Загадковий VUI-202012/01

Світом шириться новий штам коронавірусу, який значно заразніший, ніж попередній

У понеділок, 21 грудня, Європейське агентство з лікарських засобів (ЕМА) дало позитивну оцінку вакцині BioNTech/Pfizer. «Це вирішальний момент у наших зусиллях, щоб доставити безпечні та ефективні вакцини європейцям!» – повідомила глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. ЄС планує розпочати вакцинацію препаратом Pfizer/BioNTech вже 27 грудня одночасно у всіх країнах-членах.
Однак на цьому хороші новини закінчилися. Наразі увесь світ стурбований появою нового штаму коронавірусу VUI-202012/01 (англ. The first Variant Under Investigation in December 2020, абревіатура VUI-202012/01 затверджена як офіційна скорочена назва. – «Львівська Пошта»). Фактично в облозі опинилася Великобританія, оскільки перші випадки мутованого вірусу зафіксували саме там. Багато країн ухвалили термінове рішення про припинення залізничного та авіаційного сполучення зі Сполученим Королівством. Станом на момент підготовки цього матеріалу до друку уряд України до такого радикального кроку не вдався. Але ситуація може змінитися будь-якої миті, адже мутований вірус уже почав ширитися світом.

Інформації поки що небагато

Служба громадської охорони здоров’я Великобританії 20 грудня повідомила, що новий варіант коронавірусу почав стрімко розповсюджуватися в країні від середини листопада, а вперше міг з’явитися взагалі ще у вересні 2020 року. Водночас до середини листопада він поширювався досить повільно.
Також відомо, що зразки мутації вірусу, що збігались з британськими, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зафіксувала в Італії, Нідерландах, Австралії, Ісландії та Данії. У всіх з них, за винятком Данії, мовиться лише про окремі випадки. Окрім того, про новий, заразніший варіант коронавірусу раніше повідомляли і в Південно-Африканській Республіці (ПАР). Однак невідомо, чи споріднена африканська мутація з британською.
Наразі інформації про штам VUI-202012/01 небагато. Інфекціоністи поки що кажуть лише про те, що він є більш заразним і поширюється швидше, ніж попередній. Проте поки що немає свідчень того, що він спричинює більшу смертність. Однак міністр охорони здоров’я Великобританії Метт Генкок заявив, що ситуація з новим штамом коронавірусу вийшла з-під контролю влади. За його словами, мутований вірус розповсюджується дуже швидко.
Вперше новий штам коронавірусу виявили ще у вересні. У листопаді близько чверті випадків коронавірусу в Лондоні були новим штамом VUI-202012/01, а у середині грудня ця кількість сягнула вже двох третин. Хоча щодо нового штаму все ще залишається багато чого незрозумілого, британський прем’єр-міністр Борис Джонсон заявив, що ця мутація може бути до 70% заразнішою, ніж первинний варіант вірусу.
Його слова підтвердив Девід Наварро, спецпосланець ВООЗ із коронавірусу, в ефірі телеканалу Sky News. При цьому він якось плутано зазначив, що цей вид вірусу не здається небезпечним. «Дані змушують припускати, що це радикально не змінить пріоритети в боротьбі з вірусом у Сполученому Королівстві», – сказав Девід Наварро.
Проте експерт з інфекційних захворювань та науковий радник уряду Великобританії Муге Севік зауважив, що така оцінка заснована на моделюванні й не підтверджена в лабораторних дослідженнях. «Якщо новий варіант мав би великий вплив на тяжкість перебігу захворювання, ми б уже це бачили. Захворюваність у лікарнях в процентному відношенні до кількості інфекцій різко збільшилася б або різко знизилася. Нічого подібного не сталося, тому ми можемо зробити висновок, що вплив на кількість важких випадків, ймовірно, буде скромним: трохи більшим або трохи меншим», – сказав Еван Бірні, заступник генерального директора Європейської лабораторії молекулярної біології та директор Європейського інституту біоінформатики в Кембриджі в коментарі The Guardian.
Натомість директорка департаменту пандемій та епідемій ВООЗ Сільві Бріан заявила, що ймовірність мутації збільшується після передачі вірусу іншим людям, бо кожен організм унікальний, а вірус має здатність адаптуватися в період мутації. Про це вона розповіла під час інтерв’ю в ефірі BFM TV.
Водночас учені з консультативної групи щодо нових і виникаючих респіраторних вірусів (NERVTAG) в коментарі агентству Reuters попередили, що новий штам коронавірусу може бути небезпечний насамперед для дітей. Також у NERVTAG зазначили, що новий вид коронавірусу передається значно швидше, ніж «звичайний» Covid-19.

Чи допоможуть вакцини?

Наразі немає свідчень того, що новий штам є більш смертельним, або ж по-іншому реагує на вже вироблені вакцини. «Поки що є оптимістичні сподівання, зокрема, пов’язані із появою вакцин, і того, що вакцини спроможні побороти хворобу. Принаймні такими є робочі припущення на цей момент», – цитує очільника британської медичної служби професора Кріса Вітті агентство BBC.
Оптимістично налаштований і професор Рава Гупта з Кембриджського університету. «Всі три провідні світові вакцини спричинюють імунну відповідь організму на наявний спайк-білок коронавірусу. Вони налаштовують імунну систему на те, щоб вона атакувала різні складові вірусу, а це значить, що навіть незважаючи на те, що частина шиповидного білка (свого роду ключ, яким вірус «відчиняє дверцята» в клітини людського організму) мутувала, вакцини як і раніше будуть ефективні», – каже професор Гупта. Але водночас зазначає: «Однак якщо ми проґавили низку мутацій, тоді треба хвилюватися. Цей вірус потенційно налаштований на те, щоб обійти захист, який надає вакцина. Він вже зробив до цього низку кроків».

Заблоковані острови

Тим часом від гріха подалі країни світу починають обмежувати авіаційне та залізничне сполучення з Великобританією. На момент написання цього матеріалу таких вже було понад три десятки. Керівні органи Європейського Союзу розглядали рішення повністю перекрити всі шляхи сполучення із Великобританією. «Після рішення Франції закрити кордони, євротунель – підводне сполучення між Британськими островами та материковою частиною Європи теж виявилося закритим. Бельгія також закриває свої кордони, що також пов’язані з євротунелем», – пише німецьке видання Bild. За інформацією часопису, ЄС піде за цим прикладом і ухвалить ще більш далекосяжний захід: зупинить всі пасажирські перевезення між материком та Британією, зокрема морем і залізницею. Це означає перекриття для британців не лише євротунелю, але й всіх портів.
Україна поки що зберігає авіасполучення з Британією. Про це в понеділок, 21 грудня, повідомив міністр інфраструктури Владислав Криклій у телеграмі. Він зазначив, що наразі уряд буде вести моніторинг ситуації з Covid-19 у Великобританії й у разі необхідності змінить це рішення. «Ми маємо візовий режим з британцями, що вже обмежує кількість пасажирів між нашими країнами. Зараз рейси виконуються переважно для повернення українців з навчання з-за кордону додому на різдвяні канікули», – написав Криклій. Натомість міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що рішення про подальші дії України ухвалять після всебічного аналізу ситуації та консультацій з іноземними партнерами.
Тим часом британський уряд ухвалив рішення посилити карантинні обмеження у Лондоні та на південному сході Англії. Прем’єр-міністр країни Борис Джонсон оголосив про запровадження локдауну для понад 16 млн мешканців та відмову від послаблень на Різдво через виявлення нового штаму коронавірусу. «Із тими першими даними, які є у нас про новий варіант вірусу, і знанням про потенційні ризики, з важким серцем вимушений сказати вам, що Різдво не буде таким, як планувалося», – заявив він.
Лондон та південно-східна Англія, де досі діяв третій рівень карантинних обмежень, перейдуть до четвертого рівня – фактично усіх тих заборон, що діяли під час останнього локдауну. Це означає обмеження на вихід з дому, окрім важливих причин, та повторне закриття усіх «другорядних» магазинів. Через підвищену загрозу поширення вірусу прем’єр Джонсон заявив про відмову від обіцяних послаблень на Різдво, за якими людям мали дозволити збиратися компаніями із трьох домогосподарств протягом п’яти днів.
У зоні, що потрапила під обмеження четвертого рівня, зустрічі з близькими і друзями на Різдво заборонені. Зустрічі дозволять не більш як з однією особою, і то лише на вулиці. Для решти території Англії зустрітися компанією буде дозволено лише на Різдво, 25 грудня.

Суперечливі повідомлення з України

У понеділок, 21 грудня, лікар-інфекціоніст Віктор Петров заявив у ефірі телеканалу «Україна 24», що на новий штам мутованого коронавірусу перехворів один із його пацієнтів на Закарпатті, який регулярно їздить на заробітки в Чехію. Зараз, за словами Віктора Петрова, у регіонах, які межують з європейськими країнами, вже можна помітити, що трохи змінюється клінічна картина коронавірусної інфекції, особливо у молодих людей. «Тобто може не бути вже аносмії (втрата чутливості до запахів), але досить активно розвивається ураження легеневої тканини, хоча все протікає у легкій формі», – розповів він.
Слова лікаря спростував в. о. генерального директора Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) України Ігор Кузін. За його словами, державна лабораторна мережа України забезпечена необхідним обладнанням та здатна виявити SARS-CoV-2 у пацієнтів незалежно від його штамів.
«Наразі вже зареєстровано 12 тисяч мутацій геному коронавірусу, і всі вони коректно визначаються тест-системами, які використовують в Україні. Ще на початку пандемії, за рекомендацією ВООЗ, ми почали та продовжуємо використовувати тест-системи, які визначають РНК вірусу за кількома фрагментами його геному. Вірус зазнає мутацій, усі ці форми досліджують, і наразі відсутні повідомлення про істотні зміни його геному, які мали б істотне клінічне або діагностичне значення. Україна як партнер світової мережі епіднагляду надає на секвенування і зразки коронавірусу наших пацієнтів. Так званий британський штам у нас не реєстрували», – йдеться в заяві Ігоря Кузіна на сайті ЦГЗ України.
Він також пояснив, що поява нового штаму жодним чином не пов’язана зі стартом вакцинальної кампанії у Великобританії. «По-перше, цей штам зареєстрували до початку програми вакцинації від коронавірусу і вже дослідили. По-друге, наприклад, у ПАР, де виявлено коронавірус зі схожою мутацією на британський, але який взагалі з останнім не пов’язаний, вакцинальна кампанія ще не розпочата, але там також був зареєстрований ще один новий штам», – розповів очільник ЦГЗ.
Заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко на брифінгу у вівторок, 22 грудня, також заявив, що в Україні використовують тест-системи, які дозволяють визначати Covid-19 кількох штамів.
«ВООЗ після заяви Великобританії звернула увагу всіх країн, щоб вони переглянули тест-системи, які використовують у країнах саме на їхню прицільність до гена шипу S вірусу. В Україні ще на початку пандемії прислухалися до рекомендацій ВООЗ і допустили до реалізації та використання тест-системи, які визначають РНК вірусу за декількома фрагментами. Ми використовуємо щонайменше дві мішені. Тому навіть у разі появи декількох штамів наші тест-системи спрацюють, і ми будемо чітко виявляти коронавірусну хворобу та діагностувати», – сказав Віктор Ляшко.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4193 / 4.08MB / SQL:{query_count}