Черговий фейк російської пропаганди

Росія залучила Малайзію до інформаційної атаки проти України

У червні 2019 року Міжнародна спільна слідча група офіційно назвала чотирьох причетних до катастрофи МН17; фото: AP
У середу, 23 жовтня, Кремль здійснив новий удар по Києву в неоголошеній гібридній війні. Символічно, що зроблено це було в Гаазі, де розташовані відомі міжнародні правові фундації – Міжнародний суд ООН та Міжнародний кримінальний суд. Несподіванкою можна вважати те, що як «союзника» Російська Федерація (РФ) залучила далеку й екзотичну Малайзію. У Гаазі продемонстрували відверто брехливий фільм про збитий у липні 2014 року в небі над Донбасом малайзійський «Боїнг» рейсу МН17. Стрічку під назвою «Заклик до правосуддя» зняли «незалежні журналісти-розслідувачі» (так вони себе називають): росіянка Яна Єрлашова та голландець Макс ван дер Верф. Зрозуміло, що за титрами залишилося те, що ще донедавна Єрлашова була співробітницею скандального пропагандистського телеканалу RT (Russia Today), а ван дер Верф неодноразово давав інтерв’ю сепаратистським ЗМІ в ОРДЛО та розповідав свої відверто блюзнірські версії трагедії.
Суть 28-хвилинного «кіношедевру» проста, як борщ: РФ у трагедії, що призвела до загибелі 298 осіб не причетна, натомість в усьому винна, звичайно ж, Україна. Причому озвучує цю тезу… прем’єр-міністр Малайзії Махатхір Мохамада. Також «у ролях»: Сергій Дубинський, відставний офіцер Головного розвідувального управління (ГРУ) генерального штабу РФ із позивним «Хмурий» та полковник армії Малайзії Мохамад Сакрі, пише агентство Укрінформ.

Чотирьох терористів оголосили у міжнародний розшук

Нагадаємо, що у червні 2019 року Міжнародна спільна слідча група (JIT) з розслідування катастрофи офіційно назвала чотирьох причетних до катастрофи МН17: Ігор Гіркін (позивний «Стрєлков»), колишній «міністр оборони» так званої ДНР Олег Пулатов (позивний «Гюрза»), підполковник запасу повітрянодесантних військ армії РФ Леонід Харченко (позивний «Кріт»), громадянин України, командир розвідувального підрозділу так званої ДНР, та власне герой фільму «Заклик до правосуддя» Сергій Дубинський (позивний «Хмурий»). Усіх чотирьох було оголошено в міжнародний розшук.
«Ми не будемо просити про екстрадицію, оскільки конституції Російської Федерації та України забороняють екстрадицію своїх громадян», – заявив тоді старший прокурор прокуратури Нідерландів Фред Вестербекер. Також він пояснив, що відповідно до угоди між Австралією, Нідерландами, Україною, Малайзією та Бельгією переслідування підозрюваних буде відбуватись відповідно до нідерландського законодавства, а справу слухатиме нідерландський суд. Фред Вестербекер закликав підозрюваних дати власні свідчення у суді про їхню роль у збитті літака. Він також додав: «Ми зараз маємо інформацію, маємо докази, що Російська Федерація причетна до цієї трагедії та цього злочину у тому чи іншому вигляді». За його словами, у Москві «точно знають, що відбулося» й точно знають, що під час збиття літака використовували ЗРК «Бук», який належав курській 53-й бригаді. Процес має розпочатися 9 березня 2020 року. Слухання у суді відбудуться навіть у випадку, якщо підозрювані на нього не з’являться.

«Літак ось теж зараз бахнули»

У фільмі «Заклик до правосуддя» Дубинський, якого слідчі JIT вважають ключовою фігурою в організації транспортування «Бука» з Донецька у селище Сніжне, звідки, імовірно, запустили ракету, яка знищила «Боїнг», заперечує свою причетність до трагедії, зокрема стверджує, що його телефонні розмови, перехоплені Службою безпеки України (СБУ), нібито сфабриковані.
Вранці 17 липня 2014 року, у день аварії, людина із позивним «Хмурий» повідомила телефоном іншому сепаратисту, що «Бук» із екіпажем прибув до Донецька. Тоді ж він доручив відправити його у бік Сніжного в супроводі колони танків й сам вирушив туди. Ключова розмова відбулася вдень 17 липня: «Довбають «Градом» постійно, тільки зараз перепочинок. Літак ось теж зараз бахнули, «сушку» (у той момент, стверджують автори доповіді Bellingсat, Дубинський ще не розумів, що замість українського штурмовика Су-25 був збитий пасажирський «Боїнг». – «Львівська Пошта»). У нас же «Бук», отримали ми».
У фільмі, не змигнувши оком, Дубинський каже, що СБУ все сфальсифікувала. У кадрі одразу з’являються два експерти. «Я бачу різницю у рівні шумів і видно, що загалом запис обробили», – каже малайзійський експерт Акаш Розен із OG IT Forensic Service. «Я знайшов дев’ять маніпуляцій. Тут багато редагування», – це вже Норман Ріттер із Німеччини.
Додамо, що незабаром після подій липня 2014 року Дубинський був змушений залишити схід України через конфлікт з іншими «лідерами» «ДНР». Зараз живе в Ростовській області. Військове звання Дубинського невідоме. На форумах у соцмережах він публікував знімки у формі полковника. Але в 2014 році в інтерв’ю російським ЗМІ представлявся вже як генерал-майор. Хто привласнив йому це звання – невідомо. Раніше Російська служба ВВС електронною поштою (адреса фігурувала в розслідуванні Bellingcat та інших джерелах) зв’язалася з людиною, яка фігурувала із позивним «Хмурий». Він назвав висновки Bellingcat «сумішшю відірваних від реальності фактів та брехні» і «спробою натягнути сову на глобус».

Спецоперація полковника з Малайзії

Далі – цікавіше. Як виявилося, Малайзія таємно відрядила на територію «ДНР» спецкоманду з 11 осіб, щоб першою отримати бортові самописці збитого «Боїнга» й не допустити їх передачі Україні чи США. 22 липня 2014 року тодішній «прем’єр-міністр» «ДНР» Олександр Бородай у Донецьку передав «чорні скриньки» спеціальному представнику Малайзії, полковнику Мохамаду Сакрі. На місце трагедії той поїхав за безпосередньою вказівкою тодішнього прем’єр-міністра країни Наджиба Разака, якого торік заарештували у Малайзії через корупцію. Ідеться про зникнення мільярдів доларів із державного фонду, відмивання грошей і зловживання службовим становищем.
У фільмі полковник розповів, що Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ просила віддати бортові самописці, а після відмови у Харкові до нього нібито підійшли представники ФБР (цікаво, яким чином вони там опинилися, чому ситуацію прогледіли агенти ЦРУ, у чиї обов’язки взагалі-то й входять операції за межами США. – «Львівська Пошта»), які теж хотіли отримати «чорні скриньки».
«У фільмі Сакрі вихваляється, як йому із командою з 11 людей вдалося провести таємну операцію і першими отримати бортові самописці. Однак вони не мали права без дозволу України цього робити, бо фактично це було пряме порушення українського суверенітету та норм міжнародного права», – наголошує Укрінформ. Згодом Малайзія все-таки передала «чорні скриньки» міжнародній слідчій групі. Навіщо було таємно забирати їх із Донецька (фактично викрадати) – залишається незрозумілим.
Проте справді «важка артилерія» з’являється наприкінці фільму. Після оприлюднення в червні цього року прізвищ чотирьох причетних до збиття «Боїнга» прем’єр-міністр Малайзії Махатхір Мохамада шокував увесь світ своїми заявами про те, що він сумнівається в об’єктивності очолюваного Нідерландами розслідування трагедії та не бачить переконливих доказів того, що РФ має нести відповідальність за катастрофу. Те саме він говорить і у фільмі: «Вони заздалегідь вирішили, що провина лежить на Російській Федерації. Ми не можемо прийняти таку позицію». Водночас прем’єр чомусь забуває, що всі оприлюднені JIT висновки і результати підтримали та визнали всі сторони, які беруть участь у розслідуванні, серед них… і Малайзія.
Зрозуміло, що фільм «Заклик до правосуддя» має нікчемну юридичну цінність. Але він є черговим проявом гібридної війни, яку РФ веде не лише проти України, а й загалом проти Заходу. Розрахунок простий: якась частина глядачів у Європі, США чи Канаді, переглянувши цей «витвір» кінодокументалістики, може й справді повірити, що «Боїнг» над Донбасом у липні 2014-го збили не російські терористичні угруповання «ДНР», а… Збройні сили України. Саме на такій версії Кремль наполягає від самого початку. Теорія Йозефа Геббельса продовжує жити: що більша брехня, то швидше в неї повірять…

13% українців продовжують використовувати російські засоби масової інформації для отримання новин. Про це повідомляє агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на дані опитування міжнародної організації Internews. Водночас 80% опитаних не вдаються до інформації таких ЗМІ.
30% опитаних, відповідаючи на запитання, чи знають вони в своєму оточенні людей, які використовують російські ЗМІ, відповіли ствердно, ще 51% сказали, що їхнє оточення не використовує такі медіа. Говорячи про причини використання людьми російських ЗМІ, більшість респондентів (35%) назвали можливість отримати альтернативну точку зору, 22% заявили, що російські ЗМІ цікаві, 21% вказав на можливість отримувати новини російською мовою, а 4% упевнені, що вони більш правдиві та незалежні.
Опитування проводила міжнародна організація Internews за підтримки проєкту USAID «У-Медіа» у червні-липні 2019 року на всій території України, за винятком тимчасово непідконтрольних українському уряду території Донецької та Луганської областей, а також АР Крим. Було опитано 4056 респондентів віком від 18 до 65 років методом особистого інтерв’ю.

ДОВІДКА
17 липня 2014 року орієнтовно о 16.20 із екранів радарів зник літак авіакомпанії Malaysia Airlines «Боїнг-777», який здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур. Пізніше стало відомо, що він упав поблизу міста Торез Донецької області. За свідченням очевидців, літак вибухнув у повітрі, тіла загиблих розкидало в радіусі чотирьох кілометрів. На борту лайнера перебувало 298 осіб. Всі вони загинули. Майже одразу після катастрофи СБУ оприлюднила радіоперехоплення розмови Ігоря Безлера, одного з тодішніх лідерів бойовиків із позивним «Бєс», зі своїм куратором Василем Гераніним, полковником Головного розвідувального управління РФ, під час якої він доповідає про скоєний злочин. 29 липня 2015-го РФ на засіданні Ради Безпеки ООН наклала вето на резолюцію зі створення міжнародного трибуналу щодо розслідування катастрофи. У вересні 2016 року міжнародна група, що складалася з представників Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії й України, офіційно заявила, що ЗРК «Бук», із якого була випущена ракета, що знищила літак Malaysia Airlines, доправили на територію України з РФ. Конкретно вказували на 53-тю зенітно-ракетну бригаду російських збройних сил, що базується у місті Курськ. Висновки слідчих базувалися на даних супутників США і низці свідчень очевидців, які бачили ЗРК у різних контрольованих сепаратистами районах.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7020 / 4.17MB / SQL:{query_count}