“Орлятам” спокій лише сниться

Львів знову опинився в епіцентрі протистояння Варшави та Києва

фото: szbruc.eu
Ігор Берчак
Наприкінці квітня міністерство культури і національної спадщини Польщі мало намір розпочати капітальний ремонт на Меморіалі львівських орлят. Як йдеться в повідомленні міністерства, обсяг майбутніх робіт “був обумовлений станом цвинтаря, погіршення якого було підтверджено під час детальнго вивчення фахівцями технічного стану наприкінці 2017 – на початку 2018 років”, – інформує Польське радіо.
“Під час робіт мали б бути виправлені пошкодження та очищені бетонні елементи окремих могил, замінені тріснуті могильні плити та відремонтовані стіни навколо цвинтаря”, – говориться у повідомленні польського міністерства. У відомстві також наголосили, що мали намір “реставрувати фігури левів, які в грудні 2015 року встановили на їхньому початковому місці, де вони знаходилися від 1970-их років”.
Однак, у зв’язку з явно недружніми кроками офіційної Варшави Меморіал львівських орлят може залишитися без нібито необхідної “реконструкції”. Посилаючись на неофіційну інформацію, портал rmf24.pl повідомив, що “попри передбачені кошти у бюджеті Республіки Польща та схвалення концепції реконструкції цього року, всупереч планам польського уряду, капітального ремонту Меморіалу львівських орлят проведено не буде”. Як повідомляє rmf24.pl, “у зв’язку з напруженою ситуацією у відносинах на лінії Варшава-Київ, польська сторона вирішила не просити згоди на реконструкцію, обмежившись тільки заявою про можливість проведення косметичних робіт на цвинтарі”. Що мається на увазі під “косметичними роботами” – незрозуміло. 
Нагадаємо, у вівторок увечері, 13 березня, на територію Личаківського цвинтаря у Львові кинули вибухівку. В результаті інциденту ніхто не постраждав, могили та архітектурні елементи пош­коджені не були. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін одразу засудив хуліганську витівку. Натомість в МЗС Польщі заявили, що вибух на території Меморіалу львівських орлят: “чергова антипольська акція в Україні”. Чому так категорично: знову ж таки незрозуміло? Не виключено, що це була свідома провокація, спрямована на подальше загострення стосунків України та Польщі.
Нагадаємо, що восени 2018 року Польща святкуватиме сторіччя проголошення незалежності. Одним з елементів урочистостей стала ініціатива місцевого міністерства внутрішніх справ, яке запропонувало новий дизайн внутрішнього паспорта, сторінки якого мають прикрасити 26 графічних зображень “особистостей, подій, місць і символів, пов’язаних з відновленням Польщею незалежності в 1918 році”. Серед затверджених МВС Польщі малюнків було зображення Меморіалу львівських орлят на Личаківському цвинтарі у Львові. Варто зазначити, що для польських націоналістів цей меморіал є символом приналежності Галичини до Польщі. “Цвинтар орлят” постав 1920 року, в індивідуальних та спільних могилах тут спочили понад дві тисячі польських учасників бойових дій у Львові проти українських січових стрільців у листопаді 1918 року та боротьби проти більшовиків у 1920 році. В 1970-их роках цвинтар знищила радянська влада, зрівнявши могили із землею за допомогою бульдозерів. І тільки після проголошення незалежності України меморіал почали відновлювати.
Узгодження проекту відбудови цвинтаря тривало вісім років. Київ і Варшава воювали буквально за кожен символ і кожне слово. Зрештою, на меморіалі немає в написах слів “героїчно полеглий”, чи “південно-східні землі Польщі”, як і зображення ордену Virtuti Militari, але залишився меч-щербець. Його поляки вважають символом володіння тих земель, котрі захопив Болеслав Хоробрий, за польською легендою, він надщербив цей меч ударом об Золоті ворота в Києві.
Можливо, під час “косметичних робіт”, які міністерство культури і національної спадщини Польщі таки має намір провести, провокативні в нинішніх умовах написи “героїчно полеглий” та “південно-східні землі Польщі” таки можуть з’явитися у Львові? Подальша їх демонтаж дасть привід польським націоналістам здійняти черговий галас про засилля в Україні “бандерівської ідеології”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6633 / 4.1MB / SQL:{query_count}