Відпустка за кордоном: що потрібно знати

Європа готується до відкриття туристичного сезону-2020: нові правила

Цими вихідними у Греції відкрили понад 500 організованих пляжів. Серед обов’язкових заходів: обмеження 40 осіб на 1000 квадратних метрів площі та відстань не менше чотирьох метрів між парасольками від сонця, а між лежаками відстань має бути не менше метра. Греція планує офіційно розпочати туристичний сезон із 1 липня. Тоді ж про початок літнього сезону планує оголосити Болгарія.
А уряд Італії схвалив указ, який дозволить подорожувати у країну з-за кордону вже із 3 червня. Як пише La Reppublica, в’їзд до Італії буде дозволений з країн Європейського Союзу, Шенгенської зони, включаючи Швейцарію та Монако. Для тих, хто перетинає кордон, більше не буде обов’язкового карантину на 14 днів. Італійський уряд також ухвалив рішення, що обмеження на пересування всередині регіонів будуть зняті з 18 травня, а вже з 3 червня будуть зняті обмеження на пересування територією країни. Деякі регіони домагалися більш швидшого відкриття, але прем’єр-міністр Джузеппе Конте наполягав на поступовому поверненні до нормального життя, щоб запобігти другій хвилі інфекції. Також він наголосив, що у разі нового спалаху коронавірусної інфекції влада на регіональному чи національному рівні може знову обмежити пересування в конкретних районах.

Нові туристичні критерії

Тож країни Європи потроху оговтуються від пандемії, запроваджуючи нові послаблення карантину. Не в останню чергу це пов’язано з економічними збитками, спричиненими карантинними обмеженнями. Не дивно, що у Євросоюзі всерйоз заговорили про відкриття туристичного сезону. «У нас, безперечно, буде туристичний сезон влітку, але зі заходами безпеки та обмеженнями», – заявив днями італійський єврокомісар із економічних питань Паоло Джентілоні.
До початку пандемії понад 10% валового внутрішнього продукту Європейського Союзу генерувались завдяки туристам – і внутрішнім, і зовнішнім. Туристичний і дотичні сектори створювали понад 27 млн робочих місць, або майже 12% від усього ринку праці Євросоюзу. А в окремих південних країнах ЄС, як-то в Португалії, Греції, на Мальті чи Кіпрі, з туризмом пов’язана левова частка економіки.
Минулого тижня Єврокомісія представила критерії, виконання яких дозволяє тій чи іншій країні запустити туризм. Але там зазначили, що цього літа їм зможуть відповідати не всі європейські курорти, бо значення має не лише кількість хворих у державі, але також здатність контролювати імовірний новий спалах. Через це, зокрема, відновлення туризму має відбуватися хвилями: спершу внутрішньодержавний, згодом для громадян ЄС і вже потому – для решти іноземців (тобто для нас із вами). «Надто швидке зняття обмежень може призвести до несподіваного спалаху інфекції. Тому до появи вакцини потреби та переваги від відкриття подорожей та туризму мають бути зваженими», – йдеться в офіційних поясненнях Єврокомісії.
Першим із необхідних критеріїв, звісно ж, є стале зниження захворюваності до низького рівня. Це означає, що Іспанія, Північна Італія, Північна Франція, а також низка інших країн, як-то Британія, Швеція тощо, розраховувати на туристів найближчим часом не можуть, пише Європейська правда. Крім того, держави ЄС, що відновлюють туризм, повинні мати достатню місткість медичної системи – від первинної ланки до реанімації – саме у тих регіонах, куди прямують туристичні потоки. Для віддалених районів може знадобитися санітарна авіація.
Наступний критерій – це спроможність до ПЛР-тестування великої кількості людей. Також Брюссель вимагає від туристичних держав мати наявну систему знеособленого відстежування епідемічних контактів, яка дозволить ідентифікувати тих, із ким контактував турист чи місцевий мешканець, у якого несподівано знайшли коронавірус.

Авіасполучення в Європі – чіткі правила

Але навіть якщо якісь країни відповідатимуть усім вимогам, все-одно залишається питання: як дістатися омріяного курорту? На відміну від України, майже всі держави ЄС зберегли авіаційне сполучення, хоча кількість рейсів зменшилася приблизно вдесятеро. Зрозуміло, що з пом’якшенням карантину кількість рейсів буде постійно зростати, тому в Єврокомісії замислилися, як зменшити небезпеку нових заражень. Остаточний перелік нових правил європейський авіарегулятор EASA має ухвалити у найближчий тиждень, хоча ключові підходи вже схвалені.
Головна новина: ЄС відмовився від ідеї лишати вільним середнє крісло в літаках. Така ідея звучала як метод забезпечити дистанцію між пасажирами під час польоту; зараз авіакомпанії вдаватимуться до цього, лише якщо у літаку є достатньо вільних місць. 
Натомість маски стануть обов’язковими під час усього польоту та перебування в терміналі. Хоча всі прекрасно розуміють, що на практиці дотриматися цього правила нереально. Так чи інакше маски доведеться знімати при перетині кордону для ідентифікації особи. Те саме з харчуванням та напоями під час польоту. 
Ще одна зміна – заборона ходити салоном без потреби. Правила ЄС лишили тут доволі розмиту рекомендацію «мінімізувати переміщення пасажирів», та окремі авіакомпанії, як-от Ryanair, вже пояснили, що заборонятимуть стояти у чергах до туалету. 
Очікується, що під час реєстрації на рейс будуть так звані розтягнуті черги (до трьох метрів між людьми), тож до аеропортів доведеться прибувати ще раніше, аніж зараз. В аеропортах повсюди мають з’явитися санітайзери; рух терміналом буде обмежений; із залів очікування мають прибрати, а де це недоцільно – то переробити місця для сидіння так, щоби мінімізувати скупчення. Реєстрацію в європейських аеропортах максимально переведуть у інтернет, включно із реєстрацією багажу, де це можливо.
На подібному принципі побудовані правила також для інших видів транспорту. Зазначимо, що в Євросоюзі навіть на піку пандемії утримувалися від такого жорсткого транспортного локдауну, як в Україні. Зокрема, жодне місто у ЄС не зупиняло метрополітен. 
Варто зауважити, що між українським та європейським методами виходу з транспортного карантину існує разюча відмінність. Саме толі, коли наш Кабмін обіцяє запускати транспорт поступово, в ЄС виступають категорично проти такого підходу. Єврокомісія наполягає, що для різних видів транспорту або різних перевізників, які мають подібні маршрути або працюють на одній території, повинні діяти ті самі правила та протиепідемічні заходи. Натомість транспортні обмеження лише створюють колапс, пояснюють у ЄК.
Для зменшення скупчень пасажирів у міському транспорті у період виходу з карантину необхідно «збільшити частоту руху та адаптувати її... щоби дозволити дотримання мінімальної дистанції між пасажирами». Також пропонується змінити рекомендовані графіки роботи підприємств, щоби «розтягнути» годину пік. На останній крок вже пішли низка держав-членів ЄС, які додали до нього інші заходи, що зменшують пікове навантаження – аж до заборони поїздок громадян, які не працюють, у муніципальному транспорті у ранішній та вечірній піковий час.
Окремим пріоритетом є стимулювання громадян, зокрема туристів, пересідати на велосипеди чи йти містом пішки там, де це дозволяють відстані та стан здоров’я людини. Але не шляхом заборони громадського транспорту, а через створення пріоритету для пішоходів, велосипедистів тощо.

Авіасполучення в Україні – конкретики немає

В Україні дотримуються іншої тактики. Міністерство інфраструктури 14 травня презентувало триетапний план відновлення регулярного пасажирського сполучення в країні. Згідно з ним, відновлення внутрішнього авіасполучення планується на першому етапі, а міжнародного – на третьому. Усе, здавалося б, зрозуміло, але конкретних дат цих етапів ніде не прописано, а сам план запуску транспорту ще необхідно погодити з Міністерством охорони здоров’я. 
Як зазначив 15 травня міністр інфраструктури Владислав Криклій, Україна запустить авіаперевезення в ті країни, які будуть готові приймати її громадян. За його словами, європейські країни відкриють кордони з кінця травня, і відкриття українських кордонів буде дзеркальним. Водночас точної дати в міністерстві ще немає. Аналогічну думку висловив головний санітарний лікар Віктор Ляшко, заявивши в інтерв’ю «Українському радіо», що питання відкриття міжнародного авіасполучення з країнами Європи вирішуватиметься тоді, коли вони відкриють свої кордони.
Водночас внутрішнє авіасполучення, за словами Ляшка, відновлять разом із громадським транспортом. Це відбуватиметься за правилами адаптивного карантину – якщо в обох областях/містах ситуацію з поширенням коронавірусу буде взято під контроль. «Не можна буде відновити, наприклад, сполучення між Хмельницьким та Чернівцями, якщо Чернівці не відповідатимуть критеріям, зазначеним у постанові Кабміну про успішну епідситуацію», – зазначив головний санлікар.
Якщо говорити про плани авіакомпаній, то Czech Airlines, Wizz Аіг і Lufthansa заявили про намір відновити міжнародні рейси з України вже у кінці травня – на початку червня. У Мінінфраструктури на це відреагували, зазначивши, що авіакомпанії, які відкрили бронювання рейсів із 23 травня, вводять людей у оману. МАУ напередодні закрила продаж квитків на всі міжнародні рейси до 1 липня поточного року.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.3210 / 4.16MB / SQL:{query_count}