Вдруге поспіль без Гран-прі…

У Львівській опері відбулась урочиста церемонія нагородження кращих видавців і авторів року

фото: Прес-служба Форуму Видавців / LUFA / Vitaliy Hrabar (2)
Одним із найбільш очікуваних конкурсів в українській літтусовці є “Найкраща книга Форуму видавців”. Попри чималу кількість інших премій та відзнак, видавці та автори із особливим трепетом ставляться саме до “Найкращої книги”, відзнаки якої вручають за рішенням експертного журі ось уже 22 роки – з 1995-го.  Цього року конкурс мав оновлену концепцію, адже організатори  вирішили розширити географію оцінювання книжок. Тому засідання журі проходили водночас у трьох містах України: Львові, Києві і Харкові, а остаточне визначення переможців конкурсу відбулося на завершальному засіданні журі в нашому місті. Склад журі також змінили: кожне з трьох регіональних журі складалося з восьми осіб. Саме вони обирали переможців серед номінантів, поданих 88 видавництвами.
Урочиста церемонія оголошення переможців конкурсу, яку провадили Соломія Чубай і Андрій Дрозда, відбулась у Львівській опері. Як і кожне свято, вона розпочалась із вітальних слів почесних гостей події. Першим спікером вечора був єпископ Української греко-католицької церкви, голова єпархії святого Володимира Великого в Парижі для українців візантійського обряду у Франції Борис Ґудзяк. Він подякував видавцям за їхню працю і красу української книжки, розповів, що демонструє нові видання в Парижі, закликає рівнятися на них і побажав знайти час на те, аби в спокої за кавою насолодитися цими шедеврами.
Наступним на сцену вийшов голова Львівської ОДА Олег Синютка, який перш за все передав вітальне слово від Президента України і, звичайно ж, додав привітання від себе: “Ви перетворили Львів на місто книжки, думки. Маю честь привітати нагородою за високий професіоналізм книгу, присвячену світлій пам’яті Блаженнішого Любомира Гузара “Учителю, іду за тобою” від видавниц­тва “Місіонер”.
До слова, разом із відзнакою очільник ЛОДА подарував сертифікат на суму 10 тисяч гривень для розповсюдження книги в бібліотеках Львівщини.
Міський голова Львова Андрій Садовий зі сцени оголосив нову ініціативу – з наступного року місто вручатиме 20 премій по 25 тисяч гривень для молодих письменників. Мер вручив подяки від імені громади керівнику проекту “Таїна Пінзеля” та меценату мистецького Львова Тарасові Демкурі,  за книгу Леоніда Ушкалова – видавництву “Дух і літера” і за книгу “Східно-західними вулицями Львова” – Видавництву Старого Лева.

На церемонії нагородження також був присутній заступник міністра культури України Юрій Рибачук, який наголосив: “Форум зав­жди створює свободу вільного спілкування. Це місце, де творяться нові сенси. Форум створив спільноту лідерів суспільної думки, з такими друзями це свято житиме і процвітатиме”. Він відзначив Олександру Коваль (за вагомий внесок в українське читання і книговидання), Національний центр Олександра Довженка (за фундаментальний аналіз кіномови і підготовку видання “Іван Кавалерідзе. Мемуари, драматургія, пуб­ліцистика”), Українську бібліотечну асоціацію та Українську асоціацію видавців і книгорозповсюджувачів.
А після вручення відзнак партнерами Форуму видавців почалася найочікуваніша частина церемонії – оголошення переможців у основ­них номінаціях конкурсу “Найкраща книга Форуму видавців”. Другий рік поспіль Гран-прі конкурсу не виборов жоден із номінантів… Чому так трапилося, пояснює відповідальний секретар конкурсу Богдан Тихолоз.
“Гран-прі не присуджене не вперше. Це не погано і не добре, бо гарна книга може бути більш ніж одна. Саме тому нагороди визначені в конкретних номінаціях. Це рішення – результат діалогу: три столиці України домовилися між собою, створивши реальну картину видавничого ринку – багато біографічних творів та регіонального нон-фікшну. А книга, яка отримує Гран-прі, має відповідати щонайвищим критеріям щодо дизайну, поліграфічного виконання та змісту, – розповідає він. – Харків підтримав книгу Мирослава Мороза “Літопис життя і творчості Івана Франка” львівського видавництва “Артос”. Київ обрав ґрунтовно підготовлене столичне видання “Іван Кавалерідзе. Мемуари, драматургія, публіцистика”, однак у ньому є зауваження до поліграфії. А Львів висловив підтримку Видавництву Старого Лева і книзі “Голосно. Тихо. Пошепки”,  яка розповідає про те, як до нас промовляють звуки. Кожне журі залишилося при своїй думці. Та ми хотіли бути чесними перед читачами, не хотіли визначати переможця навідчіпного, бо найкраща книга має промовляти до всіх. Можливо, такі книги були й цього року, але тепер нас розсудить історія”.

Переможці “Найкращої книги Форуму видавців”

Класична українська література: Іван Франко “Мойсей”, Видавництво Львівського національного університету ім. Івана Франка.
Сучасна українська проза: Сергій Жадан “Інтернат”, Meridian Czernowitz.
Сучасна українська поезія: “Антологія української поезії XX століття: від Тичини до Жадана” (упорядник Іван Малкович), “А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га”.
Класична зарубіжна література: Мацуо Басьо “Поезії”, “Веселка”
Сучасна зарубіжна література: Хорхе Луїс Борхес “Книга вигаданих істот”, Видавництво Старого Лева.
Місто-Харків: Максим Розенфельд “Фасади. Харків”, “АССА”.
Особлива відзнака Харківського журі: Алла Підлужна “Код Володимира Дахна”, “АВІАЗ”.
Література для дітей віком від 0 до 9: Оксана Була “Зубр шукає гніздо”, Видавництво Старого Лева.
Література для дітей віком від 10 до 12: Ульф Старк “Маленька книжка про любов”, Видавництво Старого Лева.
Підліткова література: Яна Подосєльнік “Глосарій моди. Ілюстрації одягу українських дизайнерів”, Artbooks.
Біографія: Леонід Ушкалов “Ловитва невловного птаха: життя Григорія Сковороди”, “Дух і літера”.
Історія: Оксана Кісь “Українські жінки у горнилі модернізації”, “Клуб Сімейного Дозвілля”.
Місто-Київ: Владислав Гриневич “Бабин Яр. Історія і пам’ять”, “Дух і літера”.
Особлива відзнака Київського журі: Тарас Лозинський “Рушники Наддніпрянської України”, “Майстер книг”.
Український нон-фікшн: Тимур Ворона “Стартап на мільйон. Як українці заробляють на технологіях”, Vivat.
Перекладений нон-фікшн: Христя Фріланд “Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи”, “Наш формат”.
Навчальна, довідкова, професійна література: Альберто Каїро “Функціональне мистецтво: вступ до інфографіки та візуалізації”, Видавництво УКУ.
Візуальна книга: Іван Франко, Міхай Тимошенко, Кирило Горішній “Герой поневолі”, “Леополь”.
Місто-Львів: Катажина Котинська “Львів: перечитування міста”, Видавництво Старого Лева.
Особлива відзнака Львівського журі: Ярина Винницька “Наречена”, Terra Incognita.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7632 / 4.43MB / SQL:{query_count}