«Юкрейнгейт» таки увійшов в історію

Дональд Трамп став третім президентом США, якому Палата представників Конгресу США офіційно оголосила імпічмент

У день голосування щодо імпічменту Дональд Трамп виступав перед прихильниками у штаті Мічиган (18 грудня ц. р.), фото: Reuters
Доки українці ховали під подушками подарунки «від Миколая», у ніч проти 19 грудня (за київським часом) американські конгресмени тяжко працювали. Результат: 230 членів Палата представників Конгресу США проголосували  за процедуру імпічменту чинному президенту Дональду Трампу. «Проти» виступили 197 конгресменів, три людини (один демократ і два республіканці) не взяли участі в голосуванні.

Скандальна телефонна розмова

Причина – «Юкрейнгейт»: телефонна розмова 25 липня цього року президентів США та України, під час якої Дональд Трамп попросив Володимира Зеленського провести розслідування проти Гантера Байдена, сина Джо Байдена, головного конкурента Трампа на майбутніх президентських виборах у США (Гантер Байден був членом ради директорів найбільшого приватного газодобувача в Україні Burisma Holdings). У деяких американських ЗМІ вважали, що призначення Байдена-молодшого стало конфліктом інтересів, оскільки саме тоді його батько, який тоді був віцепрезидентом США, активно працював на українському напрямку (зокрема надавав допомогу в проведенні реформ і «протискав» тему боротьби з корупцією).
Щоб «заохотити» українського президента, Трамп дав вказівку заморозити надання Києву виділеної Конгресом військової допомоги сумою 400 млн USD. Також Трамп нібито вимагав від Зеленського провести розслідування щодо ймовірного втручання України в американські президентські вибори у 2016 році.

Дві статті обвинувачення

Скандальна справа під назвою «Юкрейнгейт» стала відомою у всьому світі. Американці, на відміну від українців, дуже хворобливо ставляться до спроб високопосадовців скористатися своїм службовим становищем для досягнення якихось особистих цілей. Дональд Трамп, який свого часу став мільярдером власне завдяки своїй нахабності, так і зробив.
Трамп став третім президентом США після Ендрю Джонсона (17-й президент США, на посаді  – 15 квітня 1865-го – 4 березня 1869-го) і Білла Клінтона (42-й президент США, на посаді – 20 січня 1993-го – 20 січня 2001-го), якому Палата представників оголосила імпічмент. Щоправда, обидва допрацювали в Білому домі до кінця своїх повноважень. Імпічменту, який закінчився би відстороненням обраного президента від влади, в американській історії ще не було: Річард Ніксон, щодо якого процес імпічменту було розпочато після «Вотергейту», пішов у відставку під загрозою звільнення з посади до формального голосування.
Формально імпічмент Дональду Трампу оголошений за двома статтями обвинувачення – «зловживання владою» і «перешкоджання роботі Конгресу». Спікерка Палати представників Ненсі Пелосі назвала це «великим днем для конституції Сполучених Штатів, але сумним для Америки, бо необачна діяльність президента вимагає від нас запровадження статей про імпічмент».
Звинувачення на адресу Трампа ґрунтуються на факті заморожування військової допомоги Україні влітку 2019 року і на свідченнях, що президент домагався від Києва розслідування діяльності сина Джо Байдена в Україні. Звинувачення в перешкоджанні діяльності Конгресу пов’язане з тим, що Білий дім заборонив давати свідчення високопоставленим держслужбовцям і надавати документи, пов’язані зі розслідуванням.

«Демократи на чолі з божевільною Ненсі…»

Сам Дональд Трамп у звичній для себе манері голосування в Палаті представників показово проігнорував, поїхавши саме того дня з Вашингтону до штату Мічиган, де його тепло зустріли прихильники. На мітингу Трамп заявив, що демократи «намагаються звести нанівець бюлетені десятків мільйонів патріотичних американців», вказуючи на результати президентських виборів 2016 року, які він виграв. «Демократи з палати представників США на чолі з божевільною Ненсі Пелосі затаврували себе вічним знаком сорому. Це ганьба!» – кричав Трамп з трибуни.
Як зазначає агенція AP, це був найдовший мітинг нинішнього президента США. Він тривав дві години і хвилину. Під час своєї тривалої промови він назвав дії демократів незаконними та звинуватив Демократичну партію у демонстрації «глибокої ненависті та зневаги» до виборців. Також президент США заявив, що «така жахлива брехня радикальних лівих» нічого не дасть демократам. «Це атака на Америку і атака на Республіканську партію», – написав президент США на своїй сторінці в Twitter.
Дональд Трамп і його Республіканська партія стверджують, що президент не порушив жодних законів. Вони заперечують зв’язок заморожування військової допомоги Україні з проханнями розслідувати справу Байдена, а самі ці прохання називають «спонуканням України до боротьби з корупцією». Дональд Трамп посилається на слова президента України Володимира Зеленського, який говорив, що «не відчував жодного тиску». Спробу імпічменту Трамп називає «політично вмотивованою».
Напередодні голосування Дональд Трамп скерував відкритий лист спікеру Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі, висловивши протест із приводу процесу імпічменту. Президент вважає, що демократи «оголосили відкриту війну американській демократії», намагаючись усунути його від влади. Текст листа опублікований на сайті Білого дому.
«Цей імпічмент є безпрецедентним і антиконституційним зловживанням владою з боку законодавців-демократів, яке не має аналогів у майже 250-річній історії американського законодавства», – пише президент США. Дональда Трамп висловив думку, що статті імпічменту, висунуті проти нього юридичним комітетом Конгресу, «не відповідають будь-яким стандартам теорії і тлумачення конституції США та юриспруденції».
«У пред’явлених статтях імпічменту відсутні будь-які злочини, правопорушення або будь-які інші проступки», – вважає Дональд Трамп. «Продовжуючи свій недійсний імпічмент, ви порушуєте клятви, дані вами під час вступу на посаду, ви порушуєте свою вірність конституції США і оголошуєте відкриту війну американській демократії», – йдеться у листі.
P. S. Тепер питання про усунення 45-го президента США з посади має розглянути Сенат. Оскільки для відсторонення потрібні дві третини голосів, а більшість у Сенаті в республіканців, Дональд Трамп, найімовірніше, збереже свою посаду.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.1570 / 4.12MB / SQL:{query_count}