«На трьох»

Коронавірусний скандал: Польща, Китай та Україна

Маски та респіратори, які доставив з Китаю до Польщі український суперлітак Ан-225 «Мрія», виявились необґрунтовано дорогими, мають неналежну якість та не сертифіковані для використання в Євросоюзі, пише Gazeta Wyborcza. Зазначається, що для Польщі, котра серйозно поставилася до загрози пандемії, запровадила жорсткий карантин і фактично зупинила економіку, прибуття найбільшого у світі літака із медичним вантажем було неабиякою подією.
14 квітня «Мрія» доправила із Китаю до Польщі велику партію засобів особистого захисту, включаючи респіратори стандарту FFP2 та FFP3 для медичних працівників. Літак зустрічав у аеропорту прем’єрміністр Матеуш Моравецький. Під час пресконференції Моравецький подякував президентові Анджею Дуді за особистий внесок у боротьбу з вірусом, адже в Польші на той момент тривала президентська кампанія (згідно конституції країни, вибори мали відбутися 10 травня, але вони були перенесені через пандемію коронавірусу«Львівська Пошта»). Саме розмова Анджея Дуди із лідером Китаю Сі Дзіньпінем відкрила польським компанія можливість закупити дефіцитний товар у Китаї, заявив тоді Матеуш Моравецький.
Однак тепер, через місяць після отримання китайського вантажу, який доставив український літак, у Польщі вибухнув скандал через неналежну якість китайських респіраторів, який польська преса охрестила «Операція Антонов» (див. «Довідку» - «Львівська Пошта»). Стало відомо, що привезені «Мрією» респіратори FFP2 та FFP3, не були сертифіковані для використання в країнах Європейського Союзу. Сертифікат якості, який надала для вантажу неназвана італійська компанія, не стосувався медичного обладнання. Сумніви у придатності виробів до використання виникли навіть у польської фірми-постачальника.
Через тиждень після прибуття респіраторів фірма Quantron SA звернулася до Центрального інституту охорони праці у Варшаві для тестування респіраторів. Заступник керівника фірми пояснив Gazeta Wyborcza, що фірма хотіла продавати засоби особистого захисту на європейському ринку і вже вступила у відповідні переговори «з іншими контрагентами».
Результати тестування китайських респіраторів дуже довго не оприлюднювали, однак ЗМІ зрозуміли, що з ними не все гаразд. Особливо після того, як міністр охорони здоров’я Польщі досить розпливчасто заявив, що «респіратори, які прибули з Китаю, тобто велика партія, яку закупила одна велика компанія, не відповідають стандартам». Врешті-решт, «одна велика компанія» була змушена сказати правду, пише Gazeta Wyborcza. «Компанія отримала результати випробувань, які свідчать про неналежну якість партії респіраторів. Ми одразу поінформували сторону, що отримала цю партію. Також ми звернулися до постачальника і очікуємо від нього пояснень», - заявив директор відділу комунікації державного концерну KGHM, який організовував закупівлю.
Журналісти тим часом з’ясували декілька фактів, які обурили польське суспільство, і без того роздратоване жорстким карантином. Виявилося, що 1,3 млн медичних масок, які прибули на борту «Мрії», купили у Китаї по 2 USD за штуку, тоді як теперішня їхня ціна разом зі знижками заледве сягає 0,5 USD. Весь вантаж, включно із несертифікованими, а відтак взагалі нікому не потрібними FFP респіраторами, був замовлений та профінансований польським урядом.
Зелене світло для закупівлі ще 2 квітня дав прем’єрміністр Польщі Моравецький. Він надав письмові гарантії відшкодування вартості партії із державного бюджету. І поки ЗМІ та соцмережі дошукуються причин такого поспіху за державні гроші, Gazeta Wyborcza нагадує, що бізнес-зв’язки між країнами тривають. «Тепер усе відбувається по-тихому і без помпи, що супроводжувала приліт «Мрії» 14 квітня. Чергова партія товару прибула до Вроцлава тиждень тому. Цього разу партію замовило міністерство оборони Польщі, а доставив її Ан-124 «Руслан». Але зараз вже ніхто не спішить брати за неї відповідальність», - йдеться в публікації Gazeta Wyborcza. За відсутності офіційних пояснень, користувачі соціальних мереж роблять найрізноманітніші припущення та всюди вбачають хабарництво.

Довідка

Ан-225 «Мрія» (кодове ім’я НАТО - Cossack) - найбільший і найпотужніший у світі транспортний літак. Виготовлений в єдиному екземплярі. Створений Київським конструкторським бюро ім. Антонова. Розробка літака почалася 1985-го й тривала рекордно короткий час - 3,5 роки, що стало можливим завдяки широкій уніфікації його вузлів і агрегатів із вузлами й агрегатами найбільшого серійного вантажного літака у світі Ан-124 «Руслан» (кодове ім’я НАТО - Condor, випущено 55 машин).
Первісне призначення Ан-225 «Мрія» - транспортування космічних кораблів багаторазового використання «Буран» і компонентів ракетної системи «Енергія» для потреб радянської космічної програми. Перший політ відбувся 21 грудня 1988-го. Максимальна споряджена маса - 640 т. Вантажний відсік: довжина - 43 м, ширина - 6,4 м, висота - 4,4 м. Пасажирський салон розрахований на 60-70 осіб. Екіпаж - шестеро осіб.
На рахунку Ан-225 «Мрія»: рекорд із перевезення максимального комерційного вантажу в 247 т; абсолютний рекорд вантажопідйомності - 253,8 т; перевезення найважчого в історії авіації моновантажу (187,6 т - генератор вагою у 174 т, що транспортувався разом із спеціальною рамою) з Франкфурта (Німеччина) до Єревана (Вірменія); перевезення найдовшого в історії авіації моновантажу (дві лопаті вітряка довжиною 42,1 м кожна) з Китаю в Данію.
27 вересня 2012 року під час проведення авіасалону Авіасвіт-XXI у фюзеляжі Ан-225 на висоті 10,5 тис. м відбувся показ 500 картин, авторами яких були 90 художників. Цей рекорд зафіксовано в Книзі рекордів Ґіннеса, як найвищий у світі картинний показ. Загалом Ан-225 «Мрія» встановив 240 світових рекордів, що є абсолютно безпрецедентним випадком в історії авіації. 2002-го Національний банк України випустив пам’ятну монету «Ан-225 Мрія» номіналом 5 грн, яка належить до серії «Літаки України».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.6104 / 4.12MB / SQL:{query_count}