Людкевич: композитор, викладач, громадянин

З 8 по 17 вересня у нашому місті триватиме фестиваль, присвячений творчості класика української музики. Про найцікавіші заходи першої частини події довідалася “Львівська Пошта”

фото: photo-lviv.in.ua
Музична агенція Collegium Musicum за підтримки управління культури Львівської міськради презентує “Людкевич Фест” – фестиваль, присвячений творчості класика української музики, львівського композитора Станіслава Людкевича (1879 – 1979 рр.). Свято триватиме з 8 по 17 вересня і охопить десять локацій, представить понад 20 подій, які творитимуть 30 учасників з усієї України.
Людська і мистецька доля Станіслава Людкевича унікальна: він прожив 100 років! Як громадянин пережив дві світові війни, був свідком зміни кількох політичних систем. Як митець стояв біля джерел професійної вищої музичної освіти в Галичині, виховав власну композиторську школу, став тією ланкою української музики, яка з’єднала національно неповторне з формами та засобами універсального європейського мислення і передала отриманий результат у ХХ століття. Його життя як людини і композитора є прикладом сили духу і волі, незламності, високої інтелігентності (навіть у тих випадках, які історія зафіксувала в іронічних напіванектодичних висловлюваннях самого маестро) і творчого горіння. Адже муза його не згасла! Впродовж цілого віку він послідовно і невпинно працював не лише як викладач, науковець, але й як композитор.
Відкриття фестивалю відбудеться о 19.00 у конференц-залі готелю “Жорж” (пл. А. Міцкевича, 1) –  знаковому для Людкевича місці. Саме в цьому ресторані композитор щодня обідав і, подейкують, написав тут чимало музичних творів. Мав звичку щодня випивати еспресо та 50 грамів коньяку. В рамках відкриття відбудеться презентація – перегляд медіаматеріалів “Людкевич у спогадах”.
Однак перша подія “Людкевич Фесту” розпоч­неться 7 вересня о 16.00. Саме в цей час у Львівській галереї мистецтв ім. Б. Возницького відбудеться урочисте відкриття виставки “Образ Людкевича пенз­лем, олівцем, різцем”, яка триватиме впродовж місяця. У експозиції буде представлена низка різностильових портретів Станіслава Людкевича, а також окремих представників музичного середовища Львова початку ХХ століття. Крім того, експозиція залів “Мистецтво Львова початку ХХ століття” доповниться творами актуальних українських митців того часу, учасників мистецьких товариств та просто сучасників Станіслава Людкевича.
У ХХ столітті його постать не залишала байдужим нікого – ні критиків, ні газетярів, ні мистецтвознавців, ні тим більше митців. Тому часто зустрічаємо дружні шаржі (здебільшого Едварда Козака) на нього та його постановки в тодішній пресі. Проте не тільки шаржі, а й живописні, графічні та скульптурні портрети зберегли для нашого покоління натхненне обличчя великого генія Станіслава Людкевича. Співпраця композитора із деякими митцями була надзвичайно плідною (до прикладу, співредактором “Артистичного вісника” був Іван Труш). У різний час портрети композитора створювали Г. Смольський. М. Паращук, В. Касіян, М. Шандуренко, Б. Хрупович, З. Флінта, Л. Медвідь, Е. Мисько.
У другий день фестивалю, 9 вересня, об 11.00 у Львівському літературно-меморіальному музеї Івана Франка (вул. І. Франка, 150/152) розпочнеться пуб­лічна дискусія “Класична музика в українському суспільстві з часів незалежності”. Організатори фестивалю пропонують гостям події приєднатися до обговорення проблем класичної музики в українському суспільстві з початку 90-их до наших днів. Ключові напрямки для обговорення: як саме функціонує класична музика в Україні? Хто її слухач? Які його потреби? Наскільки розвинена інфраструктура в цій сфері та чи існує справжній менеджмент у сфері класичної музики в Україні?
Того ж дня о 20.00 в Музеї Пінзеля (пл. Митна, 2) відбудеться прем’єра унікального циклу “Збірник літургійних пісень” Станіслава Людкевича у виконанні вокального ансамблю Collegium Musicum під орудою диригента Віктора Пилипишина. “Літургія” була надрукована 1922 року та отримала схвалення в церковних колах Галичини. Зокрема, цінним цей твір вважав Федір Сташинський, який був секретарем Митрополита Андрея Шептицького. Окрім народних пісень, в “Літургії” використані церковні твори чехів Алойза Нанке та Вінкента Серсавіє, а також українських композиторів Дмитра Бортнянського, Михайла Вербицького, Івана Кипріяна, Миколи Лисенка, Віктора Матюка.
Цікаво, що саме Людкевич запропонував відкрити у Львові Інститут церковної музики, оскільки вважав важливим вивчення церковного співу. Його підтримав Митрополит Андрей Шептицький.
А 10 вересня об 11.00 можна буде побувати в домі Людкевича (вул. С. Людкевича, 7). Зараз там діє меморіальний музей композитора, який є філією Музею Соломії Крушельницької. На даний час музей ще не готовий приймати відвіду­вачів, але спеціально на час фестивалю відчинить свої двері. Оригінальний інтер’єр будинку композитора, його меблі, книжки та особисті речі дозволять зануритись у середину ХХ століття та послухати цікаву розповідь гіда.
А закриватиме недільний вечір о 20.00 у Львівській галереї мистецтв ім. Б. Возницького концерт “Тріо з Галичини”. Ми не можемо повернути час, але можемо перенестися у нього за допомоги звуків, послухати витончені мелодії у затишній камерній атмосфері салону, відчути неповторну атмосферу Львова та Галичини 20 – 30-их років XX століття.
У надзвичайну музичну мандрівку гості вечора вирушать із Петром Тітяєвим (скрипка), Ярославом Мигалем (віолончель) та Анастасією Бойко (фортепіано). Саме ці троє музикантів виконають для присутніх твори Станіслава Людкевича, Василя Барвінського і Нестора Нижанківського.
І це лише найцікавіші події першої частини “Людкевич Фесту”. Про наступні заходи проекту розповімо в найближчих номерах “Львівської Пошти”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4271 / 4.4MB / SQL:{query_count}