Полювання на Utlevel

Будапешт розпочав кампанію з позбавлення угорського громадянства жителів українського Закарпаття

фото: pershij.com.ua
Про це в ефірі Oboz.TV днями заявив колишній голова Закарпатської обл­держадміністрації (ОДА) Геннадій Москаль. “Зараз ідуть суди один за одним. Виявилося, що більш ніж половина паспортів була видана людям, які не є етнічними угорцями, не знають мови і проживають у Києві або десь іще. Сьогодні поліції дана вказівка, що якщо людина показує угорський паспорт, але не розмовляє і не розуміє угорської, паспорт забирають. І є такий “Вісник президента Угорщини”, тому що приймає у громадянство президент, а приймає тихо, бо Угорщина не афішує, щоб у людини тут, в Україні, не було проблем. Зате цілі дві-три сторінки у кожному віснику – “позбавити громадянства Угорщини такого-то”. Тобто афішується на 100%”, – заявив Геннадій Москаль.
І згадав, як, обіймаючи посаду голови Закарпатської ОДА, зустрічався з високопоставленим угорським чиновником: “Міністр приїхав. Каже, в селі прописані 600 осіб із громадянством. Пішли до школи, покажіть хоч одну дитину, яка навчається. Якщо стільки людей, мають бути діти. Жодної. Це був великий репортаж на їхньому телебаченні… Зараз вони якщо одному дають, то 10-20 інших позбавляють”, – розповів ексчиновник.

Масштабне розслідування

Минулого тижня Генеральна прокуратура України (ГПУ) відкрила кримінальне провадження за фактом видачі паспортів Угорщини, Румунії, Польщі та Російської Федерації (РФ) жителям Західного регіону України і тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. Справу розслідують за статтею Кримінального кодексу “підготовка посягання на територіальну цілісність України за попередньою змовою групою осіб, поєднаному з розпалюванням національної ворожнечі”.
Про серйозність розслідування свідчить той факт, що Печерський районний суд Києва дозволив ГПУ вилучити в Раді національної безпеки та оборони (РНБО) документацію за період із 7 квітня 2014 року по 26 вересня 2019 року, яка надходила від Головного управління розвідки Міністерства оборони України (МОУ), Державної прикордонної служби, Служби зовнішньої розвідки, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ та інших державних органів.

Угорщина проти НАТО

Проблема подвійного громадянства загострилася в Україні впродовж кількох останніх років. І якщо указ Путіна від квітня цього року про спрощену процедуру видачі паспортів РФ жителям окупованих районів Донбасу є очевидним елементом гібридної війни, то дії Угорщини – члена Європейського Союзу (ЄС) і НАТО можна вважати спробою політичного шантажу. Офіційний Будапешт стверджує, що в Закарпатській області України проживають щонайменше 150 тисяч етнічних угорців, чиї права нібито утискають.
Головним каменем українсько-угорського спотикання є наш закон “Про освіту”, який набув чинності у вересні 2017 року. Згідно з ним, у закладах дошкільного і початкового рівнів (1 – 4 класи) викладання рідною мовою національних меншин зберігається, водночас наголошується на опануванні української мови. Проте в школі базового рівня навчання здійснюватимуть виключно українською, щоб діти були готові здобувати освіту в українських університетах і могли вільно спілкуватися державною мовою.
У заяві угорського Міністерства закордонних справ (МЗС) український закон назвали “ганебним ударом у спину”. “Неприпустимо, що Україна позбавила угорців права навчатися рідною мовою в школах і університетах та залишила їм можливість робити це у дитячих садках і початкових класах”, – мовилося в заяві. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що Будапешт блокуватиме всі кроки щодо зближення України та ЄС, а також наполягатиме на кардинальному перегляді підтримки, яку НАТО надає Україні.
Ще одним недружнім кроком з боку Будапешта стала кампанія з масової видачі угорських паспортів жителям українського Закарпаття. Причому Петер Сійярто переконував, де тільки міг, що це не суперечить українським законам. “На Закарпатті живуть етнічні угорці, які, згідно з угорським законодавством, мають право на подвійне громадянство. Якщо ви подивитеся на українські закони, то ніде не сказано, що мати паспорт іншої країни – це злочин чи це заборонено”, – зазначав угорський міністр.

Дві пенсії

Точна кількість українців, котрі за спрощеною процедурою стали “угорцями”, невідома. Будапешт таких даних не розкриває. За оцінками українських експертів, їх може бути понад 100 тисяч осіб.
Однак “паспортна” лихоманка почала вилазити Будапештові боком.
Лобіюючи свого часу прийняття закону про спрощену процедуру отримання громадянства, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан думав лише про свої популістські заклики щодо відновлення “Великої Угорщини”. Поступово з’ясувалося, що “нові угорці” керувалися не так мріями про “повернення” на батьківщину предків, як меркантильними інтересами. Як виявилося, закарпатські угорці почали масово фіктивно реєструватися в прикордонних угорських селах, щоб отримувати в рази більші пенсії та інші види соціальної допомоги країни – члена ЄС. Для порівняння: середня пенсія в Угорщині становить близько 125 тисяч форинтів (у еквіваленті – 12,5 тис. грн).
Водночас, згідно з угорськими зaконaми, право на пенсію мають лише ті особи, котрі постійно проживають на території країни. Однак чимало українців, отримавши угорське громадянство зa спрощеною процедурою, цього прaвилa не дотримуються, спокійно живучи в Україні (де також одержують пенсію), і лише час до часу приїжджають на нову батьківщину, щоб отримати пенсію ще й там.
При цьому в багатьох випадках громадянство Угорщини за спрощеною схемою одержують українці, котрі не мають жодного угорського коріння та не володіють угорською мовою, що є обов’язковими умовами. Інтернет-сайти рясніють оголошеннями на кшталт “Оформлення Utlevel (паспорт громадянина Угорщини для виїзду за кордон. – “Львівська Пошта”) “під ключ”. Посередники обіцяють оформлення довідки з архіву, яка засвідчить, що предки клієнта були народжені або проживали у Південній Словаччині, Трансільванії, Воєводині чи на Закарпатті до 1920 року або в період з 1938 по 1945 рік. Це стане формальною підставою для спрощеного оформлення угорського громадянства. Також до пакету послуг може входити залучення підставної особи, яка здасть тест на знання угорської мови. Загальний кошторис – 3-5 тисяч EUR.
Зрештою, угорська влада звернула увагу на надто часті випадки перетину кордону новими громадянами, що підозріло збігалися з датами пенсійних виплат. Місцева прокуратура розпочала масштабне розслідування. З’ясувалося, що в деяких прикордонних угорських селах кількість фіктивно прописаних становить 10-15% від загальної кількості населення. Виявлені адреси будинків, у яких кількість прописаних осіб сягала 200!

По три паспорти в одні руки

При цьому офіційний Будапешт сам сприяв таким шахрайським схемам. Нагадаємо, що у вересні 2018 року в інтернеті з’явилося відео, у якому в консульстві Угорщини в Береговому (Закарпатська область) українцям надають угорське громадянство. Люди на відео на тлі угорського прапора зачитували текст присяги громадянина Угорщини. Потім угорський дипломат закликав їх приховувати від державних структур України факт отримання угорського громадянства. На відео також зафіксований інструктаж, як поводитися особам із подвійним громадянством при перетині кордону. Зокрема, працівниця консульства радила показувати українським прикордонникам український паспорт, а угорським – Utlevel. Урочисте вручення документів про отримання громадянства завершилося підняттям келиха з шампанським.
При цьому експерти звернули увагу на те, що більшість “нових угорців” заледве змогли прочитати текст присяги угорською: “Я урочисто обіцяю, що вважаю Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином Угорщини, поважатиму й дотримуватимуся її законів та конституції. Буду захищати свою батьківщину й усіляко буду їй служити. Хай допоможе мені Господь!”.
Як уже не раз на умовах анонімності розповідали журналістам посередники, в приблизно такий спрощений спосіб у дипломатичних представництвах Угорщини в Береговому, Ужгороді та Києві Utlevel отримували сотні переселенців із тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей, у яких не було жодного угорського родоводу. Понад те, серед них були навіть мешканці окупованих територій, котрі, отримавши “паспорти” фейкових ДНР чи ЛНР, зберегли й українські паспорти, потім отримали російські, а на додачу ще й угорські.

Позиція влади: і нашим, і вашим

Водночас позиція нинішньої української влади щодо подвійного громадянства залишається не до кінця зрозумілою. З одного боку, ГПУ розпочала масштабне розслідування за фактом масової видачі паспортів інших держав, з другого – від деяких членів ЗеКоманди лунають заяви про готовність узаконити процедуру подвійного громадянства.
“Я не можу говорити від усього уряду, але моя особиста позиція полягає в тому, що подвійне громадянство об’єктивно назріло і відповідає інтересам України”, – заявив у інтерв’ю Європейській правді віцепрем’єр-міністр з європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба. І наголосив, що озвучене питання не стосується російського громадянства. У цьому ж інтерв’ю Дмитро Кулеба розповів про “червоні лінії” у відносинах із Угорщиною та зауважив, що президент Зеленський готовий до діалогу з Будапештом. “Червоні лінії” є завжди, але я б тут дивився ширше, аніж закон “Про освіту”. Ключова “червона лінія” полягає у тому, що українці угорського походження є громадянами України”, – зазначив урядовець. З його слів, Угорщина має повне право підтримувати своїх етнічних співвітчизників, але Україна завжди сприйматиме їх як своїх громадян, “з усіма правами та обов’язками”.

Наприкінці вересня видання Bild, посилаючись на відповідь на запит депутата від Вільної демократичної партії Німеччини Ренати Альт, повідомило, що німецьке МЗС видає візи жителям окупованих районів Донецької та Луганської областей, які отримали російські паспорти. Рената Альт стверджує, що уряд Німеччини не визначає відмінностей між звичайними паспортами громадян РФ і тими, які видали жителям окупованого Донбасу. Із квітня Німеччина видала майже 100 тисяч віз власникам російських паспортів. Однак даних про те, скільки віз видали власникам таких паспортів із Донбасу, немає. Щоправда, МЗС Німеччини майже одразу спростувало оприлюднену Bild інформацію. “Заява про те, що федеральний уряд не розрізняє російські паспорти і паспорти для анексованих районів, не відповідає дійсності. Ми не знаємо жодного випадку, щоб у російському паспорті, виданому на основі указу Путіна, була проставлена віза”, – відповіли в МЗС на запит Німецької хвилі. Також у відомстві додали, що жителі ОРДЛО можуть звертатися по українські біометричні паспорти і в’їжджати на територію Німеччини без візи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.8924 / 4.19MB / SQL:{query_count}