Верховна Рада офіційно засудила дії Лукашенка

Путін дав «бацькові» 1, 5 мільярди доларів на придушення протестів, а в Білорусь ввійшли російські десантники, які захоплювали Крим і воювали на Донбасі

Світлана Тіхановська пообіцяла скасувати всі укази нелегітимного Лукашенка
У вівторок, 15 вересня, Верховна Рада України заявила, що не вважає президентські вибори в Білорусі ані вільними, ані чесними, а такими, що пройшли в умовах цілковитої відсутності змагальності між кандидатами, вільних ЗМІ, а також авторитетних спостерігачів від міжнародних організацій, таких як ОБСЄ чи Рада Європи. Про це йдеться у заяві ВРУ щодо ситуації в Республіці Білорусь, затвердженій постановою, яку підтримали 228 народних депутатів.

«Офіційні результати не відображають реального волевиявлення громадян»

Також зазначається, що вибори «пройшли з істотними порушеннями, численними відмовами в реєстрації кандидатів, непрозорим підрахунком голосів виборців». Народні депутати вважають неприпустимим залякування опонентів, їх ув’язнення, створення перешкод незалежним національним спостерігачам на виборчих дільницях. «Усе це дає підстави вважати, що офіційно оприлюднені результати виборів президента Республіці Білорусь не відображають реального волевиявлення білоруських громадян», - наголошується в заяві.
Парламент України засуджує застосування «надмірної сили і жорстокості» з боку правоохоронних органів Білорусі. «Ми приєднуємося до оцінок Європейського Союзу щодо недемократичного характеру президентських виборів у Білорусі та підтримуємо запровадження санкцій стосовно відповідальних за фальсифікації результатів виборів і застосування насильства проти протестувальників», - сказано в заяві.
ВРУ вимагає звільнення всіх затриманих і сподівається, що офіційна влада Білорусі не допустить подальшої ескалації переслідувань своїх політичних опонентів, так і звичайних громадян Білорусі, які вийшли на вулиці міст показати свою незгоду з діями офіційної влади. «Ми рішуче засуджуємо і вважаємо неприйнятними незаконні затримання українських громадян. Ми будемо всіма законними засобами захищати їхні права та інтереси», - йдеться в заяві.
Автори заяви наголошують, що Україна поважає суверенітет Білорусі і рішуче відкидає звинувачення білоруської сторони у причетності до дестабілізації ситуації в Білорусі. ВРУ закликає білоруську владу налагодити рівноправний діалог з білоруським суспільством для пошуку шляхів мирного виходу із сьогоднішньої кризи. «Одним з варіантів могли б бути нові вільні та демократичні вибори за участі незалежних міжнародних спостерігачів від провідних європейських інституцій», - сказано в заяві.
Також у документі наголошується на неприпустимості залучення сил Російської Федерації та Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) для врегулювання ситуації в Білорусі. «Вважатимемо такий крок прямою загрозою для загальноєвропейської безпеки та безпеки України», - сказано в заяві.

Гроші і солдати

Загнаний у глухий кут Лукашенко у понеділок, 14 вересня, прилетів до російського Сочі, де понад чотири години проговорив наодинці з Путіним. Офіційні заяви за підсумками перемовин були дуже лаконічними. Путін визнав перемогу «бацьки» законною і пообіцяв усіляку підтримку.
Зокрема, Кремль надасть Лукашенку кредит розміром 1,5 млрд USD. Пояснення прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова, як завше, виявилися заплутаними до неймовірності. Судячи з усього, Москва надала гроші Мінську, щоб той… зміг виплатити Москві бодай частину грошей, які заборгував раніше (загальна сума боргу Білорусі перед РФ – 8 млрд USD). Погодьтеся, схема якась вже надто хитромудра.
«Це несподівано щедрий подарунок, тому що навіть Лукашенко розраховував всього на 1 млрд USD. Це широкий жест Путіна: на додачу до вербальної підтримки білоруського правителя російський лідер вирішив підтримати його і матеріально», - розповів Українській службі ВВС білоруський політолог Олександр Класковський. На його думку, це козир для Лукашенка, який зараз може сказати своїй вертикалі і своїм силовикам: «Москва серйозно за нас вписалася, Москва підкинула нам грошей, значить, не пропадемо, протримаємося в цей важкий період».
Тим часом стало відомо, що до Білорусі на навчання «Слов’янське братерство – 2020» прибули підрозділи 76-ї десантно-штурмової дивізії (ДШД) Західного військового округу РФ (м. Псков), які брали участь в анексії Автономної республіки Крим (АРК) та воювали проти України на Донбасі. Про це повідомляє співтовариство InformNapalm. «На тлі тривалих масових акцій протесту в Білорусі проти режиму Лукашенка, під прикриттям цих навчань (тільки за офіційними даними) перекинуті близько 300 військовослужбовців і 70 одиниць бойової та спеціальної техніки цього військового формування», - наголошується в повідомленні.
Також вказується, що в базі співтовариства зібрані дані з доказами участі військовослужбовців з підрозділів 76-ї ДШД в агресії проти Грузії в 2008 році, операції із захоплення АРК і бойових діях на Донбасі. Зокрема, задокументовано, що бурові «Чорноморнафтогазу» (відомі як «вишки Бойка») у 2014 році захоплювали власне десантники 104-го полку зі складу 76-ї ДШД. Також волонтери InformNapalm зібрали дані командирів 76-ї дивізії, яких нагородили за участь в агресії проти України та Грузії.
P. S. Нагадаємо, що коли в 2013-му Янукович відмовився підписувати Угоду про асоціацію з ЄС і в країні почався Майдан, Путін виділив диктатору цілих 3 млрд USD у надії, що ця подачка «заспокоїть» українців. Результат відомий – позичальник утік до Ростова. Куди тікатиме Лукашенко?
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0383 / 4.11MB / SQL:{query_count}