Тарифи на тепло знову підвищать

Українців зобов’язали власним коштом оплатити встановлення теплових лічильників

Президент України Петро Порошенко минулого тижня підписав закон “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”. Документ передбачає обов’язкове встановлення будинкових приладів обліку (лічильників) споживання теплової енергії, гарячої та холодної води в усіх нежитлових (остаточний термін – до 1 жовтня 2017 року) та житлових (до 1 жовтня 2018-го) будівлях країни.
Також заборонено приєднувати до мереж нові будівлі, які не обладнані приладами обліку. Згідно із законом, після встановлення лічильників всі розрахунки за споживання теплової енергії, гарячої та питної води повинні проводитися виключно за даними лічильників. Треба визнати, що маємо черговий закон, який, з одного боку, наближає Україну до євростандартів, а з другого – може вже незабаром вилізти чинній владі боком.

Лічильник “у плюс”

“Основна мета закону – перехід на стовідсотковий облік споживання теплової енергії, гарячої та питної води за допомоги лічильників, що не дозволить перекласти на пересічного громадянина наднормативні втрати монополістів і закладе принцип, згідно з яким кожен буде оплачувати тільки ті обсяги комунальних послуг, які він фактично спожив”, – заявив, представляючи в червні законопроект у Верховній Раді, народний депутат Віталій Сташук. З його слів, завдяки виконанню норм цього закону Україна зможе відійти від “релікту радянської епохи” – норм споживання енергоносіїв.
Зараз рахунки за опалення формуються за кількістю квадратних метрів, які теоретично мали б обігрівати батареї. Реальна температура в квартирі, будинку чи офісі значення не має – прилади централізованого обігріву (тобто батареї) можуть бути ледь теплі, але платити доведеться так, ніби на вулиці мінус 20 градусів. За різними методиками в ці рахунки вкладається приблизно 20-30% понаднормових втрат, які ніким не обліковуються і тягар яких перекладається на споживача. Тобто українці платять у тому числі за теплоносій, який витікає із дірявих труб або через недосконалу ізоляцію банально гріє асфальт.
Новий закон дасть можливість скоротити споживання теплової енергії на 15-20%
Відтепер (теоретично) за наявності плюсової температури в опалювальний сезон мешканці зможуть просто перекрити подачу гарячої води для батарей на загальнобудинковому лічильнику на вході в будинкову мережу і в підсумку заплатити за реально отримані послуги. Експерти переконують, що новий закон дасть можливість скоротити споживання теплової енергії протягом 1-3 років у середньому на 15-20%, що, своєю чергою, сприятиме зменшенню споживання газу та скороченню викидів парникових газів.
“Запровадження цього закону дає нам змогу вперше за часи незалежності вмотивовано споживати тепло більш раціонально. Ми говоримо про те, що Україна обрала європейський шлях розвитку. А як ми знаємо, всі європейці ведуть дуже жорсткий облік спожитих ресурсів, щоб не переплачувати і не витрачати жодної зайвої копійки”, – каже співавтор законопроекту, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і ЖКГ Олександр Кодола.
“Це довгоочікувана подія для українців. Завдяки обліку населення платитиме лише за спожиті ресурси, а не за нормами. Крім цього, облік дозволить контролювати ефективність реалізації заходів з енергоефективності. Все це сприятиме зменшенню витрат споживачів на оплату комунальних послуг”, – пояснює голова Держенерго­ефективності Сергій Савчук.

Лічильник “у мінус”

Основна дискусія в залі парламенту під час голосування розгорнулася навколо питання про те, хто (оператор чи споживачі) повинен платити за встановлення лічильників. Підсумок – усі лічильники повинні встановити місцеві теплоенерго і водоканали. Але далі – суттєва поправка: “витрати на установку, заміну і обслуговування вузлів обліку (лічильників), які понесе оператор мереж, будуть відшкодовуватися за рахунок споживачів”. Тобто “на лічильник” (хто не пам’тає – термін з бандитських 1990-их, який означає, що людина вже винна гроші, хоча нічого ні в кого не замовляла) поставили мешканців практично всіх багатоквартирних будинків.
Зараз українці платять у тому числі за теплоносій, який через недосконалу ізоляцію банально гріє асфальт
Знову ж таки незрозуміла ціна питання. Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, лише 22% багатоквартирних будинків в Україні ведуть будинковий облік споживання теплової енергії. Водночас молодший експерт з питань зміни клімату Національного екологічного центру України Андрій Желєзний в ефірі Громадського радіо ще торік говорив про 52-53% споживачів, охоплених лічильниками. З його слів, загальна сума, потрібна для виконання вимог закону, становить близько 2-3 млрд грн. Автори закону про потрібну кількість коштів взагалі нічого не сказали.
Очевидне одне: платити українці будуть із власної кишені. “ООН визнало, що більш ніж 60% населення України живе за межею бідності. З огляду на це перекладати з монополіста обов’язок сплачувати за встановлення будинкових лічильників на мешканців – просто жах”, – обурювалася в ефірі програми “Перші про головне” на телеканалі ZIK народний депутат Олександра Кужель.
“За цим законом, у під’їздах створюватимуть “колгоспи”. Після встановлення будинкових лічильників люди повинні будуть сплатити вартість не тільки самого лічильника, але й його подальшого обслуговування та ремонту”, – пояснив ще один народний депутат Вадим Івченко.
Інша пересторога – добряча корупційна спокуса. В Україні є лише кілька підприємств, які виготовляють прилади обліку теплоносія та лічильники води. Вочевидь, комунальники монтуватимуть не всі підряд, а лише ті, на які отримають добро в уряді. Не виключена ситуація, що сертифікат можуть одержати одна-дві фірми, які зароблять на цій оборудці величезні гроші, “занісши” попередньо в Кабмін потрібну суму.

фото: lisky.org.ua

“Формально-юридично не заборонено”

Ще один важливий нюанс. Наразі мовиться про встановлення лічильників для будинкового обліку споживання теплової енергії (лічильники води давно стоять у більшості українських квартир). За таких умов неможливо вести мову про те, що “кожен споживач оплачуватиме тільки ті обсяги комунальних послуг, які фактично спожив”. У реальності кількість теплоносія обраховуватиметься в підвалі, де труба входить із фундаменту в будинок. Це означає, що мешканці платитимуть не тільки за обігрів своєї квартири, але й за сходові майданчики, підвали та горища.
Тим часом в Україні давно триває суперечка навколо встановлення індивідуального (автономного) опалення в окремо взятих квартирах. У цьому випадку дійсно можна говорити про те, що кожен платитиме виключно за ту кількість теплоносія, яка зайшла в його помешкання. Водночас для комунальних теплоенерго – це страшний сон! По-перше, клієнти “втікають” до конкурентів (або облгазів, або обленерго, залежно від вида палива для системи), по-друге, кожен клієнт отримує можливість на власний розсуд регулювати кількість теплоносія (залежно від температури за вікном) та відповідно самому вирішувати, скільки платити.
Витрати на установку, заміну і обслуговування лічильників будуть відшкодовувати за рахунок споживачів
В Україні, з одного боку, нібито передбачене встановлення приладів для індивідуального опалення окремих квартир, а з другого – нібито й заборонене. Як вдало написав сайт osbb-inform.com.ua, “реальність у цьому питанні така, що нині це формально-юридично не заборонено, але фактично-юридично неможливо”.
Затверджені в Україні “Правила з надання послуг із централізованого опалення” містять такий дозвіл, водночас у Законі України “Про житлово-комунальні послуги” прописана низка вимог, які це унеможливлюють. Головна з них – встановлення автономного опалення в окремо взятій квартирі нібито “призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення”.
Нині лише 22% багатоповерхівок ведуть будинковий облік споживання теплової енергії
Цікаву ситуацію свого часу описав сайт Україна комунальна. Кілька років тому в Кривому Розі кілька сотень власників квартир встановили індивідуальне опалення за “бізнес-моделлю” – деякі місцеві компанії, використовуючи принцип “формально-юридично не заборонено”, надавали посередницькі послуги, готуючи всім охочим необхідний пакет документів з усіма необхідними дозволами.
А потім, як кажуть, мишоловка закрилася. Після команди з Києва керівництво міста заявило, що до видачі дозволів не має жодного відношення, мовляв, “мокрі печатки” міськвиконкому на дозвільних документах підроблені. Місцева тепломережа одразу завалила суди позовами до “автономщиків” про стягнення платежів у повному обсязі за весь період функціонування автономних систем опалення. Тобто люди заплатили фірмам за документи, власним коштом встановили автономне опалення, платили за нього, а потім отримали ще й додаткові платіжки за те саме тепло.
Тепер українців зобов’я­зали “скинутися” на лічильники, які нараховуватимуть гроші за обігрів сходів і горищ. Причому подітися нікуди: згідно із законом “Про комерційний облік комунальних послуг”, у разі відсутності в житлових будинках приладів обліку “постачальникам буде заборонено надавати послуги”. Тож заплатять усі…

Пенсійна реформа, яка передбачає осучаснення пенсій із 1 жовтня 2017 року, потребуватиме в 2018-ому додаткових 40 мільярдів гривень. Про це сказав заступник міністра соціальної політики Микола Шамбор на брифінгу, повідомляє УНІАН.
“На цей рік, на три місяці після 1 жовтня, нам потрібно 12 мільярдів гривень, на наступний рік, за орієнтовними підрахунками, необхідно 40 мільярдів гривень”, – пояснив він. Микола Шамбор додав, що на місяць необхідна для осучаснення сума становитиме 3,8 мільярда гривень. Зі слів заступника міністра, кошти акумулюватимуть за рахунок додаткових зборів єдиного соціального внеску завдяки підвищенню мінімальної заробітної плати та розширенню бази оподаткування завдяки зниженню розміру єдиного соціального внеску.
Нагадаємо, що в квітні цього року прем’єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв з 1 жовтня “осучаснення пенсій для 5,62 мільйона українських громадян”. За його твердженням, приблизно 1,3 мільйона отримають підвищення пенсії на 200 гривень; 1,2 мільйона – від 200 до 500 гривень, майже 1 мільйон – від 500 до 1000 гривень, ще 1,1 мільйона громадян отримають понад 1000 гривень щомісячної доплати.
Загальна кількість пенсіонерів в Україні – 12 мільйонів осіб. Середня пенсія становить 1823 гривні, мінімальна – 1247 гривень, при цьому ще кілька сотень тисяч осіб отримують пенсію в розмірі 949 гривень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8363 / 4.46MB / SQL:{query_count}