Люди і події 2017. Культура

.

Впроваджені ініціативи року

Цього року українці могли слухати більше вітчизняних пісень. 8 листопада відповідно до змін до закону “Про телебачення і радіомовлення” набула чинності норма, яка зобов’язує радіостанції транслювати в ефірі не менш ніж 30 відсотків україномовних творів. За даними Нацради з питань телебачення і радіомовлення, загальнонаціональні радіостанції цього року перевищували квоти на 15 відсотків, а регіональні та місцеві – на 19 відсотків. Саме ці зміни сприяли появі в ефірах пісень нових виконавців, яким раніше важко було потрапити в ротації.
У 2017-ому почав працювати Український інститут книги, який займається підтримкою книжкової галузі в Україні і популяризацією нашої літератури у світі. 13 липня за результатами конкурсу його очолила Тетяна Терен, її заступницею стала Анастасія Левкова. УІК вже провів низку зустрічей з видавцями, перекладачами та ілюстраторами, за результатами яких окреслив дорожню карту розвитку галузі.

Події року

У серпні Львів став серцем нового фестивалю LvivMozArt, присвяченого молодшому сину композитора Вольфганга Амадея Моцарта – Францу Ксаверу. Його ініціаторкою є львів’янка Оксана Линів – перша жінка-головний диригент Опери та філармонійного оркестру в Ґраці (Австрія), яка входить до трійки найкращих жінок-диригентів світу. В рамках проекту в найрізноманітніших локаціях нашого міста відбувалися симфонічні та камерні концерти, опери, концерти духовної музики, виступи-інсталяції, майстер-класи та виставки.
А 15 грудня на сцені Львівської Опери відбулася прем’єра, якої чекали 40 років! У рамках програми “Український прорив” Василь Вовкун представив трансформовану у містерію заборонену радянською владою фольк-оперу Євгена Станковича “Коли цвіте папороть”. У прем’єрних виставах брала участь народна артистка України Ніна Матвієнко, яка була залучена й до першої, забороненої постановки.

Книги року

Збіркою 2017 року по праву можна вважати книгу “Земля Загублених, або маленькі страшні казки” Катерини Калитко, яка побачила світ у Видавництві Старого Лева. 15 листопада її авторка стала лауреаткою літературної премії ім. Джозефа Конрада-Коженьовського. А рівно за місяць “Земля Загублених, або маленькі страшні казки” стала “Книгою року ВВС-2017”.
Романом року ми вважаємо літературне дітище Юрія Андруховича “Коханці Юстиції” від Meridian Czernowitz. І хоча перша презентація твору відбудеться лише 28 грудня, автор почав писати його 27 років тому. А ще цього року Юрій Андрухович став лауреатом престижної міжнародної премії Вілениці, яку щороку вручають письменникам Східної та Центральної Європи.
А за найбільший резонанс хотілось би відзначити книгу “Майя і її мами”, створену Ларисою Денисенко, Марією Фоєю і “Видавництвом”, яка отримала приз глядацьких симпатій від “БараБуки”.

Прорив року

Проривом року стало українське кіно – у прокат вийшло 34 фільми. Одразу три із них потрапили до довгого списку номінації “Іноземний фільм” на премії “Оскар” – “Рівень чорного” від України, “Межа” від Словаччини та “Іній” від Литви. Наші фільми встановлювали нові рекорди за зборами і навіть конкурували з голлівудськими прем’єрами. 
Нарешті влада зацікавилася українським кіно. Навесні прийняли закон “Про державну підтримку кінематографії в Україні”, згодом – внесли зміни до податкового і митного кодексів. На п’ять років звільнили від оподаткування ПДВ та ввізним митом товари, які використовують у кінематографії і передбачили пільги з ПДВ при дистрибуції, демонстрації, розповсюдженні фільмів, озвучених українською. Вже відомо, що у 2018-ому у прокат вийде щонайменше 30 кінострічок, а на виробництво і розповсюдження фільмів патріотичного спрямування з держбюджету виділять 500 млн грн.

Всесвітні проекти року

У 2017 році Україна була господаркою 62-го Міжнародного пісенного конкурсу Євробачення завдяки минулорічній перемозі Джамали із піснею “1944”. З 7 по 13 травня у столиці гостювали учасники конкурсу із 42 країн та їхні чималі групи підтримки. За їхніми відгуками і коментарями зарубіжної преси, Євробачення-2017 Україні вдалося провести на належному рівні. Переможцем 62 конкурсу став португалець Сальвадор Собрал із піснею Amar Pelos Dois. Хлопець із важкою хворобою підкорив глядачів і суддів своєю щирістю, а в грудні йому успішно провели операцію з пересадки серця.
У вересні Львів приймав надважливу всесвітню подію – 83-ій Міжнародний Конгрес ПЕН-клубу. Один із наймасштабніших заходів для понад 200 письменників, редакторів та гостей з 69-ти ПЕН-центрів відбувався в Україні вперше. В його рамках говорили і дискутували про історію та пам’ять, права жінок та рівність, кіберпровокацію, фейкові новини та загрози свободи слова у всьому світі.

Новації року

У році, що минає, низка культурних установ міста отримали нових очільників. Їх обирали відповідно до закону №2669-д (2016 рік) на конкурсній основі. Відповідно до нього, з переможцем укладають контракт на п’ять років, він може керувати установою не більше двох термінів поспіль. 
Першим за цією процедурою у 2017 році, 22 лютого, обрали керівника Львівської Опери – екс-міністра культури Василя Вовкуна (60 р.). 1 березня директоркою Львівського обласного театру ляльок стала режисерка фестивалю “Ту Стань” Уляна Мороз (36 р.). Наступного дня в конкурсі на посаду директора Літературно-меморіального музею І. Франка переміг франкознавець Богдан Тихолоз (39 р.). 
У вересні за результатами конкурсів Ольга Пужаковська (27 р.) очолила театр ім. Лесі Українки, а директором Меморіального музею “Територія Терору” стала Ольга Гончар (24 р.). Найдовше ж обирали директора Органного залу – 8 листопада з другої спроби ним став диригент Іван Остапович (29 р.).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7947 / 4.4MB / SQL:{query_count}