Довгий язик із Мінська виведе

Лукашенко намагається зробити Україну однією з винуватців масових протестів

У вівторок, 18 серпня, політв’язень Сергій Тихановський, якого затримали ще в травні, щоб не дати можливості зареєструватися кандидатом у президенти Білорусі, відзначав свій день народження. За ґратами. Його дружина Світлана Тихановська, яка була головним противником Олександра Лукашенка на виборах замість чоловіка, і, на переконання білорусів, набрала більше голосів, ніж він, записала з цієї нагоди відеозвернення.
Вона ще раз нагадала, що її чоловіка затримали за сфабрикованою справою: «Його арештували за звинуваченням у злочині, якого не він скоював. За провокацією спецслужб. Щоб він замовк і не брав участі у виборчій кампанії, його облили брудом», – заявила вона. Тихановська зазначила, що пропаганда робить злочинців із патріотів, а підконтрольні Лукашенку ЗМІ подають неправдиву інформацію і називають людей винними без суду. «Вся ця кричуща несправедливість і беззаконня показує нам, як працює ця гнила система. В якій одна людина все контролює. Одна людина тримає у страху країну вже 26 років. Одна людина вкрала у білорусів їхній вибір», – підкреслила Тихановська і переказала глядачам слова свого чоловіка. «Мій чоловік Сергій Тихановський просить, щоб я передала вам його слова. Він та інші політв’язні сидять. Але він просить, щоб ви не сиділи. Щоб ви не сиділи, а зробили все, щоб жити в країні для життя», – зауважила вона.

Зеленський vs Лукашенко

Сам «бацька» не втомлюється повторювати, що ніяких перевиборів не буде. «Ми побудували з вами, попри всі складнощі, попри всі недоліки, красуню-країну. Кому ви її вирішили віддати? Якщо хтось хоче віддати країну, навіть коли я буду мертвим, я цього не дозволю», – заявив Лукашенко на мітингу 16 серпня. Він заявив, що до повторного проведення виборів «підштовхують сусіди – Литва, Латвія, Польща, а також «наша люба» Україна». Офіс Володимира Зеленського різко відреагував на цю репліку Лукашенка.
«По-перше, Україна точно поважає і географічні, й політичні кордони кожної нації та не втручається у вирішення питань про вибори або чиюсь перемогу на них. Тому що коректність, терпіння і є ознакою цивілізованості будь-якої нації... По-друге, безсумнівно, посиланням на ту чи іншу сусідню державу не можна заглушити голос багатотисячних протестів своїх же співгромадян. Якщо довіри немає, – а світ бачить, що довіри й близько немає – то цей дефіцит несправедливими звинуваченнями на адресу «керівництва іншої країни» не заповнити. Швидше, можна викликати ще більшу недовіру. По-третє, офіційний Мінськ, на жаль, уже продемонстрував, безвідповідально звільнивши «вагнерівців», що історична близькість наших двох народів та принцип взаємної допомоги сусідів для нього особисто нічого не вартує. Це, до речі, той самий вибір держави, який абсолютно точно говорить про її внутрішні цінності», – сказано, зокрема, в заяві Офісу президента України.
Зазначимо, що раніше Володимир Зеленський особисто відреагував на передачу Мінськом бойовиків ПВК «Вагнер» на територію Росії, вказавши, що «це дивно, некоректно й точно неприйнятно в дружніх міждержавних відносинах». «Декілька слів про важливе з ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ. Про тих самих «вагнерівців», демонів сучасної війни, яких уряд Білорусі віддав... Росії. На мій погляд, це дивно, некоректно й точно неприйнятно в дружніх міждержавних відносинах. По-перше, публічно наговорити про якесь нібито втручання України у внутрішні процеси в Білорусі. Цього точно не було. А по-друге, ЛЮДЕЙ, ЯКІ ДІЙСНО МАЮТЬ СТОСУНОК ДО БЕЗУМОВНОГО ВТРУЧАННЯ У СПРАВИ ЯК БІЛОРУСІ, ТАК І УКРАЇНИ – перш за все України – ДЕМОНСТРАТИВНО ВІДДАТИ ТРЕТІЙ СТОРОНІ. Це погана історія. Історія, в якій явно знехтували довірою, об’єктивністю та адекватною оцінкою негативних наслідків… ВВАЖАЄМО ТАКЕ РІШЕННЯ, м’яко кажучи, НЕСПРАВЕДЛИВИМ, таким, що не відповідає духу відносин між Україною та Білоруссю, заснованих на принципах поваги та взаємної допомоги.
Наслідки цього рішення будуть трагічними. Ми розуміємо, що «ВАГНЕРІВЦІ» ВСЕ ОДНО ПОВЕРНУТЬСЯ ДО СВОГО ЗВИЧНОГО ЗАНЯТТЯ – РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ВІЙНИ. Дай Боже, щоб БІЛОРУСЬКІЙ ВЛАДІ НЕ ДОВЕЛОСЯ Й НА СВОЇЙ ТЕРИТОРІЇ ОТРИМАТИ ЩЕ ОДИН ПАЛАЮЧИЙ, ЗНЕКРОВЛЕНИЙ ДОНБАС, створити який всі ці «вагнерівці» дуже добре вміють. Бо вони – це ж про експансіонізм і насилля. Тільки про насилля. Проте й самі «вагнерівці», і будь-хто інший, чий бізнес за їхньою власною характеристикою – смерть, повинні розуміти: все одно доведеться відповідати. Перед законом чи вже одразу перед Богом – покаже час», – написав Володимир Зеленський у своєму телеграм-каналі.

«Час ікс» – 10 вересня

Тим часом представниця штабу Світлани Тихановської Анна Красуліна в ефірі телеканалу «Україна 24» заявила, що опозиція не має наміру здаватися. «Ми розуміли, що позиція Лукашенка така, і наше звернення з приводу мирної передачі влади спрямоване не лише до нього, а й до адекватних чиновників, які в змозі ухвалити таке рішення. Сам він нехай забарикадується в одній з резиденцій і відстрілюється зсередини, це його проблеми, нікому особисто він не потрібен. А те, що влада повинна перейти до народу, який переміг, це очевидно», – сказала вона.
За словами Красуліної, Лукашенко залишиться легітимним тільки до 10 вересня – тоді закінчується його мандат, а перерахувати голоси на виборах, які відбулися 9 серпня, вже неможливо. «Цього разу всі на Заході кажуть, що реальних виборів не було, і 10 вересня легітимність Лукашенка говорить всім «привіт». Далі перерахувати голоси та бюлетені вже неможливо, тому що є свідчення від котельні Бреста, по-моєму, чи Кобрина, що вони спалені, знищені. Вони понад тиждень перебували в руках ЦВК. Тому жоден перерахунок неможливий», – сказала вона.
Протести в Білорусі тривають. За даними правозахисної організації «Звено», під час розгонів вуличних акцій в результаті дій силовиків загинули щонайменше п’ятеро осіб, ще семеро перебувають у критичному стані в реанімації.
Загальна кількість політв’язнів у Білорусі становить близько 200-300 осіб. Про це керівник правозахисного центру «Весна» Алесь Беляцький сказав у спеціальному ефірі телеканалу «Настоящее время». Він додав, що білоруси, які зараз вважаються зниклими безвісти, найімовірніше, проходять по кримінальних справах. «Насамперед це люди, затримані у кримінальних справах, які ще не змогли подати про себе звістку. Точну кількість ніхто не знає. Це окрема категорія заарештованих людей», – сказав він.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.7343 / 4.12MB / SQL:{query_count}