Бюджет Львівщини – 2014: ризикований у доходах

Депутати облради не задоволені фінансовим кошторисом на 2014 рік, але голосуватимуть за нього. Кошти виділять на лікування мітингувальників і харчування старшокласників

Сьогодні, 11 лютого, депутати Львівської облради прийматимуть обласний бюджет-2014. Кошторис області не надто втішний, адже коштів не вистачає. Проте, не зважаючи на проблеми з Держказначейством, політичну ситуацію в країні, влада не полишила мрії таки “покращити життя” народові. Тому у Держбюджеті на 2014 рік уперше заклали кошти на забезпечення безкоштовними сніданками учнів 5-11 класів загальноосвітніх шкіл. 
Згідно з проектом бюджету, Львівська область отримає 37,2 млн грн на забезпечення сніданками учнів 5-11 класів. Проте депутати не надто втішені цифрами, адже для всієї області цього вкрай замало. Як за 37,2 млн грн нагодувати усіх старшокласників області, наразі не придумали. Остаточно розподілити ці дотації в управлінні фінансів пообіцяють до березня.
Учора допізна проект бюджету-2014 розглядала постійна комісія з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності Львівської облради. Попередньо в облраді відбулося громадське обговорення проекту бюджету області у постійних комісіях облради. До слова: голова комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності облради Ярослав Качмарик назвав цей бюджет “оптимальним у видатках і дуже ризикованим у доходах”.

Мільйон на лікування активістів


фото: прес-служба Львівської обласної ради
Під час обговорення бюджету Львівщини на 2014 рік депутати вирішили виділити мільйон гривень на лікування постраждалих під час Революції Гідності. Секретар постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності Львівської облради Богдан Гагалюк розповів “Пошті”, що бюджет області далеко не задовольняє всі потреби жителів регіону, але краще прийняти його, ніж жити за тимчасовим кошторисом. 
“Цей бюджет більший на мільярд гривень порівняно з минулорічним. Тому зрозуміло, що краще прийняти його, ніж жити з 1/12 від бюджету минулого року”, – каже співрозмовник “Пошти”. “Крім того, ми хочемо про­фінансувати лікування нашим героям, тим хто постраждав у заворушеннях у Києві. Виділяємо мільйон гривень на лікування постраждалим під час революції”, – зазначив Богдан Гагалюк. 
Депутат також розповів, що буде збільшене фінансування по деяких бюджетних розписах, але не уточнив по яких конкретно.  

Державне харчування не для всіх…

Заступник голови Львівської обласної ради Валерій П’ятак каже, що область має не так багато коштів, якби хотілось, “але добре, що вони є”. Зокрема, ідею запровадити харчування для учнів 5-11 класів оцінює позитивно, але наголошує, що для всіх воно необов’язкове.
“Департамент освіти має опрацювати, хто насамперед потребує державного харчування в школі. Варто розуміти, що такі сніданки мають мати в першу чергу соціально вразливі діти. Таким учням треба надати максимальну підтримку”, – розповідає “Пошті” Валерій П’ятак.
З його слів, треба зробити все можливе, щоб дітям попало більше, якнайбільше. “Це добре починання, треба, щоб воно було добре реалізоване”, – додає Валерій П’ятак.

Програма для онкохворих

Тим часом є в бюджеті-2014 й непогані програми, які завдяки співфінансуванню Світового банку мають усі шанси на успішну реалізацію. Зокрема, програма запровадження високотехнологічних методів і технологій у лікуванні онкологічних захворювань. 
Програма передбачає співфінансування з обласного бюджету і грант у розмірі 30 млн грн Світового банку. Щоправда, програма розрахована на онкостаціонари і буде ефективною тоді, коли медицина Львівщини забезпечить онкостаціонари тим, хто на ранніх стадіях захворювання раку. 
“Це дуже добра і потрібна програма. Онкоцентр найшов і залучив зовнішній ресурс, ми лише дофінансовуємо її”, – каже  Валерій П’ятак. З його слів, обласний бюджет має невеликі можливості фінансувати програми розвитку.
“ Бюджет області на 2014-й рік не є критичним, але коштів не вистачає на охорону здоров’я, освіту, культуру тощо. Поза тим, районні бюджети набагато бідніші. В них взагалі відсутня можливість для розвитку, тому ми їх підтримуватимемо”, – резюмує  заступник голови Львівської обласної ради.
“Важливі не цифри, а результат!”
Володимир Кирилич, член комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності Львівської облради, –  про бюджет Львівщини на 2014 рік, затримки Держказначейства і новації кошторису

Бюджет скромний

– Пане Володимире, сьогодні депутати голосуватимуть за бюджет області на 2014-й рік?
– Так, голосуватимуть. Проте дуже важливо, наскільки бюджет-2014 буде ефективний. Адже пересічного мешканця Львівщини не цікавлять цифри, натомість важливо, скільки і що отримає громадянин, коли прийде до лікарні, яку послугу, якої якості, скільки медикаментів йому дасть держава, чи буде в лікарні постіль, тепла вода тощо. Тут є багато питань до Держказначейства, яке затримує кошти на рахунках і відповідно немає грошей, то немає послуги.
– Вчора на засіданні бюджетної комісії депутати працювали над цим документом, як ви його оцінюєте?
– Бюджет дуже скромний і така тенденція впродовж останніх років. Минулого року бюджет був не виконаний, у 2012-му виконаний, але з натяжкою. Тому прогнозую, що цього року бюджет по доходах, а відповідно і по видатках, виконаний не буде. Тобто, легше не буде.
– Тоді, можливо, краще жити на 1/12?
– Ні, бо 1/12 – це м’яко сказано. Реально фінансуються лише захищені статті.

І знову Держказначейство 

– Минулого року чи не найбільшою проблемою для Львова та області були затримки казначейством коштів. Цього року історія повториться?
– Захищені статті фінансувались. Але для шкіл, лікарень казначейство має пропускати видатки, які є за межами захищених статей. Установи потребують ремонту. Як наслідок – учителі збирають гроші з батьків на ремонт, медперсонал теж здає гроші на вікна і так далі. І так буде тривати, бо це їх  заставляє робити влада. 
До прикладу, з учнем в школі щось трапилось, то відповідатиме директор школи, але нікого не цікавить, чи має він гроші на ремонт, чи проплачує казначейство. Тому директор стоїть перед вибором: зібрати кошти і зробити ремонт, щоб штукатурка не впала на голову й отримати догану за це, чи чекати фатальних наслідків. Звісно, він вибере догану, бо не хоче стояти перед прокурором і відповідати за те, в чому не винен.
– І як впливати на казначейство, і чи взагалі це можливо?
– Кожен має розділити свою частку відповідальності за непроплату казначейських рахунків. Тобто, за незабезпечення касових видатків бюджету. 
– То як це зробити?
– Насамперед бюджет має бути збалансованим, тобто те, що ми отримуємо, те маємо й витрачати. Якщо такого немає, відповідно є “хтось”, хто на свій розсуд визначає, що фінансувати насамперед. І так воно справді є. Тобто, працює механізм, який далекий від справедливості. Крім того, нині в країні політична, економічна і соціальна криза. І дивлячись на прогнози Державного бюджету щодо росту ВВП, можна зробити висновок – вони далекі від результату, який ми побачимо наприкінці року. 
– Тобто, це означає, що існує реальна загроза невиконання дохідної частини обласного бюджету-2014?
– Так, якщо буде невиконання, тоді втрачається відповідність видатків і доходів. Депутати мають регулярно приводити коригування бюджету. Якщо ми не будемо проявляти бажання, ініціативу це робити, то бюджетний процес буде непрозорим, не публічним. 

Сніданок за гривню

– Важливим у бюджеті є те, скільки коштів дають на ту чи іншу галузь…
– Проблема нині не в цифрах, а в тому, як вони будуть використані. І чи взагалі вони можуть бути використані. Так 75%  коштів з обласного бюджету йдуть на зарплати.
– Цього року є субвенція з Державного бюджету місцевим на забезпечення гарячого харчування учням 5-11 класів загальноосвітніх шкіл. Це добре?
– Так, це новація. Субвенція в розмірі  37 млн 243 тис. 900 грн. Але, якщо порахувати всіх учнів області, то одному учневі припаде… одна гривня. Це те, що реально ховається за цією субвенцією... 
– Відомо, що не вистачає коштів на освіту і науку. Як ситуація виглядає в області?
– За рік департамент освіти і науки має використати –  776 млн 399 тис. 400 грн. Департамент охорони здоров’я – 1млрд 151 млн 321 тис. 784 грн . Звісно, до цієї цифри депутати можуть додати трохи грошей. Але це при умові, що буде виконаний бюджет і трансфери з Державного бюджету поступатимуть. 
– Наскільки область у цих галузях залежна від Державного бюджету?
– Освіта, наука, культура – це делеговані повноваження. Тобто, держава делегує повноваження з фінансування тих чи інших об’єктів, галузей. Проте держава дає нам план на 2014-й рік, скільки ми маємо зібрати податків. Частину із них ми використовуємо і держава дає нам трансферти. Відповідно, 1 млрд 19 млн 307 тис. 584 грн – ми маємо власних доходів, а даємо до Києва 6 млрд 400 млн 185 тис. 384 грн. Тобто, із зібраних податків використовуємо лише одну шосту. 

Валютні коливання впливають на бюджет

– Львівські політики вже давно кажуть, що Львівщина самодостатня…
– Це справді так, бо якщо зібрати всі податки, які ми збираємо в області і даємо до Києва – це понад 313 млрд грн (зведеного бюджету). 
– Пане Володимире, була інформація, що на Львівщині затверджено 16 міських і районних бюджетів. Чи можуть райони приймати бюджет, поки немає обласного?
– Закон передбачає, що місцеві бюджети мають бути прийняті через два тижні після Державного. Якщо говорити про лінію, то районні бюджети мали б приймати після обласного. Адже вони ще не знають, скільки коштів планують виділити  на фінансування мікропроектів. Тобто міський, сільський голова міг би вирішити чи хоче взяти участь у тому чи іншому проекті й відповідно закласти кошти на співфінансування. Але враховуючи, що бюджети дотаційні, то для них є пріоритетним вчасна виплата зарплати. І якщо вони не приймуть бюджет, то не можуть отримати казначейську позику. 
– Варто сказати, що з минулого тижня валютний ринок України лихоманить і гривня знецінюється. Чи вплине це на бюджет області?
– Вплине. Вартість послуг буде дорожчою. До прикладу, департамент охорони здоров’я відшкодовує кошти хворим на гіпертонію. Якщо вартість сировини зросте, то теж зросте ціна на ліки. Тут будуть проблеми. Міністерство вже відреагувало і створена робоча група, яка займається цими питаннями, а як воно буде в цифровому розрізі – побачимо. Мусимо коригувати, щоб уникнути надмірних перекосів. 
– Подорожчав бензин і це теж проблема…
– Тепер “Школярику” буде потрібно не десять, а одинадцять літрів бензину. Відповідно, треба збільшити асигнування, а де їх взяти... Добре, якщо доходи зростуть. A як ні?.. 
Розмовляла Наталія Кайзенберг
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0839 / 4.47MB / SQL:{query_count}