Слава поетам! Чернівцям слава!

Упродовж чотирьох днів у серці Буковини вирував VIII Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz. “Пошта” побувала на цьому святі слова і тепер ділиться враженнями з нашими читачами

З 7 до 11 вересня Чернівці ось уже ввосьме приймали Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz. Цьогорічною темою події став фінтернаціональний діалог як шлях вирішення конфліктів пам’яті. До участі в проекті долучилися представники одинадцяти країн світу: Німеччини (Трістан Марквардт, Марк Келлер, Роня Отман, Томас Вольфарт, Андреас Альтман, Ненсі Гюнґер, Макс Чоллек), Австрії (Роберт Просер, Марко Дінич, Франциска Фюхсл, Макс Оравін, Соня Хартер, Ганс Айххорн), Швейцарії (Маріна Скалова, Ойґен Ґомрінґер, Саша Гарцетті, Левін Вестерман), Польщі (Кшиштоф Чижевський), Румунії (Клаудіу Комартін, Андрей Доша), Молдови (Паула Ерізану), Ізраїлю (Вольф Москович, Йонатан Кунда, Аґі Мішоль), Нідерландів (Ліке Марсман), Росії (Андрій Родіонов), Великобританії (Ігор Померанцев), США (Святослав Бакiс). А Україну на фестивалі представляли Дмитро Павличко, Іван Малкович, Сергій Жадан, Олександр Бойченко, Юрій Іздрик, Григорій Семенчук, Ірина Цілик, Йосиф Зісельс, Лідія Стародубцева, Ірина Купчинська і Міріам Драгіна.
Програма VIII Meridian Czernowitz була складена так, аби кожен із гостей свята міг знайти щось цікаве для себе. В ній цілком органічно поєднались як молодіжні івенти – такі як сцена молодих поетів, так і заходи для поважної публіки, до прикладу, зустріч із Дмитром Павличком та Іваном Малковичем. Однією з найяскравіших персон VIII Meridian Czernowitz безcумнівно був  Сергій Жадан. У перший день фестивалю він модерував читання на згаданій молодіжній сцені. А 8 вересня разом із Євгеном Турчиновим (“Собаки в космосі”) і Олегом Кадановим (“Оркестр Че”) зібрав на концерті “Лiнiя Маннергейма” стільки публіки, що охочих послухати цей виступ розміщали прямісінько на сцені – за спинами музикантів. Та й на афтепаті в  Contrabanda барі яблуку ніде було впасти. Суботній вечір 9 вересня на Meridian Czernowitz запам’ятається  надзвичайною презентацією роману “Інтернат”, над яким Сергій Жадан працював півтора року.
“Роман побудований за принципом пружини. Він ділиться навпіл. Спочатку пружина працює в один бік, потім в інший. Це цілком очевидна оповідна модель. Але яка там ще історія відтворюється? – розповідає автор. – В головного героя всохла рука. Той, хто уважно читав Новий Заповіт, знає, у кого з апостолів була проблема з рукою. Хто до останнього не вірив у очевидне? Хто потребував торкнутися Ісусових ран?”
Гостроти цій події додав і модератор заходу – Олександр Бойченко, який вважає: “Формулу роману описав колись літературознавець, психолог Джозеф Кемпбелл. Це історія, що має тисячу років, лише в кожній ситуації “обростає іншим м’ясом” та зберігає свої архетипні кістки. Історія про те, коли герой мусить покинути домівку, вирушити в певну подорож. Знайти предмет, потрібний для порятунку багатьох людей, чи віднайти мудрість. І здобувши це, повернутись додому”.
Однією з традиційних локацій на фестивалі Meridian Czernowitz є старовинний єврейський цвинтар – найбільший у Східній Європі, на якому вже традиційно відбуваються поетичні читання. Та цього року гостям фестивалю відкрили нове місце для читань – нещодавно відреставровану знамениту Садгірську синагогу, резиденцію знаного в світі місцевого цадика. Недільного ранку тут читали вірші німецькою та івритом, російською і українською мовами. Будівля ця надзвичайно цікава не лише через історичну цінність, а й своєю архітектурою: виконана з червоної цегли у непритаманному для цієї місцевості псевдомавританському стилі з численним елементами декору на фасаді.
Звичайно, в рамках фестивалю відбулося чимало поетичних і дов­колапоетичних подій. Окрім заходу в синагозі, тривали тематичні читання від учасників з різних країн; лекція Ойґена Ґомрінґера “Конкретна поезія: зародження і розвиток”; показ короткометражних фільмів – переможців Міжнародного фестивалю кінопоезії Zebra; проект Like they do in Babylon: поезія в діалозі; традиційне читання віршів Пауля Целана в дворику будинку автора і парад поетів-учасників фестивалю. Варто також відзначити цікаву і досить неоднозначну реп-презентацію збірки “Папіроси” Юрія Іздрика. Особливо для тих гостей, що звикли до дуету цього автора з Грицем Семенчуком у “DrumТИатрі”.
Взагалі про Мeridian Czernowitz можна розповідати довго і багато. Але, як кажуть, краще один раз побачити, аніж сто разів почути чи прочитати. Особливо зараз, коли львів’яни і гості міста мають непересічну нагоду відчути дух цього фестивалю у Львові. Адже з 14 по 17 вересня Міжнародна літературна корпорація Мeridian Czernowitz  братиме участь у львівському Форумі видавців. Протягом цих днів ви зможете відвідати поетичну кав’ярню, де відбуватимуться презентації книг, автограф-сесії, поетичні марафони, брифінги, перформанси, а також можна буде більше дізнатися про І Міжнародний поетичний фестиваль Мeridian Lutsk, який стартує вже на початку жовтня.
Марічка Ільїна,
Львів – Чернівці – Львів

Святослав Померанцев, президент Міжнародної літературної корпорації Мeridian Czernowitz :
– Мeridian Czernowitz – це технологія зі створення культурного обличчя міста. І вона має п’ять елементів. Перший – це осмислений вибір. Наприклад, Чернівці – місто поетів. Другий – драматургія, продуманий сценарій події та прогулянка містом, знайомство з ним. Третій – найвідоміші учасники. Червертий – журналісти, які напишуть про фестиваль, і про нього дізнаються за кордоном. І останній, дуже важливий – поезія, перекладена з української та українською. Це формує поле знайомства, думок, комунікації на фестивалі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7250 / 4.43MB / SQL:{query_count}