зараз багато крутих і цікавих книжок, які допоможуть розвиватися нам. Але часто самі батьки не читають, відповідно в родинах немає культури читання, а дитина дізнається про книжку вже у школі. Проте деякі книжки зі шкільної програми відбивають у дітей будь-яке бажання читати через неактуальність тем. На мою думку, необхідно проводити більше уроків позакласного читання, зустрічі з письменниками, розповідати про сучасні книжки”.
Під час Дитячого форуму відбулося чимало подій, присвячених екології. До прикладу, Львівська обласна бібліотека для дітей організувала постійний простір ЕкоБібліотеки, на якому відвідувачі мали змогу навчитися правильно сортувати сміття, дізнатися про його подальшу переробку, прочитати разом із бібліотекарями екокниги, а також робили різні цікаві речі з уживаних пляшок, лампочок, журналів.
ЮНІСЕФ – Дитячий фонд ООН – був представлений декількома командами, що виграли гранти Європейського Союзу. Вони влаштували цікаві розваги для малечі. Команда “Лисичанськ сортує” провела екологічні квести для дітей, харківська команда “Екоскул” – тестування води на кількість шкідливих речовин у ній.
Особливим гостем Дитячого форуму став заступник міністра екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Микола Кузьо: “На Дитячому форумі ми представляли наші парки та розповідали відвідувачам про їхню діяльність, зокрема, про те, які саме тварини та рослини є під охороною парків. Такі заходи, як Дитячий форум, надихають, адже я бачу тут багато читаючих і розумних дітей, що усвідомлюють проблеми, які існують у нашому світі, і дають поштовх дорослим рухатися”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6882 / 4.14MB / SQL:{query_count}