Україна програла Росії хімічну війну

Світова організація торгівлі в суперечці Києва та Москви стала на бік останньої

Арбітраж Світової організації торгівлі (СОТ) визнав порушення, допущені Україною при проведенні антидемпінгового розслідування стосовно аміачної селітри російського походження. За даними джерел Європейської правди в уряді, СОТ уже надіслала українській стороні попередній текст рішення, однак до офіційної публікації, яку очікують упродовж найближчих тижнів, сторонам заборонено коментувати справу.
“СОТ вимагає прибрати порушення. Це означає, що ми маємо провести нове антидемпінгове розслідування, причому на час його проведення не зупиняючи дію захисних мит. Можливий варіант, що й після нового розслідування, проведеного з урахуванням зауважень СОТ, вдасться довести факт демпінгу з боку РФ”, – розповів співрозмовник Європейської правди.
Нагадаємо, що антидемпінгове мито на нітрат амонію (аміачну селітру) російського походження було запроваджене ще 2014 року та має діяти до липня наступного року. Своєю чергою, Росія оскаржила рішення української сторони одразу після запровадження перших обмежень – експертну групу в справі “Україна – антидемпінгові заходи щодо імпорту нітрату амонію” створили ще в березні 2016-го.
Ситуація з мінеральними добривами (МД) дійсно неоднозначна. З одного боку, щороку українські аграрії платили сотні мільйонів доларів хімічним підприємствам РФ, що фактично є складовою місцевого військово-промислового комплексу (ВПК). Натомість українські виробники зазнають збитків через демпінг дешевих російських добрив. З другого – швидко знайти альтернативні джерела постачання мінеральних добрив за кордоном практично нереально, а власники українських заводів в умовах відсутності конкуренції, не соромлячись, підвищують ціни.
Донедавна Україна входила до ТОР-10 виробників МД у світі, заробляючи на експорті чималі гроші. Однак з огляду на відсутність доступу до покладів фосфатів і калійних руд майже 70% у структурі споживання МД українськими підприємствами агропромислового комплексу становила азотна група (аміачна селітра, карбамідно-аміачна суміш і карбамід). Водночас орієнтоване на експорт українське виробництво здатне задовольнити внутрішній попит лише на 30-40%. Друга частина ринку залежить від імпорту, левова частка якого традиційно належала РФ.
Після початку гібридної війни в 2014 році мало що змінилося. В 2016-ому (даних за 2017-ий ще немає) Україна закупила в РФ азотних добрив на майже 167 млн доларів, що становило 77% імпорту. Основний постачальник – компанія “Єврохім”, яка належить російському олігархові Андрію Мельниченку, котрий входить до списку десяти найбагатших людей РФ за версією Forbes (2017 р.). Водночас “Єврохім” є одним із найбільших постачальників аміачної селітри, необхідної для виготовлення вибухівки, заводам міністерства оборони РФ, на яких виготовляють боєприпаси. Тобто українські аграрії фактично з власної кишені платять за снаряди та патрони, які потім убивають українських солдатів на Донбасі!
Тож нібито логічним видавалося рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (МКМТ) запровадити антидемпінгові заходи на імпорт в Україну міндобрив із РФ. Водночас багато експертів наголошують: українські виробники скористалися ситуацією для невиправданого підвищення цін на свою продукцію!
В Україні азотні міндобрива виробляють шість заводів – Одеський припортовий (перебуває в державній власності, але один із перших кандидатів на приватизацію), “ДніпроАзот” (група “Приват” Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова), “РівнеАзот”, “Азот” (Черкаси), “Стирол” (Горлівка) та “Азот” (Сіверськодонецьк). Чотири останні належать групі Ostchem, що є підрозділом міжнародної групи компаній Group DF бізнесмена Дмитра Фірташа, який нині перебуває під домашнім арештом у Австрії в очікуванні остаточного рішення щодо екстрадикції в США, де його підозрюють в економічних злочинах. Причому аміачну селітру – основне добриво, яке використовують українські фермери, виробляють тільки його заводи. Таким чином олігарх-утікач завдяки антидемпінговим заходам проти РФ перетворився на фактичного монополіста на українському ринку міндобрив.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8837 / 4.39MB / SQL:{query_count}