“Я знаю, що роблю добру справу”

Співачка Оксана Муха – про свій альбом “Колядки і щедрівки”, сольний концерт “Різдво в Опері” і благодійність

фото: фотостудія Баранських
– Розкажіть, яким буде ваш другий альбом?
– До альбому “Колядки і щедрівки” входить шістнадцять творів. Один із них – під питанням, бо наразі не дуже вкладаюсь у терміни запису, але сподіваюсь, що все буде добре. На цьому диску ви почуєте дохристиянські щедрівки, колядки, авторські колядки, досі не знані щедрівки і кілька колядок, які знають усі.
За настроєм цей альбом матиме широкі грані: тут будуть представлені колядки – від тихих, медитативних, які вводять у транс, до величальних псалмів. У його записі брали участь діти – начитували вірші всередині колядок. Є кілька спільних творів і з “Піккардійською терцією”, зокрема “Добрий вечір тобі”, “Коза”. 
Олександр Божик практично в половині творів брав участь як скрипаль-соліст. Кілька колядок записували з оркестром Заслуженої академічної капели України “Тембіта” на сцені театру імені Марії Заньковецької за участі кращих солістів Львова –  таких як Ярослав Мигаль (віолончеліст), Тарас Нестер (гобоїст), Михайло Сосновський (флейта), Адріан Боднар (концертмейстер оркестру), Юрій Романів (піаніст).
Твори, які ввійшли до альбому, мають дуже цікаву мелодику, особливі аранжування, зроблені Грицьком Міняйлом. Є там і східні мотиви. Колядки вийшли неочікувані, але дуже заворожливі. Але їх легко сприймати навіть при першому слуханні. Є дуже веселі –“Маланка”, “Коза”, “Ой питалася княжа корона”, є традиційні – “Добрий вечір тобі”, “Тиха ніч”.
Матеріал для альбому я почала шукати і збирати ще п’ять років тому. Спочатку його було дуже багато, але потроху, методом виключення залишила саме ці. Одна мені більше лягала до душі, друга менше, до одної я тепліше відношусь, до другої холодніше. Ось саме так і вибрала ті шістнадцять, що мали б ввійти до альбому, без яких – ніяк. Не можу сказати, що вони найкращі, бо насправді колядок дуже багато, але я ж не можу зробити десять компакт-дисків.
Що далі, то більше розумію: нація тримається купи, об’єднується, коли в людей є спільні традиції. Напевне нема такої авторської пісні, крім Петриненкової “України”, яка так об’єднує. А от саме традиційні пісні – то наше коріння, історія, те, що людей в будь-який час єднає, гуртує і відновлює те, що всередині. Деякі з колядок чомусь забуті, але вони несуть потужний енергетичний посил.
Люди, які побували на минулорічному різдвяному концерті в Опері, вже почули кілька колядок, які я виконала разом із “Піккардійською терцією”. Власне ці твори ввійшли до нового альбому. Тож можете зробити собі на Різдво ось такий подарунок.
– Де ви записували альбом і хто працював над ним?
– Над альбомом я працювала переважно на “Студії Лева”. Нещодавно до нас приєдналася студія FonіЯ Юрія Мельника. Та й Богдан Стефура допомагає з тими творами, які робимо з “Піккардійською терцією”. Тобто тепер над альбомом “Колядки і щедрівки” працюють одразу три студії. Не сподівалася, що так буде, але дуже хочу не минути цього року, не втратити його, а дати людям те, що може підняти їхній дух, об’єднати нас усіх.
За настроєм цей альбом матиме широкі грані: тут будуть представлені колядки – від тихих, медитативних, які вводять у транс, до величальних псалмів. У його записі брали участь діти – начитували вірші всередині колядок
Треба, щоб наш український продукт, особливо народні твори, був виконаний на найвищому рівні. І ми над цим працюємо. Щоб зійшлися для цього усі елементи: чудова колядка чи щедрівка, неймовірний аранжувальник, який це почує, і виконавці-професіонали, які мають вищу музичну освіту, чудові інструменти, горять бажанням записати це і розуміють, що роблять. 
Людина, яка не вірить у Бога, не може прийти і взяти участь у роботі над колядками і щедрівками, не може бути пустою й холодною. А в нас у команді якраз зібралися люди небайдужі, правильні внутрішньо, які чудово володіють інструментом і вокалом.
– А коли “Колядки і щедрівки” з’являться в продажу?
– До Різдва точно. В перші дні січня альбом з’явиться у магазинах – “Нашому форматі” та “Меломані”. Знаєте, як воно буває: хочеш розсмішити Бога – розкажи Йому про свої плани. Я знаю, що роблю добру справу, і продовжуватиму її, як би складно не було.
Думаю, те, що над цим альбомом працює водночас три студії, означає – він таки повинен достукатися до людських сердець. Звичайно ж, платівку можна буде придбати і на моєму сольному концерті у Львівській опері, а ще почути окремі колядки і щедрівки на радіо “Люкс”, “Львівській хвилі” та Українському національному радіо.
– Скільки часу готувався цей сольний концерт і коли саме ви наважилися на нього?
– Насправді все відбулось дуже швидко. Ми планували 13 січня робити спільний концерт із Олександром Божиком та “Піккардійською терцією”. Але плани змінилися, бо в них з’явилася можливість поїхати на гастролі. Тож виступ ще у вересні перенесли на 2 січня – то буде “Новорічний вечір в Опері”. 
Я тоді подумала: “Як? Невже я в цьому році не дам людям колядок?! Та я ж уже над ними стільки працюю! Половину роботи ж уже зробили!” Мені насправді заболіло, що не зможу представити слухачам те, над чим працювала п’ять років. Саме в той час мені й сказали, що готові робити на 13 січня сольний концерт, і я ще на довше засіла у студії. Та й зараз такий час, коли потрібно давати людям добрий, якісний продукт. 
У кожного з нас своє покликання, свій талант, і ми не повинні забувати, з чим нас Бог послав на цю землю. Відповідно саме ці фактори мене спонукали терміново завершити цю роботу і таки зважитися на “сольник”
Бо ж у кожного з нас своє покликання, свій талант, і ми не повинні забувати, з чим нас Бог послав на цю землю. Відповідно саме ці фактори мене спонукали терміново завершити цю роботу і таки зважитися на “сольник”. Думаю, те, що це буде саме різдвяний концерт – то від Бога. Бо людям у цей непростий рік важко йти на виконавця. Проте саме колядки і щедрівки є народним багатством, вони близькі та зрозумілі кожному і дуже потрібні саме зараз.
– Чого варто сподіватися від цього концерту? Чи почуємо ми на “Різдві в Опері” ваших друзів-виконавців?
– Позиція моя така: треба давати тільки колядки і щедрівки. Це буде фактично презентація диска. Але, думаю, деякі щедрівки будуть сприйматися як пісні – та ж “Маланка”. На концерті, крім мене, буде заслужений ансамбль танцю України “Юність”, чоловічий вокальний октет “Орфей”, оркестр Заслуженої академічної капели України “Тембіта”. 
Шкода, що не вийде цього дня бути на сцені разом із “піккардійцями”, Павлом Табаковим, Олександром Божиком, з яким ми майже завжди виступаємо разом. Уперше буду без підтримки своїх рідних друзів. Тож прошу мене підтримати і прийти на концерт! Львів – моє рідне місто, і я відчуваю, що не залишусь без уваги своїх шанувальників. Саме цей концерт покаже, який він – мій слухач.
– В якому образі ви постанете перед публікою цього разу?
– Спеціально для “сольника” Олена Болдирева шиє мені костюм. А от яким він буде – сюрприз. Скажу лишень, що частково цей мій образ ви вже могли бачити на афіші. То буде така собі дівчина Маланка – автентична, дуже гостра, красива, українська. Цей образ начебто досить сучасний, але зґарда, очіпок з вишитих троянд і мінімум макіяжу так і затягують в минуле.
– Чи плануєте збирати гроші на благодійність під час концерту?
– Зараз ми не можемо минати увагою наших хлопців, які воюють. Не хочу називати свій концерт благодійним чи для збору коштів, бо вважаю, що кожна свідома людина, яка заробила своєю працею і талантом гроші, одразу частину з них вкладає в допомогу воякам.

Читайте також
Красива квітка, яка розцвітає! Оксана Муха, співачка, – про творчість, Квітку Цісик, улюблені пісні, друзів та сина
На цьому нема чого піаритись – купили стільки-то берців чи стільки-то комплектів білизни. Це зрозуміло. То обов’язок кожної людини, і кричати про це непристойно, на мій погляд. Ми про них щодня думаємо, молимося і при першій нагоді передаємо потрібні речі. 
Але зараз поза нашою увагою залишились люди, які дуже потребують допомоги. Кажу про дітей-сиріт, особливо неповносправних. Я є в благодійному товаристві “Відкриваємо серця”, яке опікується двома інтернатами для неповносправних: у Новому Роздолі (хлопчачий) і Букові (дівчачий). У кожному з них – близько 80 дітей, які також чекають подарунків від Миколая. 
Ми часто їздимо до них, робимо для цих дітей свята, збираємо за можливості гроші. Тож проситиму людей на концерті 13 грудня зробити пожертви для них: кинути гроші у скриньку, що стоятиме біля входу до театру. Також готуємо звернення від цих діток – саме займаюсь роботою над роликом, а ще підготуємо разом колядку.
Це те, що мені зараз дуже близьке. Знаєте, інколи буває так важко, що ти й сам потребуєш допомоги. Але щойно починаєш займатися доброю справою, як робиш щасливим когось іншого, а не себе. І це добро так тебе очищає, що починаєш сам почуватися щасливим. Усвідомлення цих речей багато важить.
Розмовляла Марічка Ільїна
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7101 / 4.17MB / SQL:{query_count}