Covid-19: новий тренд – масове тестування

Словаччина перевірила майже всіх мешканців, Польща та Австрія збираються зробити те саме

Цими вихідними (від п’ятниці до неділі) північна італійська провінція Південний Тіроль (Больцано) завершила тестування понад 60% населення. Тест на антиген можна було здати добровільно та безкоштовно. Коронавірус виявили у менш ніж 1% жителів із майже пів мільйона. При цьому Південний Тіроль зараз класифікують в Італії як «червону» зону.
У понеділок, 23 листопада, в столиці Хорватії Загребі також почали здійснювати безкоштовне масове тестування громадян на коронавірусну хворобу. Як повідомляє Croatia Week, тестування відбувалося в 12 пунктах по всьому місту. За словами міського голови Загреба (населення – майже 800 тисяч осіб) Мілана Бандича, для початку в місті провели 60 тисяч тестів, але залежно від зацікавленості громадян ця кількість буде збільшуватися. Керівниця Центру здоров’я Загреба Антонія Баленович підтвердила, що громадяни дуже зацікавлені у проведенні швидкого тестування.

Словаччина: австрійські солдати

Нагадаємо, що першою в Європі масове тестування населення на початку листопада провела Словаччина. Близько 3,8 мільйона осіб із 5,5 мільйона населення країни (тобто понад 65%) пройшли тести на наявність антигена в межах загальнонаціональної кампанії тестування. До забору мазків були залучені понад 45 тисяч медичних працівників, солдатів та поліцейських, на допомогу яким прибули ще 200 медпрацівників з Угорщини та 30 солдатів збройних сил Австрії.
Зазначимо, що на відміну від лабораторних ПЛР-тестів, антиген-тести можуть дати результат менш ніж за пів години. Однак вони менш точні, оскільки вимірюють поверхневі білки частинок Covid-19. Це означає, що вони найбільш ефективні для людей з високим вірусним навантаженням. Проте, на відміну від тестів ПЛР, існує ймовірність того, що люди з вірусом можуть помилково отримати негативний результат тесту.
Цікаво, що колишнього прем’єра Словаччини Роберта Фіцо обурила допомога австрійських солдатів, які хоч і не мали зі собою зброї, але носили уніформу, пише Німецька хвиля. На думку Фіцо, дозволивши присутність іноземних солдатів на території Словацької Республіки, парламент країни порушив конституцію. Натомість правник Вінсент Буйнак з Університету імені Коменського в Братиславі, який спеціалізується на конституційному праві, вважає критику Фіцо необґрунтованою. Конституція Словаччини, за його словами, дозволяє присутність іноземних військ із «метою надання гуманітарною допомоги», сказав він у розмові зі словацькою інформагенцією TASR.
У Відні дискусію щодо присутності австрійських солдатів у Словаччині розцінили як «внутрішній конфлікт» між урядом та опозицією, сказали в міністерстві оборони Австрії у відповідь на запит Німецької хвилі. «У боротьбі з вірусом ми маємо демонструвати солідарність і підтримувати одне одного, коли є потреба в допомозі», – сказала міністр оборони Австрії Клаудія Таннер. Солдати австрійської армії, за її словами, протестували на коронавірус в університетській аудиторії та на іподромі близько 5500 словаків.
Але повернемося власне до тестування. Як не дивно, в Словаччині ситуація виявилась такою самою, як в італійському Больцано – позитивний результат отримали лише близько 1% учасників тестування. Відтепер ті словаки, в яких на руках є негативний результат, можуть вільно пересуватися країною. Натомість «позитивним» не можна ані виїхати з країни, ані працювати.
За словами прем’єр-міністра Словаччини Ігоря Матовича, ці показники свідчать про успіх запроваджених урядом заходів щодо стримування поширення коронавірусної інфекції в країні. «Ми маємо великий шанс показати Європі та світу, що можна й по-іншому, – обґрунтував масове тестування Ігор Матович. – Без того, щоб закривати бізнес та прирікати мільйони людей на безробіття». Натомість президент країни Зузана Чапутова застерегла від появи двокласового суспільства у країні: тих, в кого є «перепустка до свободи», і тих, до кого черга не дійшла, пише Німецька хвиля.

Польща: хочемо повторити

Приклад Братислави надихнув Варшаву та Відень. Як повідомив заступник глави міністерства охорони здоров’я Польщі Вальдемар Фарба, уряд країни теж планує масове тестування. Він нагадав про те, що в Словаччині його проводили в три етапи, тож Польща планує піти таким самим шляхом.
«Я думаю, що ми будемо слідувати методу, який застосували в Словаччині. Там було протестовано 3,8 мільйона словацьких громадян у три етапи», – заявив Фарба. Наразі в Польщі вже працює спеціальна група експертів, яка готує методологію проведення масового тестування.

Австрія: 7 мільйонів тестів для 8,8 мільйона осіб

Країна розгорне програму масового тестування на коронавірус у перший тиждень грудня, і на першому етапі перевірять близько 200 тис. осіб. Як повідомляє видання The Local, першими перевірку пройдуть всі вчителі та працівники дитячих садків, згодом – 40 тисяч поліцейських. Участь у тестуванні буде добровільною. Воно відбуватиметься приблизно на 100 тестових станціях, які створять по всій Австрії.
Уряд уже замовив 7 млн тестів для цієї програми (населення Австрії – 8,8 млн осіб), з яких чотири мільйони будуть надані компанією Roche, а три – компанією Siemens. Загальна вартість тестів становить 50 мільйонів євро.

Китай: мільйони тестів, мало хворих

Проте, звичайно, суперчемпіоном за тестуванням є Китай, звідкіля й пішла світом ця хвороба. Після виявлення минулого тижня поодиноких випадків захворювань на коронавірус, влада країни вирішили протестувати… кілька мільйонів осіб у трьох містах. Як повідомляє агентство AP, у містах Тяньцзінь, Шанхай і Маньчжоулі вводять жорсткі карантинні заходи, незважаючи на жалюгідну кількість нових випадків Covid-19, порівнюючи зі США та Європою.
Національна комісія охорони здоров’я КНР повідомила про два нові випадки інфікування Covid-19 у Шанхаї, в результаті чого керівництво летовища Пудун, чиїми працівниками і виявилися хворі, видало розпорядження перевірити абсолютно всіх співробітників, загалом аналізи взяли у 17 719 осіб.
У Тяньцзіні на коронавірус вирішили перевірити 2,2 млн жителів нового району Біньхай після того, як минулого тижня там зафіксували п’ять випадків передачі вірусу. В Маньчжоулі, місті з населенням понад 200 тисяч осіб на кордоні з Російською Федерацією, підтвердили два випадки зараження коронавірусом. Влада оголосила про підготовку масового тестування всіх без винятку жителів міста, а також закрила всі школи та розважальні заклади й заборонила публічні зібрання.
Китай вдається до жорсткого централізованого підходу щоразу, коли підтверджують нові випадки місцевої передачі коронавірусу. В містах з мільйонним населенням оголошують масове тестування, закривають школи та лікарні, житлові будинки та цілі квартали. Але щоб було зрозуміло: в КНР, звідкіля власне й пішов гуляти планетою коронавірус, за увесь час пандемії було зафіксовано всього 86,4 тисячі (!) випадків Covid-19, із яких 4,6 тисяч – летальні (це при населенні 1,4 млрд осіб). Це, звичайно, за офіційними даними влади КНР, хоча багато хто в світі переконаний, що насправді Пекін приховує реальні цифри. Однак перевірити це наразі неможливо.

Україна: «технічно неможливо»

У понеділок, 23 листопада, новий-старий міський голова Києва Віталій Кличко на питання журналістів про те, чому київська влада не ініціює масове тестування на коронавірус, заявив, що це надто складна технічно й логістично процедура. «Почнімо з того, що жодна велика країна не робить масового тестування своїх громадян. Це надто складно технічно і логістично. Лабораторії не встигнуть за короткий час обробити дуже велику кількість тестів», – пояснив Кличко.
Трохи раніше міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов заявив, що в Україні не можуть провести загальне тестування на коронавірус, як це зробили в Словаччині, через те, що населення України набагато більше. В інтерв’ю РБК-Україна він сказав, що причиною є те, що Україна значно більша країна з великою кількістю населення. «Чи готові ми реально 40 мільйонів населення протестувати? Взяти кров, виявити наявність або відсутність антигенів і правильно це все прописати? Скільки фахівців для цього потрібно? Скільки потрібно медиків відірвати від виконання своїх прямих обов’язків?» – зазначив Немчінов.
Крім того, за його словами, уряд виділив мільярд гривень додатково на закупівлю експрес-тестів. «Це за різними оцінками буде приблизно до трьох мільйонів тестів на антиген, які будуть коштувати десь 380 гривень, може, трохи менше. І передбачається масове тестування в червоних зонах за допомогою цих тестів», – сказав міністр.
Від себе додамо, що населення Польщі складає 37,6 мільйона осіб, а населення України, за оцінкою Державної служби статистики України станом на 1 червня 2020 року, становило 41 млн 785 тис. осіб. Не така вже й велика різниця…

Німеччина: Новий рік без забав

І наостанок трохи про прийдешні свята. У Німеччині збираються заборонити продаж і запуск феєрверків на Новий рік – єдиний день у році, коли німцям дозволено запускати салюти. Як повідомляє The Guardian, продаж феєрверків заборонять через побоювання з приводу перевантаження медичної системи під час пандемії коронавірусу. Таким чином медикам не доведеться лікувати травми, отримані під час запусків феєрверків. Очікується, що це рішення буде затверджено на зустрічі 16 глав федеральних земель Німеччини з канцлером Ангелою Меркель у середу, 25 листопада. На саміті, ймовірно, також продовжать дію часткового локдауну, який спочатку ввели до кінця листопада.
Щорічно жителі Німеччини витрачають близько 200 млн євро на святкову піротехніку, яка продається всього декілька днів на рік – із 28 по 31 грудня. Німцям дозволено запускати феєрверки з 18.00 31 грудня до 07.00 1 січня. У цей період вони всюди влаштовують мінішоу, від балконів до парків. Традиція запускати феєрверки в новорічну ніч призводить до великої кількості травм, тож аби не перевантажувати лікарні, офіційний Берлін вирішив цього року перестрахуватися і заборонити піротехнічні розваги.

Замість післямови

Оперативне масове тестування населення на антиген кожні три дні, особливо людей, в яких не виявляють симптоми коронавірусу, може знищити пандемію Covid-19 за шість тижнів. Про це, як повідомляє Business Insider, йдеться в новому дослідженні Гарвардської школи охорони здоров’я та Університету Колорадо в Боулдері.
«Наш головний висновок полягає в тому, що коли мовиться про охорону здоров’я, то краще проводити менш чутливий тест із результатами сьогодні, ніж завтра з більш чутливим тестом», – сказав професор інформатики з Університету Колорадо та один із авторів дослідження Даніель Ларремор.
Автори дослідження припускають, що швидкі тести хоч і менш точні, можуть дозволити органам охорони здоров’я вдаватися до більш цілеспрямованих та дієвих заходів, а не лише до заходів загального обмеження. «Ці швидкі тести є тестами на заразність. Вони надзвичайно ефективно виявляють Covid-19, коли люди хворі», – зазначив професор епідеміології в Гарварді та співавтор дослідження Майкл Міна.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4336 / 4.09MB / SQL:{query_count}